Data dodania: 9 lutego 2022 r. / Aktualizacja: 9 lutego 2022 r.

Miedź zaczyna tanieć

Miedziany kubek Spadki cen miedzi były nieuniknione
Źródło: Andrea P. Coan / Pexels

Dotychczas cały czas donosiliśmy o drożejących cenach miedzi na giełdzie metali w Londynie. Podczas poniedziałkowego handlu 31 stycznia 2022 roku metal ten na LME w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniany niżej wobec 9842 USD za tonę.  Maklerzy wskazują, że w związku z tygodniową noworoczną przerwą w Chinach i możliwością wprowadzenia w tym kraju lockdownów w związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 notowania miedzi stały się malejące. Nie bez znaczenia jest też słabsze wskazanie PMI dla chińskiego sektora usług w styczniu, który wyniósł 51,4 pkt wobec 53,1 pkt w grudniu 2021 roku.

Podsumowanie IV kw. 2021 roku na rynku złota

Silny popyt rynkowy na złoto spowodował że zwiększyła się sprzedaż tego metalu. Rok 2021 ogólnie rzecz ujmując nie był szczególnie udany dla złota jako aktywa inwestycyjnego, ale w całym roku kupiono ponad 4 tys. ton złotego kruszcu. To o 10 proc. więcej niż przed rokiem. Największe zapotrzebowanie na złoto płynęło od jubilerów. Popyt zgłaszany przez inwestorów również okazał się być bardzo silny.

W samym IV kwartale 2022 roku udało się sprzedać 713 ton złotej biżuterii, co było najwyższym wynikiem od II kw. 2013 roku. Przyczynił się do tego rosnący popyt na złotą biżuterię w Indiach.

7 tygodni wzrostów notowań cen ropy

Koniec I tygodnia lutego 2022 roku oznacza jednocześnie koniec 7-tygodniowych wzrostów notowań ropy naftowej na giełdach światowych. Ostatnie tygodnie spowodowały wzrost cen czarnego złota i wywindowanie go na najwyższe poziomy od 2014 roku. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na marzec kosztował na NYMEX w Nowym Jorku 92,09 USD. Natomiast za baryłkę ropy Brent na ICE w Londynie w dostawach na kwiecień trzeba było zapłacić 93,58 dolarów – mniej niż w ostatnim czasie o 0,33 proc. Ropa WTI staniała o 0,24 proc.

Jednocześnie należy wspomnieć i o tym, że Arabia Saudyjska podwyższyła ceny swojej ropy naftowej na marzec dla odbiorców z Europy, Azji i USA. Miało to miejsce po tym, jak cena ropy na globalnych rynkach paliw przekroczyła zdecydowanie poziom 90 USD za baryłkę.

Akcje Amazon drożeją

Amazon jest jednym z największych sklepów internetowych na świecie. Przedstawił właśnie dane za IV kw. 2021 roku. Okazuje się, że zanotował duży wzrost przychodów – rok do roku o 0 proc. oraz wzrost zysku do kwoty 12 mld USD, głównie z inwestycji w Rivian, czyli spółkę produkującą samochody elektryczne. Zysk Amazona na akcję wyniósł w tym samym czasie 27,75 USD. Przychody grupy w IV kw. 2021 roku były równe 137,4 mld USD. Z kolei przychody Amazon Web Services wzrosły rok do roku prawie 40 proc. i osiągnęły wartość 17,78 mld USD, powyżej oczekiwanych przez rynek 17,37 mld USD.  Pomimo pandemii, spółka doskonale radzi sobie na rynku.

Kurs głównych walut na początek lutego 2022 roku

Z początkiem lutego bieżącego roku wyraźnie widoczne było oczekiwanie rynku finansowego w Polsce na podjęcie przez Radę Polityki Pieniężnej decyzji o wysokości głównych stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego. We wtorek, 1 lutego 2022 roku nieznacznie rósł kurs EUR/PLN, do poziomu 4,5831 zł, a kurs USD/PLN nieznacznie spadł i wyniósł wówczas 4,0704 zł. Ekonomiści przewidywali, że dojdzie do wzrostu stóp procentowych, co może spowodować dalsze spadki na głównych walutach.

DOGE z szansą na bycie aktywem nr 1 w mikro transakcjach

Pomimo faktu, że Dogecoin miał być tylko żartem, meme-coinem, to jego wartość wciąż rośnie. W opinii współtwórcy tego projektu, coiny DOGE mają duże szanse na to, by stać się aktywem numer 1 i standardem w przypadku realizacji mikro transakcji przeprowadzanych z wykorzystaniem blockchaina. Dogecoin pozwala na bezproblemową obsługę niewielkich płatności w czasie rzeczywistym, zapewniając jednocześnie niskie opłaty transakcyjne. W tweedzie z 4 lutego 2022 roku Billy Markus, współtwórca Dogecoin stwierdził, że jego kryptowaluta stanie się standardową światową platformą mikro transakcji.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Powiązane artykuły


Dolar amerykańskiRanking
Brokerów FX
BitcoinRanking
Giełd Kryptowalut