Data dodania: 2 listopada 2022 r. / Aktualizacja: 2 listopada 2022 r.

META: akcje coraz tańsze

Telefon z aplikacją FB Źródło: Thought Catalog / Pexels

W ostatnim tygodniu października opublikowane zostały najnowsze raporty dotyczące przychodów Meta (dawniej Facebook). Firma Marka Zuckerberga notowana jest na giełdzie amerykańskiej NASDAQ pod nazwą META. Raport finansowy za III kw. 2022 roku nie daje powodów do zadowolenia i do zaufania od inwestorów. Firma miała przychody w wysokości 27,7 mld dolarów, ale odnotowała spadek o 4 proc. w porównaniu z III kw. 2021 roku.

W tym samym czasie wzrosły koszty ponoszone przez Meta niemal o 1/5 w porównaniu rok do roku, w wyniku czego zysk netto firmy spadł o 4,4 mld USD. Musiało to odbić się negatywnie na notowaniach akcji Meta. Ich cena ostatnio wzrosła do 140 USD, by szybko spaść po publikacji raportu kwartalnego. Spadek wyniósł aż 25 proc. w ciągu kilku godzin.

Ropa na koniec tygodnia tanieje – czy są powody do zadowolenia?

W ubiegłym tygodniu obserwowaliśmy wahania cen ropy w Londynie i w Nowym Jorku. Natomiast w piątek, 28 października wyraźnie było widać spadki cen tego surowca na giełdzie paliw w USA. W piątek ropa taniała, ale cały tydzień zakończyła z zyskiem wynoszącym ponad 3 proc.

Za baryłkę ropy West Texas Intermediate w dostawach na grudzień trzeba było zapłacić na giełdzie NYMEX w Nowym Jorku 88 dolarów, czyli mniej o 1,21 proc. w stosunku do wyceny z czwartku. Natomiast ropa Brent na ICE potaniała o 0,89 proc. w dostawach na grudzień i była wyceniana na 96,10 USD.

Miedź traci 1 proc. na wartości

Z początkiem tygodnia miedź zaczęła drożeć na giełdzie metali w LME w Londynie. Powodem takiej sytuacji był wzrost importu tego metalu przez Chiny. W piątek, 28 października miedź w Londynie na giełdzie metali LME traciła natomiast ponad 1 proc. z powodu oznak słabnącego popytu na metale przemysłowe w Chinach. Za tonę miedzi w dostawach 3-miesięcznych na LME w Londynie trzeba było zapłacić 7678,50 USD. Na Comex surowiec ten kosztował 3,4625 USD za funt i też zniżkował – o 1,62 proc.

Czwarty tydzień z rzędu ze zniżkującym gazem ziemnym

Ceny gazu ziemnego w Europie kształtują się na coraz niższym poziomie. Agencja Bloomberga wskazuje, że to czwarty tydzień z rzędu ze spadającymi cenami tego surowca. Taka sytuacja najpewniej wywołana jest wyjątkowo wysokimi temperaturami w Europie, które opóźniają rozpoczęcie sezonu grzewczego. Niski popyt łagodzi obawy o niedobór surowca w trakcie tej zimy, w obliczu zapowiadanych masowych cięć dostaw z Rosji.

Złotówka umacnia się po EBC i danych z USA

W czwartek, 27 października za jedno euro na rynku Forex trzeba było zapłacić po godzinie 16 czasu polskiego 4,7392 zł. Taka wycena była właściwa dla europejskiej waluty po posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego. Jednocześnie doszło do wzmocnienia euro w stosunku do dolara amerykańskiego w nawiązaniu do serii danych makroekonomicznych ze Stanów Zjednoczonych. Nasza waluta pozostaje na poziomie najwyższym od września bieżącego roku. Wsparła ją oczekiwana decyzja EBC odnośnie do podniesienia benchmarkowej stopy procentowej o 75 punktów bazowych.

Bitcoin walczy o nowe maksima

Nieprzerwanie od co najmniej kilku dni Bitcoin odzyskuje choć część swojej siły. Wycena dotarła do 6-tygodniowych maksimów powyżej 21 tys. dolarów, choć właśnie w tym miejscu pojawił się kluczowy opór. Dwukrotnie BTC zostało już zepchnięte z tego poziomu przez podaż. Wieloryby i spekulanci zaczęli kupować najważniejszą na świecie kryptowalutę, przez co jej wartość rośnie. Czas pokaże, czy BTC wejdzie na drogę trwałego trendu wzrostowego.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Powiązane artykuły


Dolar amerykańskiRanking
Brokerów FX
BitcoinRanking
Giełd Kryptowalut