Data dodania: 26 maja 2022 r. / Aktualizacja: 6 grudnia 2022 r.

Gaz ziemny tanieje

Taniejące ceny

W czwartek, 19 maja 2022 roku po południu, cena gazu ziemnego w holenderskim hubie TTF obniżyła się w kontraktach czerwcowych. Spadek wyniósł 4,8 proc., a cena 90 euro za MWh. Gaz ziemny w holenderskim hubie TTF staniał również w kontraktach na lipiec o około 5,2 proc. do 92,7 euro za MWh. W środę 18 maja na zamknięciu gazu w kontraktach czerwcowych kosztował 94,5 euro za MWh, a lipcowych – 97,8 euro za MWh.

Dobre wiadomości z Chin wpływają korzystnie na ceny miedzi

Wraz z początkiem III tygodnia maja bieżącego roku zauważalne były zwyżki na cenach miedzi na giełdzie w Londynie. Surowiec zwyżkował po danych napływających z Chin, które zgłaszają na ten metal największy popyt, informacji o osłabieniu epidemii COVID-19 w Państwie Środka. Takie dane pobudziły popyt między innymi na metale przemysłowe.

Wpłynęło to na zwyżkę o 0,9 proc. na miedź na LME w dostawach 3-miesięcznych. W efekcie była ona wyceniana na poziomie 9 322,50 USD za tonę. Na Comex w Nowym Jorku z kolei miedź także zyskiwała – o 0,97 proc. i była wyceniana na 4,2320 USD za funt metalu.

Dlaczego benzyna jest rekordowo droga?

Patrząc na ceny na stacjach benzynowych wyraźnie widać utrzymywanie się cen benzyny na wysokim poziomie. Właściwie popularna bezołowiowa 95 cały czas drożeje i bywa już droższa od diesla o kilkadziesiąt groszy. Ceny detaliczne Pb95 są obecnie wyższe niż podczas marcowego szczytu. Wynika to przede wszystkim z napiętej sytuacji, jaka panuje na hurtowym rynku paliw.

W III tygodniu maja średnia cena detaliczna benzyny bezołowiowej Pb 95 wynosiła już 7,32 zł za litr, co oznacza wzrost tydzień do tygodnia o 41 groszy. Z tygodnia na tydzień skala podwyżek jest coraz większa. Benzyna kosztuje już o 82 grosze więcej niż przed miesiącem.

Pomimo niższych cen za baryłkę ropy naftowej, nadal drożeje benzyna. Wszystko przez strach przed brakiem paliwa, jaki pojawił się w USA. Wynika to ze zwiększenia eksportu paliw amerykańskich do Europy i przy jednoczesnym ograniczeniu dostaw gotowych paliw z Rosji.

Spadki głównych indeksów na GPW w Warszawie

W czwartek, 19 maja sesja na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie przebiegała pod znakiem spadków głównych indeksów. Wyraźnie widoczne były one zwłaszcza w pierwszej fazie handlu, a w drugiej zostały nieco zniwelowane, głównie dzięki dobrym wynikom prezentowanym przez spółki państwowe.

WIG20 zniżkował o 1,4 proc., a WIG o 1,31 proc., kończąc sesję na poziomie 55 555,31 pkt. mWIG40 spadł o 1,51 proc. do poziomu 4 256,57, a sWIG80 spadł o 0,6 proc. do poziomu 17 840,16 pkt. Natomiast z początkiem sesji na GPW WIG20 zniżkował nawet o 3 proc.

Wzrost wartości euro i funta brytyjskiego

Do poprawy notowań europejskiej i brytyjskiej waluty przyczyniło się co najmniej kilka różnych czynników. Z pewnością wpłynęły na to dobre dane o zatrudnieniu w Wielkiej Brytanii, ogólna poprawa nastrojów wśród inwestorów, czy napływ pozytywnych danych o sprzedaży detalicznej w USA. Pojawiła się nadzieja na to, że wkrótce Chiny złagodzą lockdown spowodowany kolejną falą epidemii COVID-19.

Dlatego też wczesne notowania w środę, 18 maja 2022 roku, przyniosły wzrosty wartości euro i funta brytyjskiego. Na początku sesji azjatyckiej euro osiągnęło wartość 1,0563 USD, po tym jak w nocy europejska waluta wzrosła o 1,1 proc. Funt kosztował 1,2501 USD po nocnym wzroście o 1,4 proc.

Bitcoin i altcoiny walczą o odzyskanie okrągłych poziomów

Maj nie jest w tym roku dobrym miesiącem dla branży kryptowalutowej. Bitcoin znajduje się w trendzie spadkowym. 12 maja tego roku jego wycena wyniosła nawet zaledwie 25 500 USD. Później nastąpiło lekkie odbicie, ale nadal Bitcoin wyceniany był poniżej 30 000 USD.

Spowodowane jest to zawirowaniami występującymi na rynku kryptowalut, na czele z załamaniem się ekosystemu Terra, ale i słabnącą giełdą Wall Street.

Na rynku panuje skrajna awersja inwestorów do ryzyka, co powoduje wciąż malejące wyceny głównych kryptowalut, z Bitcoinem na czele. Na powrót do notowań BTC do 30 000 USD przyjdzie jeszcze poczekać. O okrągłe poziomy walczą główne altcoiny, jak Ethereum (poziom 2000 USD), czy Binance Coin (300 USD).

Ocena artykułu
5.0/5 (głosów: 1)

Powiązane artykuły