Data dodania: 14 września 2022 r. / Aktualizacja: 6 grudnia 2022 r.

Duże odbicie indeksu WIG20

Analiza spółek WIG Źródło: Darlene Alderson / Pexels

W czasie ostatniej sesji w II tygodniu września 2022 roku na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie staliśmy się świadkami mocnego odreagowania spadków na indeksie największych spółek, czyli indeks WIG20. Indeks ten zyskał 4,17 proc., kończąc piątkową sesję na dziennych maksimach. Popyt wyprowadził indeks ponad poziom 1500 punktów. To kluczowy z punktu widzenia ewentualnej kontynuacji wzrostów poziom.

Benzyna tanieje

Wyraźnie widać obniżki cen benzyny na stacjach w Polsce, ale wynikają one z tego, że ostatnio potaniał olej napędowy. W ubiegłym tygodniu średnia cena benzyny bezołowiowej 95 ukształtowała się na poziomie 6,53 zł za litr i była tym samym o 11 groszy na litrze niższa niż tydzień wcześniej. Jednocześnie warto zauważyć, że jest to najniższa wartość od kwietnia 2022 roku.

Niestety, dużych obniżek nie widać w zakresie oleju napędowego. Jest to obecnie najdroższe paliwo w cenniku stacji benzynowych.

Wahania w zakresie cen ropy naftowej

Ciekawie wyglądała w ubiegłym tygodniu wycena ropy naftowej na giełdach paliw w Nowym Jorku i w Londynie. Podczas gdy w Ameryce ropa drożała, w Londynie było zupełnie przeciwnie podczas wtorkowej sesji. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na październik kosztowała na NYMEX w Nowym Jorku 88,58 USD, czyli o 1,97 proc. więcej. Natomiast za baryłkę Brent na ICE w Londynie trzeba było zapłacić w dostawach na listopad 94,97 USD.

Takie wahania są najprawdopodobniej wynikiem tego, jak inwestorzy oceniali sytuację na rynkach po uzgodnieniu zmniejszenia wydobycia ropy o 100 tys. baryłek dziennie w październiku przez Organizację Krajów Eksportujących Ropę Naftową.

Miedź zyskuje na giełdach metali

W ostatnim tygodniu obserwowaliśmy na giełdzie metali w Londynie wzrost cen miedzi. Metal ten zyskiwał na wartości w odpowiedzi na słabszą wycenę amerykańskiego dolara. Wzrosty wspierane były też spadkami w zakresie zapasów metali bazowych na świecie. Miedź w dostawach 3-miesięcznych na LME była wyceniana wyżej o 0,5 proc., czyli po 7 690 USD za tonę. Tymczasem na giełdzie Comex za funt miedzi płacono 3,4730 USD, czyli o 1,74 proc. więcej.

Nieznaczna podwyżka głównych stóp procentowych w Polsce

Rada Polityki Pieniężnej podczas posiedzenia we wrześniu tego roku zdecydowała się, zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów, podnieść wysokość głównych stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego o 25 punktów procentowych. Taki też był konsensus rynkowy. W wyniku podwyżki stopa referencyjna NBP wynosi 6,75 proc. Powinno to pomóc w zahamowaniu inflacji, a także zwiększyć siłę polskiego złotego.

Bitcoin po 10 000 USD jeszcze tej zimy?

Analityk Filbfilb z Decentrader wypowiedział się na temat przyszłej wyceny Bitcoina. Jego zdaniem tegoroczna zima będzie wyjątkowa, z uwagi na grożący Europie kryzys energetyczny. Wpłynąć może on na wycenę kryptowalut, w tym energochłonnego Bitcoina. Jeśli okaże się, że zima będzie wyjątkowo mroźna, ceny BTC mogą spaść nawet o 50 proc. wobec obecnie notowanych poziomów. Oznaczałoby to, że za 1 Bitcoina będziemy zimą płacić 10 000 USD.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Powiązane artykuły


Dolar amerykańskiRanking
Brokerów FX
BitcoinRanking
Giełd Kryptowalut