Data dodania: 7 stycznia 2022 r. / Aktualizacja: 7 stycznia 2022 r.

Ceny miedzi – w Londynie rośnie, w USA i Szanghaju maleje

Miedź znajduje zastosowanie w podzespołach komputerowych Szalejące ceny miedzi. Duże różnice pomiędzy giełdami.
Źródło: Pok Rie / Pexels

Na giełdzie metali w Londynie kurs miedzi w ostatnią środę 2021 roku poszybował do góry, podczas gdy w Nowym Jorku i Szanghaju miedź taniała. Trudno na podstawie takich notowań wyrokować, co czeka chińską gospodarkę w 2022 roku. Warto wspomnieć, że właśnie Chiny są największym odbiorcą miedzi i metali bazowych na świecie.

Na Comex miedź traciła 0,38 proc. na wartości – można ją było kupić po 4,4160 USD za funt, zaś w Szanghaju na giełdzie metali zniżkowała o 3 proc. Na LME w dostawach 3-miesięcznych miedzi metal ten w Londynie zyskiwał 0,8 proc. na wartości.

Przewidywania ekspertów dotyczące przyszłości kryptowalut w 2022 roku

Zawirowania na wielu międzynarodowych rynkach i w gospodarkach poszczególnych krajów spowodowane w dużej mierze przez pandemię COVID-19 doprowadziły do tego, że wielu inwestorów zaczęło w 2021 roku przychylnie patrzeć na rynek kryptowalut. Pomimo majowego załamania się kursu Bitcoina, pokazał on swoją moc. Wcześniejsze przewidywania dotyczące wyceny BTC do końca 2021 roku na poziomie 100 000 USD się nie sprawdziły, co nie oznacza, że Bitcoin stracił zainteresowanie instytucjonalnych inwestorów. Jest wręcz przeciwnie, bowiem w BTC zainwestowały pośrednio m.in. Morgan Stanley i Goldman Sachs. Największą korporacją, na koncie której znalazło się ponad 114 000 Bitcoinów, okazała się firma MicroStrategy.

Eksperci z Fidelity twierdzą, że ponad połowa instytucji finansowych zainwestowała już w kryptowaluty, a do 2026 roku zwiększy się ich odsetek do ponad 70 proc. Trend ten pokazuje wyraźnie, że również w 2022 roku Bitcoin i w ogóle rynki kryptowalut alternatywnych (altcoinów) będą cieszyły się rosnącą popularnością wśród inwestorów prywatnych, ale może przede wszystkim instytucjonalnych.

Zobacz także: Ranking giełd kryptowalut →

Sytuacja na rynku walut stabilizowała się pomimo rozprzestrzeniania się omikronu

Obawy analityków związane z międzynarodowym rynkiem walutowym pod koniec 2021 roku okazały się bezpodstawne, bowiem nawet pojawienie się bardziej zaraźliwej odmiany koronawirusa – omikronu nie spowodowało nagłych spadków w zakresie kursów głównych walut. 28 grudnia 2021 roku, czyli we wtorkowy poranek w ostatnim tygodniu 2021 roku w Azji dolar zyskiwał na wartości, a jen japoński był notowany blisko jednomiesięcznego minimum w stosunku do USD. Poprawił się apetyt inwestorów na ryzyko. Nieznaczne spadki zanotowały wówczas pary AUD/USD, USD/CNY, czy GBP/USD. Rynki światowe pozostały w nastroju optymistycznym, wierząc, że omikron nie spowoduje załamania gospodarczego, które najprawdopodobniej osłabiłoby popyt na waluty.

Rekordowe wyniki indeksu S&P 500 na Wall Street

Na koniec 2021 roku wiele działo się na nowojorskiej giełdzie papierów wartościowych Wall Street. Podczas poniedziałkowej sesji, 27 grudnia 2021 roku drugi dzień z rzędu indeks giełdowy S&P 500 notował rekord wszechczasów. Na koniec dnia S&P 500 zyskał 1,38 proc. i wyniósł 4 791,19 pkt. Tymczasem Dow Jones Industrial na zamknięciu notowań wzrósł niespełna o 1 proc., stabilizując się na granicy 36 302,38 pkt. Warto wspomnieć również o indeksie Nasdaq Composite, który zwyżkował o 1,39 proc. w ciągu doby, zamykając sesję na poziomie 15 871,26 pkt.

Ceny ropy na koniec 2021 roku

29 grudnia 2021 roku na giełdzie w Nowym Jorku rekordowo droga była ropa naftowa. Jej wycena znalazła się blisko najwyższego poziomu od niemal 30 dni, po wzroście w ciągu ostatnich 5 sesji o 11 proc. Warto podkreślić, że w tym samym czasie malały zapasy „czarnego złota” w Stanach Zjednoczonych, co należy interpretować w ten sposób, że istnieje solidny popyt na ropę naftową.

W efekcie pod koniec roku na giełdzie NYMEX w Nowym Jorku za baryłkę ropy West Texas Intermediate w dostawach na luty trzeba było zapłacić 76,03 USD, zaś za baryłkę ropy Brent na ICE w Londynie w dostawach również na luty 79,11 USD.

Święta Bożego Narodzenia 2021 roku pod znakiem malejących cen gazu

W piątek 24 grudnia 2021 roku wyraźnie spadały na giełdach europejskich ceny gazu. To kolejna sesja ze zniżkami na gazie. Przypomnieć trzeba, że dzień wcześniej obniżka wyniosła aż 23 proc. Powodem tego stanu rzeczy jest zgodnie z doniesieniami maklerów, zwiększenie liczby tankowców z amerykańskim gazem do krajów europejskich.

W piątek 24 grudnia 2021 roku holenderskie kontrakty na gaz obniżyły swoją wartość do poziomu 105,88 euro za megawatogodzinę. Wcześniej gaz drożał w odpowiedzi na falę kryzysu energetycznego spowodowanego wstrzymaniem pracy przez kilka reaktorów atomowych we Francji czy spadkiem przepływów gazu płynącego z Rosji do Europy.

Ocena artykułu
5.0/5 (głosów: 2)

Powiązane artykuły


Dolar amerykańskiRanking
Brokerów FX
BitcoinRanking
Giełd Kryptowalut