Data dodania: 23 sierpnia 2022 r. / Aktualizacja: 6 grudnia 2022 r.

Na Wall Street znów spadki

Burza nad miastem Źródło: David Skyrius / Pexels

W III tygodniu sierpnia 2022 roku po kilku neutralnych właściwie sesjach na Wall Street, znów obserwowaliśmy obniżki. W parze z nimi doszło do spadków notowań amerykańskich obligacji skarbowych i umocnienia się dolara. Nasiliły się oczekiwania na podwyżki stóp procentowych w USA w najbliższym czasie.

Wszystko to przełożyło się na to, że Nasdaq Composite stracił ponad 2 proc. na wartości, uzyskując wynik 12 705,22 pkt i był to najmocniejszy dzienny spadek tego indeksu już od ponad miesiąca. Spadki notował indeks S&P 500 – o 1,29 proc. oraz Dow Jones – o 0,86 proc.

Najniższa cena ropy od 6 miesięcy – nie na długo

17 sierpnia 2022 roku ceny ropy w USA zaliczyły swój najniższy poziom, licząc od ponad pół roku. Niestety kierowcy na świecie nie mają powodów do entuzjazmu, ponieważ po pikowaniu w dół, ropa zaczęła drożeć. Inwestorzy rozważają, jakie mogą być perspektywy wzrostu podaży ropy z Iranu. Słabną prognozy dotyczące globalnego wzrostu gospodarczego.

Jaka była wycena baryłki ropy, skoro mówimy o rekordach niskich wartości? Otóż w ubiegłym tygodniu na giełdzie NYMEX w Nowym Jorku za baryłkę ropy West Texas Intermediate w dostawach na IX należało zapłacić zaledwie 87,48 dolarów. Za baryłkę Brent na ICE w dostawach na październik płacono 93,22 USD.

Nieznaczny wzrost cen miedzi

Na giełdzie LME, czyli giełdzie metali w Londynie nieznacznie rosły w ubiegłym tygodniu ceny miedzi. Jest to związane z tym, że inwestorzy oceniają kryzys energetyczny w Europie, gdzie gwałtownie rosną stawki za energię, co niestety jest czynnikiem negatywnym dla przemysłu ciężkiego.

Miedź w dostawach 3-miesięcznych na LME wyceniana była wyżej wobec 7 979,00 USD za tonę, notowanych wcześniej. Na Comex należało zapłacić za funt miedzi 3,6255 USD.

Czy złoto znów stanie się inwestycyjnym hitem?

Z początkiem 2022 roku wielu inwestorów szukało tak zwanej bezpiecznej przystani dla swoich pieniędzy, wybierając w tym celu między innymi złoto. Jednak od tego czasu zainteresowanie szlachetnym kruszcem na światowych rynkach finansowych zdecydowanie zmalało. Kumulacja spadków cen złota nastąpiła w lipcu. Od tego czasu złoto mozolnie odbudowuje swoją wycenę.

Po zacieśnieniu przez Rezerwę Federalną USA polityki monetarnej, ceny złota zaczęły spadać, a wraz z nimi popularność złota inwestycyjnego. W sierpniu cena tego metalu szlachetnego w USD  była niższa o 2,35 proc. niż na początku roku.

Dolar umacnia się kosztem juana

Dotychczas w całym 2022 roku dolar amerykański umacnia się na różnych polach. Obecnie robi to „kosztem” juana chińskiego. Gospodarka Państwa Środka ostatnio przeszła znaczące spowolnienie, co stanowi najważniejsze wyjaśnienie tego, że dolar umacnia się względem juana. Słabsze dane gospodarcze z Chin i cięcia stóp procentowych o 10 punktów bazowych pomogły w rozpędzaniu się dolara, który względem juana umocnił się z poziomu 6,74 do 6,80.

Czy Bitcoin znów będzie wyceniany na 100 000 USD?

Trudno jest dziś oczekiwać, by nawet najbardziej optymistyczni inwestorzy widzieli w Bitcoinie potencjał do diametralnych, nawet 5-krotnych wzrostów cenowych jeszcze w tym roku. Jednak 3iQ, czyli pierwszy regulowany fundusz inwestycyjny aktywów cyfrowych w Kanadzie wskazuje, że po ustabilizowaniu się kursu BTC najprawdopodobniej nieco powyżej 20 000 USD pod koniec lata, kryptowaluta wykona kolejny krok w górę.

W obrocie BTC obecnie wyceniany jest poniżej 24 000 USD, ale wielu analityków zgadza się co do tego, że cena Bitcoina jest niska i stwarza to szanse na jej powiększenie w przyszłości.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Powiązane artykuły


Dolar amerykańskiRanking
Brokerów FX
BitcoinRanking
Giełd Kryptowalut