Data dodania: 30 grudnia 2022 r. / Aktualizacja: 30 grudnia 2022 r.

Ceny paliw na koniec 2022 roku

Tankowanie paliwa Źródło: Andrea Piacquadio / Pexels

Wiadomo już, że nie zostanie przedłużone obniżenie podatku VAT na paliwa w Polsce, co miało miejsce w 2022 roku w związku z tarczą antyinflacyjną. Zamiast 23 proc. płaciliśmy więc 8 proc. Ostatni tydzień grudnia przynosi utrzymanie sztucznie podwyższonych cen na rodzimych stacjach paliw, wszystko po to, by kierowcy nie odczuli diametralnej podwyżki cen 1 stycznia 2023 roku.

Hurtowe i detaliczne ceny benzyny i oleju napędowego są wyższe niż przed rokiem, podczas gdy paradoksalnie maleją światowe notowania ropy naftowej i gotowych paliw.

Cena miedzi na minusie w 2022 roku

Grudzień jest miesiącem podsumowań i o nich możemy mówić również w odniesieniu do cen miedzi na rynkach światowych. 30 grudnia miedź na giełdzie metali LME w Londynie lekko drożała, ale rozwój epidemii COVID-19 w Chinach powoduje, że istnieje realny niepokój rynkowy dotyczący możliwego osłabienia popytu na metale. Miedź w dostawach 3-miesięcznych była wyceniana wyżej o 0,05 proc., czyli po 8422 USD za tonę.

Na Comex w Nowym Jorku w tym samym czasie miedź kosztowała 3,817 USD za funt i spadała o 0,7 proc.

Ostatni kwartał 2022 roku miedź zakończy najprawdopodobniej z 11-procentowym wzrostem, ale rok ze stratą około 13 proc.

Ropa naftowa zakończy drugi rok z rzędu wzrostem

Po wybuchu wojny w Ukrainie diametralnie zaczęły drożeć paliwa, w związku z sytuacją zbrojną, jak i nałożeniem embarga na rosyjską ropę. Ceny w USA pod koniec 2022 roku wyraźnie rosną, w związku z czym będzie to najpewniej drugi rok z rzędu ze zwyżką.

Jeszcze do niedawna donoszono o spadających cenach ropy naftowej. Jednak już 22 grudnia stawki na giełdzie paliw w Nowym Jorku zwyżkowały, a surowiec był wyceniany niemal po 79 USD za baryłkę. 29 grudnia ceny ropy znów rosły. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na luty kosztowała na NYMEX w Nowym Jorku 78,83 USD, czyli o 0,55 proc. Natomiast za baryłkę ropy Brent na ICE w dostawach na marzec trzeba było zapłacić 83,91 USD, więcej o 0,54 proc.

Wszystko to powoduje, że ceny ropy naftowej pomimo ogromnych wahań w ciągu całego roku, są na drodze wzrostowej.

Gaz tańszy na koniec roku

Po 20. grudnia ceny gazu ziemnego zaczęły mocno topnieć na rynku europejskim. 21 grudnia w Europie ceny spadały do poniżej 100 euro za MWh, po raz pierwszy od miesiąca. Po tygodniu gaz ziemny w holenderskim hubie TTF w kontraktach styczniowych taniał o 1 proc. do 82,14 euro za 1 MWh. Spadły też notowania gazu z dostawą w lutym – do 84 euro za MWh. Nie inaczej było 30 grudnia, kiedy za kontrakty na dostawę gazu w lutym 2023 roku trzeba było zapłacić 81 euro za 1 MWh.

Carvana najgorszą firmą roku na giełdzie

Carvana, czyli platforma do handlu używanymi samochodami, została okrzyknięta najgorszą firmą roku. Ta amerykańska spółka działająca w branży motoryzacyjnej straciła w ciągu ostatniego roku prawie 100 proc. zaangażowanego kapitału.

Spadki na Wall Street

Na Wall Street najważniejsze indeksy giełdowe na koniec 2022 roku znacznie się cofnęły. Indeks S&p500 był o blisko 20 proc. na minusie, natomiast indeks NASDAQ pokazywał ujemną stopę zwrotu na poziomie aż 33,8 proc.

Wszystko to spowodowane było stratami gigantów. Giełdowe wyceny Amazona i Netflixa spadły o połowę. Kurs spółki będącej właścicielem Facebooka stracił 65 proc., a akcje Tesli potaniały w 2022 roku o 69 proc. Mocno przecenione zostały akcje kryptowalutowej giełdy Coinbase – o 87 proc. oraz firmy Novavaks produkującej szczepionki na COVI(D-19 – o 93 proc.

GPW odbudowuje straty

W ramach przedostatniej sesji giełdowej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w 2022 roku dominowały wzrosty cen akcji. Duża zwyżka objęła spółki górnicze. WIG20 znalazł się na poziomie najwyższego zamknięcia, licząc od 7 czerwca 2022 roku. To także już 35-procentowe odbicie od październikowego dołka.

Piąty rok ze słabą złotówką

Jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia wydawało się, że może się powieść próba przedświątecznego umocnienia złotego. Jednak po świętach od razu kurs euro powrócił do krótkoterminowego trendu bocznego.

W ramach podsumowania możemy powiedzieć, że rok 2022 dla polskiej złotówki okaże się piątym rokiem z rzędu, w którym polska waluta osłabiła się względem głównych walut wymienialnych. W piątek, 30 grudnia 2022 roku za 1 euro trzeba było zapłacić 4,6786 zł, a za dolara 4,3894 zł.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Powiązane artykuły


Dolar amerykańskiRanking
Brokerów FX
BitcoinRanking
Giełd Kryptowalut