Data dodania: 9 listopada 2022 r. / Aktualizacja: 6 grudnia 2022 r.

Czy na GPW rozwija się rynek byka?

Pogoń za bykiem Źródło: San Fermin Pamplona / Pexels

Pierwszy tydzień listopada był jednocześnie drugim tygodniem ze zdecydowanymi wzrostami na GPW z rzędu. W ten sposób notowania indeksu WIG20 znalazły się w pozycji tak zwanej technicznej hossy. Mamy z nią do czynienia w momencie, gdy indeks odbija o co najmniej 20 proc. od dna bessy. Wszystko wskazuje na to, że wzrosty na GPW mogą oznaczać początek trendu wzrostowego i rozwinięcia się rynku byka. W bilansie tygodnia WIG20 na koniec piątkowej sesji zyskał 6,14 proc., a tydzień wcześniej był to wzrost o 6,88 proc.

Rekordowe zakupy złota przez banki centralne

Złoto postrzegane jest jako bezpieczna przystań, na ciężkie, kryzysowe czasy. Nigdy tak naprawdę nie traci na wartości, co może wyjaśniać ostatnie ruchy banków centralnych na świecie. W III kw. 2022 roku według danych zgromadzonych Światową Radę Złota (World Gold Council- WGC) banki centralne zwiększały swój stan posiadania o 400 ton złota. To rekordowe wyniki.

Ostatni raz takie zwiększone zakupy miały miejsce przed czterema laty, ale wówczas i tak mniejsze – 241 ton. Tu znajdziesz aktualne notowania złota.

Zniżkowe sesje dla miedzi w Londynie

W ostatni czwartek, na początku bieżącego miesiąca notowano 5 sesję z rzędu na giełdzie metali LME w Londynie, kiedy ceny miedzi zniżkowały. Wszystko w odpowiedzi na trwające antycovidowe restrykcje w Chinach, ale i w związku z zaniepokojeniem wśród inwestorów tym, że Fed może w dalszym ciągu i to jeszcze mocniej podwyższyć wysokość głównych stóp procentowych w USA. Tym samym zwiększy koszt pieniądza. W wyniku tego miedź w dostawach 3-miesięcznych na LME w Londynie była wyceniana po 7616 USD za tonę, o 0,1 proc. niżej. Na giełdzie Comex miedź w tym samym czasie zniżkowała o 0,95 proc.

Wahania cen na rynku ropy naftowej

Od wielu tygodni obserwujemy na międzynarodowych rynkach surowców duże wahania w zakresie cen ropy. Niewiele zmieniło się w tej kwestii w I tygodniu listopada 2022 roku. W czwartek 3 listopada po południu ropa West Texas Intermediate na giełdzie w Nowym Jorku w dostawach na grudzień drożała o 0,7 proc. do 89 dolarów za baryłkę. To i tak znacznie mniej niż w marcu, tuż po wybuchu wojny w Ukrainie.

Natomiast cena baryłki ropy naftowej Brent na giełdzie w Londynie w dostawach na styczeń potaniała o 0,8 proc. i była wyceniana na 95 dolarów. Następnie, w piątek, ropa zaczęła drożeć w odpowiedzi na spekulacje dotyczące możliwości złagodzenia covidowych restrykcji przez Chiny.

Dolar na szczycie

Po przemówieniu Jerome Powella, czyli szefa Fed, w ostatnim tygodniu dolar wyraźnie zyskiwał na arenie międzynarodowej. Najprawdopodobniej na kolejnym posiedzeniu Fed dojdzie do następnej podwyżki kosztu pieniądza, co wspiera notowania dolara USD. W czwartek 3 listopada EUR/USD zeszło do poziomu 0,9740, osiągając najniższy poziom od końcówki października 2022 roku. USD umocniło się wobec funta brytyjskiego i franka szwajcarskiego.

100-procentowe wzrosty na altcoinach

Rynek kryptowalutowy z pewnością zaliczy zeszły tydzień do udanych, ze względu na wzrosty wielu kryptowalut. Niektóre altcoiny wręcz podwoiły wartość. Liderem wzrostów wśród nich był Marinade MNDE. Jego wartość wzrosła w ostatnim tygodniu aż o 192 proc. Stanowiło to kontynuację wzrostów, które niezmiennie trwają od końca października. MNDE to natywny token Marinade Finance.

O 124 proc. wzrósł w ciągu 7 dni token DOSE, czyli token ERC-20 i waluta w grze metaverse fitness OliveX. O 120 proc. w tym samym czasie wzrósł natywny token Band Protocol – BAND.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Powiązane artykuły


Dolar amerykańskiRanking
Brokerów FX
BitcoinRanking
Giełd Kryptowalut