Data dodania: 27 lipca 2022 r. / Aktualizacja: 6 grudnia 2022 r.

Duże wahania cen ropy naftowej

Wydobycie ropy naftowej Źródło: Magda Ehlers / Pexels

Na rynkach surowców energetycznych wiele się dzieje, co jest mocno zauważalne, jeśli chodzi o wycenę baryłek ropy naftowej. W lipcu już wielokrotnie obserwowaliśmy spadki cen, ale i drastyczne wzrosty. Wszystko zależy od kształtowania się polityki wobec Rosji, która jest ważnym producentem ropy naftowej.

Koniec III tygodnia lipca 2022 roku oznaczał dla ropy poprawę notowań, po serii obniżek. Ceny w USA wzrosły w czasie piątkowej sesji, ale charakteryzowały się dużymi wahaniami – nawet o 10 dolarów na baryłce. W wyniku tego 22 lipca 2022 roku za baryłkę ropy West Texas Intermediate w dostawach na IX należało zapłacić na NYMEX w Nowym Jorku 97,39 USD, czyli o 1,08 proc. więcej. Natomiast cena za baryłkę ropy Brent na ICE w dostawach na IX była po 105,12 USD – o 1,21 proc. w górę.

Najdłuższa seria zniżkowa na ropie naftowej

W ubiegłym tygodniu ceny ropy naftowej w USA osiągały swoje minima wyceny. W wyniku czego za baryłkę płacono już mniej niż 94 USD. To efekt 3-tygodniowej serii zniżkowej na tzw. czarnym złocie. Przyczyną takiej sytuacji są obawy inwestorów o spowolnienie gospodarcze. Nie bez znaczenia pozostaje również napięta sytuacja na rynkach ropy. Baryłka West Texas Intermediate w dostawach na IX kosztowała na NYMEX w Nowym Jorku z początkiem tygodnia 93,66 USD.

Najlepszy tydzień na rynku miedzi od czerwca bieżącego roku

Chiny są jednym z największych odbiorców miedzi na świecie. Jednak problemy związane z kolejnymi falami COVID-19 i obawy przed recesją gospodarczą powodują, że popyt na ten metal w tym kraju zdecydowanie słabnie. Widoczne było to od czerwca 2022 roku w postaci malejącej wyceny tego metalu na rynkach.

Jednak w III tygodniu lipca 2022 roku ceny miedzi na giełdzie w Londynie w końcu zaczęły rosnąć. Analitycy mówią już o najlepszym tygodniu dla miedzi od początku czerwca. W piątek 22 lipca w dostawach 3-miesięcznych miedź wyceniana była po 7 380, 00 USD za tonę. Na Comex miedź kosztowała w tym samym czasie 3,3205 USD za funt.

Snap traci na Wall Street 40 proc.

W piątek 22 lipca bieżącego roku cała nowojorska giełda Wall Street zakończyła tydzień spadkami. Niektóre spółki zanotowały pokaźne zniżki. Przykładem może być Snap, która straciła 40 proc. na swojej wartości, a powodem takiej sytuacji było opublikowane rozczarowujących wyników kwartalnych. Wraz ze spółką Snap na wartości zaczęły tracić na Wall Street i inne spółki technologiczne. Dow Jones Industrail na zamknięciu spadł o 0,43 proc., a S&P 500 na koniec dnia stracił 0,93 proc.

Słaba passa złotego będzie kontynuowana

Analitycy Commerzbanku wskazują, że polski złoty pozostanie jeszcze przez dłuższy czas pod presją. Ich zdaniem szansą na odbicie byłoby zmienione stanowisko NBP względem poziomu głównych stóp procentowych.

Wzrost kapitalizacji rynkowej kryptowalut

W momencie, kiedy w ubiegłym tygodniu ujawniono datę połączenia kryptowaluty Ethereum, czyli momentu ważnego dla całego świata kryptowalut, ich kapitalizacja rynkowa wzrosła w ciągu zaledwie jednego tygodnia o 15 proc. Na rynku zapanowały pozytywne nastroje, a inwestorzy wyraźnie zignorowali ostrzeżenia specjalistów, że istnieje większe prawdopodobieństwo spadków na kryptowalutach.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Powiązane artykuły


Dolar amerykańskiRanking
Brokerów FX
BitcoinRanking
Giełd Kryptowalut