12 października 2022 r.

Ethereum Index Fund – nowy fundusz inwestycyjny

Wykres ETHŹródło: Bram van Oosterhout / Pexels

Wiele instytucji stara się poszerzać systematycznie swoją ofertę w sferze kryptowalut dla klientów, zwłaszcza że globalni regulatorzy coraz częściej dążą do ustanowienia ram roboczych do radzenia sobie z powstającą klasą aktywów, podczas wzrostu adopcji. W ostatnim tygodniu Fidelity uruchomił fundusz Ethereum Index Fund. Zapewni on swoim klientom ekspozycję na Ether (ETH).

Mocne spadki głównych indeksów na Wall Street

W piątek, 7 października bieżącego roku wyraźnie widoczne były mocne spadki głównych indeksów giełdy amerykańskiej na Wall Street. Powodem takiej sytuacji była publikacja dobrych danych z amerykańskiego rynku pracy. To ugruntowało wśród inwestorów opinie o tym, że Fed najprawdopodobniej będzie kontynuował podwyżki stóp procentowych w przyszłości.

Warto powiedzieć, że Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 630 pkt, czyli o 2,11 proc. wynosząc 29.296,79 pkt. Notowania indeksu S&P 500 na koniec dnia były niższe o 2,80 proc. Spadki wyniosły 3.639,66 pkt.

Gaz na europejskich giełdach drożeje

Notowania gazu ziemnego z dostawami planowanymi w najbliższych miesiącach poszły w górę w ubiegłym tygodniu. Gaz w dostawach na listopad w holenderskim hubie TTF podrożał o około 5 proc., do poziomu 183 euro za MWh, po wcześniejszym wzroście o 5,35 proc. Natomiast kontrakty grudniowe również zdrożały w czwartek rano o prawie 4,8 proc., do ponad 192 euro za MWh, a styczniowe o ponad 4,93 proc. do 194,9 euro za MWh. Warto przypomnieć, że w dniu wybuchu wojny w Ukrainie, 24 lutego 2022 roku gaz ziemny w holenderskim hubie TTF kosztował ponad 128 euro za MWh.

Miedź drożeje

W I tygodniu października wyraźnie zaczęły rosnąć ceny miedzi. Zwyżkowały one w trakcie sesji czwartkowej, 6 października, choć w środę nieco spadały. Miedź w dostawach 3-miesięcznych na giełdzie surowców LME w Londynie wyceniana była wówczas wyżej o 2,3 proc. wobec 7680 USD za tonę, notowanych na zakończenie sesji z środy.

Natomiast na giełdzie Comex w Nowym Jorku miedź kosztowała 3,5760 USD za funt i zyskuje 2,16 proc.

Najmocniejszy wzrost cen ropy od marca 2022 roku

Kiedy wybuchła wojna w Ukrainie, a kraje Europy Zachodniej zdecydowały się wraz z USA i innymi państwami na wprowadzenie embarga na dostawy m.in. ropy z terenu Rosji, surowiec ten zaczął gwałtownie drożeć. Niestety, ale w I tygodniu października obserwujemy podobne zjawisko. Ceny ropy naftowej na rynkach paliw wzrosły w ostatnim czasie najmocniej od początku marca. Wszystko to po podjętej przez OPEC+ decyzji w środę, 5 października o zmniejszeniach dostaw surowca. Spowoduje to najpewniej zacieśnienie napiętej sytuacji na globalnych rynkach paliw, na krótko przed zimą.

W wyniku takich zmian na rynku baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na XI kosztowała na NYMEX w Nowym Jorku 88,25 USD, po wzroście w ciągu tygodnia o około 11 proc. Natomiast baryłka ropy Brent na ICE w dostawach na XII wyceniana jest po 94,17 USD za baryłkę.

Dalsze wzrosty cen ropy naftowej miały miejsce w piątek po południu. Drożała ropa Brent do 98 dolarów za baryłkę oraz ropa WTI na giełdzie w Nowym Jorku do ponad 92 dolarów za baryłkę.

Rupia indyjska z najniższą wyceną

Na rynkach surowców rosną ceny ropy naftowej, co oddziałuje negatywnie na indyjską walutę – rupię. Osiągnęła ona rekordowo niski poziom w stosunku do dolara amerykańskiego w piątek, 7 października. Na domiar złego na jej niekorzyść przemawia wysoki popyt na dolara oraz rosnące obawy przed podnoszeniem stóp procentowych banku centralnego przez Rezerwę Federalną.

Nie zapominajmy, że Indie są trzecim, największym importerem ropy naftowej na świecie – kraj ten importuje aż 80 proc. swojego zapotrzebowania na ropę, przez co rupia jest uwrażliwiona na wzrost cen ropy.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Powiązane artykuły