Data dodania: 9 czerwca 2022 r. / Aktualizacja: 6 grudnia 2022 r.

Miedź drożeje w odpowiedzi na sytuację w Chinach

Produkcja naczyń z miedzi Ceny miedzi do góry
Źródło: Ahmed Shahwan / Pexels

Do niedawna w Chinach obowiązywały restrykcyjne ograniczenia w związku  kolejną falą COVID-19. W dużej mierze chińska gospodarka na długi czas została zablokowana. Teraz zaczyna się to zmienić i coraz mocniej mówi się o ponownym, całkowitym jej otwarciu.

Chiny są największym odbiorcą miedzi na świecie, dlatego pozytywne dane z Państwa Środka spowodowały, że w pierwszym tygodniu czerwca tego roku jej ceny wzrosły. Było to spowodowane nadzieją inwestorów, że popyt na metale bazowe w Chinach wkrótce ulegnie zdecydowanej poprawie.

W efekcie na NY Comex miedź kosztowała w ubiegłym tygodniu 4,5520 USD za funt, wyżej o 0,02 proc. W czwartek, 2 czerwca jej wycena rosła o 5,2 proc.

Trzy nowe odwierty w Rumunii

Zwiększa się wydobywanie gazu ziemnego na terenie Rumunii. Spółka wydobywcza Romgaz poinformowała w ubiegłym tygodniu, że wydobywanie cennego paliwa rozpocznie się w trzech nowych odwiertach w okolicach miejscowości Cosereni w południowej części kraju.

Minister energii Rumunii, Virgil Popescu, powiedział również, że uruchomienie wydobycia gazu ziemnego ma na celu osiągnięcie pełnej niezależności energetycznej przez Rumunię. Dodał, że najpóźniej do marca 2023 roku spółka Romgaz rozpocznie wydobywanie tego paliwa z kolejnych sześciu odwiertów.

Szósty tydzień wzrostów ropy naftowej

W piątek, 3 czerwca, zakończył się 6 z kolei tydzień wzrostów cen ropy naftowej na giełdach paliw na świecie. Pomimo faktu, że akurat tego samego dnia ropa nieznacznie taniała – o 0,43 proc. na NYMEX w Nowym Jorku i o 0,29 proc. w Londynie, to jednak nadal mamy do czynienia z ogólną zwyżką notowań. Tak długiej, wielotygodniowej serii zwyżek w przypadku cen ropy nie notowano od ponad 10 lat. Baryłka West Texas Intermediate w dostawach na lipiec kosztowała w Nowym Jorku 116,37 USD, a ropy Brent na ICE w Londynie – 117,27 USD.

Rośnie wycena akcji spółek Lotos i Orlen

Po zakończeniu czwartkowej sesji na GPW w Warszawie, tj. 2 czerwca 2022 roku, poinformowano inwestorów o podpisaniu przez PKN Orlen i Lotos planu połączenia obu firm. To spowodowało najprawdopodobniej, że w piątek, 3 czerwca największe obroty na rynku dotyczyły tych paliwowych spółek. Na piątkowym otwarciu handlu PKN Orlen było wyceniane na 70,50 zł za akcję, a Lotos na 76,40 zł.

Połączenie ma nastąpić zgodnie z planem poprzez przeniesienie majątku grupy Lotos do PKN Orlen. W zamian za 1 akcję Lotosu akcjonariusze tej spółki otrzymają 1,075 akcji PKN Orlen.

Kurs euro i dolara na 30 maja

Z początkiem ubiegłego tygodnia polski złoty zyskiwał na wartości wobec głównych walut światowych. W poniedziałkowy poranek trzeba było zapłacić za dolara 4,2503 zł, a euro kosztowało – 4,5710 zł.  Polski złoty wspierany był sentymentem risk-on.

Maleje liczba nowo otwieranych bankomatów BTC

Jeszcze w ubiegłym roku masowo w różnych częściach świata instalowano tak zwane bitomaty, czyli bitcoinowe bankomaty ATM. W maju liczba nowych instalacji okazała się rekordowo niska – wyniosła 202 maszyny. To największy spadek liczby nowo montowanych urządzeń od 2019 roku.

Dane z Coin ATM Rader ujawniają jednak, że w czerwcu ma się to zmienić. W ciągu pierwszych pięciu dni czerwca zamontowano bowiem na całym świecie 817 bankomatów bitcoinowych.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Powiązane artykuły


Dolar amerykańskiRanking
Brokerów FX
BitcoinRanking
Giełd Kryptowalut