Data dodania: 2 lutego 2022 r. / Aktualizacja: 2 lutego 2022 r.

Najlepszy od 3 dekad tydzień notowań dla ropy naftowej

Wydobycie ropy naftowej Kurs ropy mocno do góry
Źródło: Pixabay / Pexels

Wysokie ceny paliw na stacjach benzynowych nikogo nie powinno dziwić. Nie tylko inflacja ma na nie wpływ, ale może przede wszystkim wysokie notowania ropy na rynkach międzynarodowych. Analitycy donoszą, że ostatni tydzień stycznia 2022 roku był najlepszym od co najmniej 30 lat dla tego surowca.

Za baryłkę ropy West Texas Intermediate w dostawach na marzec na koniec stycznia bieżącego roku trzeba było zapłacić na NYMEX w Nowym Jorku 87,85 dolarów. Z kolei za baryłkę ropy Brent na ICE w Londynie w dostawach również na marzec płacono po 91,10 dolarów. Najprawdopodobniej surowiec ten nadal będzie drożał, głównie przez to, że świat obawia się rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Spowodowałoby to poważne zakłócenia w przepływie paliw przez ukraińskie terytoria.

Wzrost prognozy dla złota od Goldman Sachs

Posiadacze złota w kolejnych miesiącach i latach mogą korzystać na wysokiej inflacji i na równoczesnym spowolnieniu wzrostu gospodarczego w Stanach Zjednoczonych. Tak twierdzą analitycy Goldman Sachs, którzy zdecydowali się na podniesienie prognozy dla cen złota. W całym 2021 roku jego wartość zmalała o 7 proc. Spodziewano się, że cena osiągnie 2000 USD za uncję, z uwagi na silny popyt konsumencki, słabszego dolara i napływ ETF-ów. Tak się jednak nie stało, a na malejącą cenę złota wpłynęły słabsza postawa rynków wschodzących, wiara w to, że inflacja jest jedynie przejściowym zjawiskiem oraz silny wzrost w krajach rozwiniętych. Pod koniec grudnia 2021 roku za 1 uncję złota na rynkach międzynarodowych płacono 1800 dolarów.

Analitycy Goldman Sachs przyznali się do nietrafionej prognozy, ale obecny rok ma być zupełnie inny od poprzedniego. W perspektywie kolejnych 12 miesięcy oczekują oni złota po 2150 USD za uncję.

Najmocniejszy tygodniowy spadek miedzi od X 2021 roku

Notowania miedzi na giełdzie metali w Londynie w ostatnim tygodniu stycznia 2022 roku były malejące. To najmocniejszy tygodniowy spadek licząc od października 2021 roku, wynoszący 4,4 proc. Miedź na LME w dostawach 3-miesięcznych była wyceniana w okolicy 9 530,00  USD za tonę. Po zwyżce o 0,2 proc., a wcześniej metal ten drożał nawet o 0,9 proc. Na Comex cena za funt miedzi wynosiła 4,3080 USD.

Zniżki na miedzi związane są z zapowiedzią amerykańskiej Rezerwy Federalnej o zaostrzeniu zacieśniania polityki pieniężnej w USA. Takie działanie może doprowadzić do zmniejszenia popytu na metale przemysłowe, łącznie z miedzią. Mniejsza aktywność w przemyśle w Chinach także oddziałuje negatywnie na wycenę miedzi.

Rok 2022 będzie kluczowy dla kryptowalut zdaniem Coinbase

Giełda kryptowalutowa Coinbase opublikowała w 4 tygodniu stycznia 2022 roku raport dotyczący wzrostu znaczenia aktywów kryptowalutowych w 2021 roku. Zawiera on ważne informacje o głównych walutach cyfrowych, a jednocześnie prognozę rozwoju sytuacji w 2022 roku. Coinbase wylicza, że rynek aktywów kryptowalutowych odnotował w 2021 roku znaczny wzrost, a bardzo dużą rolę w nim odegrały NFT i uruchomienie pierwszego, historycznego bitcoinowego funduszu futures ETF w USA. Coinbase jest zdania, że rok 2022 będzie kolejnym krytycznym rokiem w zakresie rozwoju kryptowalutowych rynków w skali globalnej.

Kurs akcji Pepco wrócił do ceny emisyjnej

Na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w 2021 roku przeprowadzono największą ofertę publiczną spółki Pepco. Udało się wówczas zebrać kapitał rzędu 3,7 mld zł. Zainteresowanie akcjami było bardzo duże, co przełożyło się na sporą redukcję zapisów na walory przeznaczone dla inwestorów indywidualnych – 88 proc. W 4 tygodniu stycznia 2022 roku kurs Pepco na GPW spadł poniżej swojej ceny emisyjnej. Najprawdopodobniej sytuacja ta związana jest z rosnącą w Polsce inflacją.

Wartość euro w górę, pomimo lepszych odczytów PKB Polski

Polskiego złotego na rynku walutowym nie zdołały wesprzeć w styczniu lepsze odczyty dotyczące wzrostu gospodarczego w kraju, w wyniku czego zdrożały główne waluty światowe, w tym euro. GUS podał pod koniec stycznia, że wzrost PKB w Polsce wyniósł w całym 2021 roku 5,7 proc. To więcej niż zakładały wstępne prognozy mówiące o wzroście rzędu 5,5 proc. Tymczasem kurs EUR/PLN na koniec stycznia 2022 roku wzrósł o prawie 0,5 proc. w ciągu jednej doby. W tej samej perspektywie czasowej kurs dolara zwiększył o 0,25 proc.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Powiązane artykuły


Dolar amerykańskiRanking
Brokerów FX
BitcoinRanking
Giełd Kryptowalut