Data dodania: 7 grudnia 2022 r. / Aktualizacja: 7 grudnia 2022 r.

Globalny pułap cen rosyjskiej ropy

Palnik zasilany gazem Źródło: Pixabay / Pexels

Ursula von der Leyen, czyli przewodnicząca Komisji Europejskiej przekazała opinii publicznej w ubiegłym tygodniu, że UE i G7 oraz inni międzynarodowi partnerzy podjęli decyzję o wprowadzeniu globalnego pułapu cenowego dla rosyjskiej ropy naftowej, która jest transportowana drogą morską. Było to związane z uruchomionym od 5 grudnia tego roku embargiem na rosyjską ropę transportowaną tę drogą.

Limit ustalono na 60 dolarów za baryłkę. Przestrzeganie zakazu sprzedawania rosyjskiej ropy drożej gwarantuje, że firmy z państw grupy G7 kontrolują około 90 proc. światowego rynku ubezpieczeń transportów morskich.

Wall Street broni się przed głębokimi spadkami

Wszystko wskazywało, że listopad zakończy się dla amerykańskiej giełdy Wall Street głębokimi spadkami. Tymczasem wcale tak się nie stało. Co więcej piątkowa sesja na Wall Street, 2 grudnia zakończyła się niedużymi spadkami w zakresie indeksów S&P 500 i Nasdaq. W ciągu dnia co prawda indeksy sporo traciły, ale później odbudowały wartość. Dlatego na zamknięciu giełdy indeks Dow Jones Industrial wzrósł o 0,10 proc., do 34 429,88 pkt, podczas gdy w ciągu dnia tracił nawet ponad 350 punktów. Nasdaq Composite zniżkował o 0,18 proc. i zamknął sesję na poziomie 11 461,50 pkt. S&P 500 na zamknięciu tracił 0,12 proc. i wyniósł 11 461,50 pkt.

Jak kształtuje się kurs euro?

W piątek, 2 grudnia za jedno euro trzeba było zapłacić 4,6861 zł. W ostatnich tygodniach widoczne jest nieznaczne osłabienie europejskiej waluty w stosunku do polskiego złotego. W ostatnim tygodniu kurs pary EUR/USD mocno wzrastał, ale po publikacji listopadowych danych o zatrudnieniu w Stanach Zjednoczonych to się zmieniło. Para walutowa osiągnęła szczyt wynoszący 1,0539.

Paul Krugman przewiduje koniec ery kryptowalut

Paul Krugman jest znanym kryptowalutowym sceptykiem i jednocześnie profesorem ekonomii. Opublikował na łamach gazety New York Times artykuł „Blockchains, What Are They Good For?”, gdzie omówił koniec kryptowalut. Wskazał też na bezużyteczność technologii blockchain. Argumentuje, że technologia ta nie ma żadnego sensu i praktycznego zastosowania. Powiedział, że nadchodząca zima może oznaczać całkowitą zagładę przemysłu kryptowalutowego.

Miedź z najlepszym miesiącem od kwietnia

Na giełdzie metali LME w Londynie miedź znowu zyskiwała w ubiegłym tygodniu. Listopad zamknęła z jednym z najlepszych wyników. Cały miesiąc okazał się być bardzo dobry dla miedzi – najlepszy od kwietnia 2022 roku. W wyniku zwyżki metal ten w dostawach 3-miesięcznych na giełdzie LME w Londynie był wyceniany 30 listopada po 8 050,00 USD za tonę. Jednocześnie na giełdzie Comex miedź kosztowała 3,6555 USD za funt i zwyżkowała o 0,44 proc. Inwestorzy wykazują się pozytywnymi nastrojami, głównie z uwagi na to, że liczą na odejście Chin od polityki „Zero Covid’.

Kilkudniowa zwyżka na ropie naftowej

Po kilkutygodniowych spadkach w zakresie notowań ropy naftowej, na koniec listopada ceny na giełdzie paliw w Nowym Jorku zaczęły iść w górę. Trzy dni z rzędu ropa drożała, głównie w odpowiedzi na publikację branżowego raportu, który pokazał znaczny spadek amerykańskich zapasów surowca.  W wyniku tego 30 listopada za baryłkę ropy West Texas Intermediate w dostawach na styczeń trzeba było zapłacić na giełdzie NYMEX w Nowym Jorku 78,63 USD, co oznacza wzrost o 0,55 proc. Natomiast baryłka ropy Brent na ICE w tym samym czasie, w dostawach na styczeń wyceniana była po 83,73 USD.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Powiązane artykuły


Dolar amerykańskiRanking
Brokerów FX
BitcoinRanking
Giełd Kryptowalut