Data dodania: 15 lipca 2022 r. / Aktualizacja: 15 lipca 2022 r.

Ceny miedzi zniżkują

Dzwon wykonany z miedzi Źródło: Mike / Pexels

Pierwszy tydzień lipca 2022 roku to już 5. z kolei, w którym ceny miedzi na giełdzie w Londynie zniżkują. W wyniku tego miedź na LME w dostawach trzymiesięcznych tanieje o 0,5 proc. do 7784,00 USD za tonę. Jedynie w czwartek nieznacznie zwyżkowała – o 4 proc.

Z kolei na giełdzie Comex miedź kosztuje 3,4855 USD za funt i traci 2,42 proc. Tylko na krótko nastroje inwestorów na rynkach metali uległy poprawie, kiedy pojawiły się przesłanki o możliwości wystąpienia silnego bodźca dla gospodarki w Chinach.

Niższe ceny gazu na koniec tygodnia

8 lipca gaz zaczął tanieć. O poranku w holenderskim hubie TTF staniał – za 1 MW z dostawą w sierpniu trzeba było zapłacić 176,5 euro, zaś w czwartek po południu cena za 1 MW niebieskiego paliwa z dostawą w sierpniu wynosiła 185 euro.

Wahające się notowania ropy naftowej

Możliwe wystąpienie braków ropy naftowej w wyniku nakładania kolejnych sankcji na Rosję wywołało efekt w postaci zwyżki cen czarnego złota. Z czasem jednak ropa zaczęła tanieć, aby w ostatnim dniu I tygodnia lipca tego roku wzrosnąć o ponad 1,7 proc. Surowiec ten w USA kosztował powyżej 110 USD za baryłkę.

Być może powodem takiej sytuacji jest napięta sytuacja podażowa na rynkach ropy. Niewykluczone, że pojawi się recesja, a to wszystko osłabiłoby popyt na paliwa w przyszłości. Tymczasem baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na VIII kosztowała w ubiegłym tygodniu na NYMEX w Nowym Jorku 110,31 USD, czyli o 1,73 proc. więcej niż w poprzednim notowaniu. Z kolei ropa Brent na ICE w dostawach na IX wyceniana była po 113,74 USD za baryłkę, czyli o 0,21 proc. w górę.

Spółka Bioceltix ustaliła cenę emisyjną akcji

Bioceltix to spółka biotechnologiczna, która zajmuje się rozwijaniem głównie produktów leczniczych przeznaczonych dla zwierząt towarzyszących człowiekowi, a więc przede wszystkim dla psów i koni. Marka rozwija aktualnie autorską technologię wytwarzania leków biologicznych w oparciu o komórki macierzyste.

Złożyła ona w marcu tego roku prospekt do Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) w związku przeniesieniem notowań na nowy rynek. Obecnie Bioceltix poinformowała, że ustaliła cenę emisyjną akcji serii I emitowanych przez spółkę w granicach jej kapitału docelowego na 30 zł za sztukę.

Kurs dolara rośnie

W piątkowy poranek, 8 lipca 2022 roku widoczne były wzrosty kursu dolara amerykańskiego, choć same ruchy pozostawały w niewielkim zakresie. Osłabły na razie obawy inwestorów o recesję, a wszystko to po optymistycznych wypowiedziach udzielonych przez prezesów Rezerwy Federalnej USA. W wyniku tego indeks dolara amerykańskiego śledzący dolara względem koszyka innych walut wzrósł o 0,01 proc. do 107,14.

Pozew zbiorowy przeciwko Solana Labs

Z dniem 1 lipca 2022 roku w sądzie federalnym w Kalifornii w USA, w imieniu powoda Marka Younga, złożony został pozew zbiorowy przeciwko podmiotom powiązanym z blockchainem Solany, w związku z naruszeniem amerykańskiego prawa papierów wartościowych. Specjaliści rynku kryptowalutowego dopatrują się przy tym podobieństwa do batalii sądowej, jaka spotkała Ripple (XRP). Czas pokaże, czy historia się powtórzy i w przypadku Solana.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Powiązane artykuły


Dolar amerykańskiRanking
Brokerów FX
BitcoinRanking
Giełd Kryptowalut