Data dodania: 6 listopada 2023 r. / Aktualizacja: 6 listopada 2023 r.

Krok po kroku. O wolności finansowej i dostatnim, spełnionym życiu – recenzja książki

Krok po kroku. O wolności finansowej i dostatnim, spełnionym życiu - JL Collins

Pieniądze umożliwiają nabywanie różnorodnych przedmiotów, jednak żaden z nich nie ma większej wartości niż niezależność. To właśnie niezależność daje nam kontrolę nad naszym życiem, pozwalając na kształtowanie go zgodnie z własnymi pragnieniami i oczekiwaniami, dążąc do spełnienia, które dla każdego ma indywidualne znaczenie.

Kiedy sięgasz do gwiazd, być może nie dotkniesz żadnej z nich, ale na pewno nie skończysz z garściami pełnymi błota.

– Leo Burnett

W książce „Krok po kroku. O wolności finansowej i dostatnim, spełnionym życiu” – autor porusza temat osławionej ostatnimi laty wolności finansowej. Słyszymy o niej wszędzie, ale czym ona właściwie jest?

Wolność finansowa to stan, w którym jednostka osiąga niezależność finansową, pozwalającą jej swobodnie kierować swoim życiem. Oznacza to, że posiada wystarczające zasoby finansowe lub inwestycje generujące stabilny dochód, który zapewnia komfortowe pokrycie codziennych wydatków, oszczędności na przyszłość oraz realizację własnych marzeń i celów życiowych. Istotą wolności finansowej jest brak konieczności uzależniania się od regularnej pracy zarobkowej, co daje możliwość większej autonomii, czasu na rozwijanie pasji i inwestowanie w rozwój osobisty. To nie tylko wygodna sytuacja materialna, lecz także możliwość podejmowania decyzji zgodnie z własnymi pragnieniami i aspiracjami.

JL Collins porusza temat samodzielnego zarządzania własnym majątkiem i sposobów na inwestowanie nadwyżek finansowych. Jak się okazuje – nie jest to takie trudne, ani nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Inwestowanie nie powinno być skomplikowane. Im prościej – tym lepiej. Autor książki przedstawia szereg dowodów, które ukazują słuszność jego teorii.

Pomimo, że autor opisuje instrumenty, które są dostępne w Stanach Zjednoczonych – w książce znajdziemy dodatkowe materiały z przykładami dla rynku polskiego. Ta pozycja to szczegółowy plan krok-po-kroku, co robić, aby zadbać o swoje finanse.

Książka zawiera historie ciekawych ludzi, mających rozmaite doświadczenia ze światem finansów osobistych. Inwestowanie, to nie tylko zyski, ale również okresy strat. Autor tłumaczy jak przetrwać mentalnie te „chude lata”.

Przedstawiony jest również szczegółowy plan działania na pierwsze lata inwestycji, i co ważne: wspomniane sposoby pomnażania majątku są dziedziczne i zoptymalizowane podatkowo.

Warto zapamiętać:

  • Zarobki powinny być wyższe niż nasze wydatki.
  • Nadwyżki finansowe powinny być inwestowane.
  • Należy unikać zadłużania się.

Więcej znajdziesz w książce.

Pobierz lub posłuchaj bezpłatnego fragmentu książki

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Powiązane artykuły


Dolar amerykańskiRanking
Brokerów FX
BitcoinRanking
Giełd Kryptowalut