Data dodania: 7 maja 2022 r. / Aktualizacja: 7 maja 2022 r.

Nieco tańszy gaz ziemny

Gaz ziemny Koszty gazu ziemnego zmalały, jednak czy nie jest to tylko chwilowa sytuacja.
Źródło: Magda Ehlers / Pexels

W czwartek, 28 kwietnia 2022 roku gaz ziemny taniał. W kontraktach majowych w holenderskim hubie TTF był tańszy o 2,25 proc. Można było kupić go po cenie 105 euro z MWh. Spadła też cena gazu w kontraktach czerwcowych – spadek był jeszcze wyższy, bo o 5,18 proc. Cena wyniosła wówczas 102 euro za MWh.

Czy UE zrezygnuje z rosyjskiego gazu do końca roku?

Wojna Rosji z Ukrainą trwa od wielu tygodni, a Unia Europejska wprowadza kolejne pakiety sankcji nakładanych na agresora. Jak ustalił Bloomberg, do końca 2022 roku UE będzie chciała wprowadzić całkowity zakaz importu rosyjskiej ropy naftowej do krajów członkowskich. Do tego czasu najprawdopodobniej mają być wprowadzane w życie stopniowe ograniczenia. Będzie też naciskać na odcięcie większej liczby banków z Rosji i Białorusi od międzynarodowego systemu płatności SWIFT, w tym w pierwszej kolejności Sbierbanku.

Ropa naftowa drożała na majówkę

Tuż przed rozpoczęciem długiego weekendu majowego, przynajmniej w Polsce, gdzie 3 maja również był dniem wolny od pracy, na giełdach światowych drożała ropa naftowa. 30 kwietnia, w piątek po godzinie 18 ropa na rynkach drożała o ponad 1 proc. w przypadku ceny baryłki ropy Brent na londyńskiej giełdzie i 1 proc. w przypadku ropy WTI w Nowym Jorku. Za ropę Brent płacono blisko 109 dolarów za baryłkę, a za WTI – 106,5 dolara.

Nie są to jeszcze tak wysokie ceny, jak w kulminacyjnym momencie ostatnich wzrostów cen ropy naftowej, gdy za baryłkę w USA płacono 130 dolarów, a ropy Brent – 140 dolarów.

Boryszew zapowiada rekordową dywidendę

Spółka Boryszew zapowiada, że wypłaci wysoką dywidendę dla swoich akcjonariuszy. Z oficjalnych publikacji wynika, że zarząd spółki rekomenduje wypłatę 0,92 zł dywidendy na akcję z kapitału zapasowego. Pozytywnie wniosek zarządu Boryszewa został już zaopiniowany przez Radę Nadzorczą.

Boryszew tym samym wypłaci ponad jedną czwartą wartości pojedynczej akcji w dywidendzie. Jeśli rzeczywiście 3 czerwca 2022 roku tak się stanie, a po tygodniu akcjonariusze otrzymają wypłatę, spółka po wielu latach wróci do dzielenia się zyskiem z akcjonariuszami.

Straty dolara na koniec tygodnia

Pomimo tego, że w piątek, ostatniego dnia kwietnia bieżącego roku notowania dolara amerykańskiego spadały na rynkach azjatyckich, to i tak utrzymywał się na najwyższym poziomie od 20 lat. Zanotował największy miesięczny wzrost od dekady. Indeks dolara amerykańskiego nad ranem w piątek obniżył się o 0,17 proc., do 103,485.

Bitcoin wkrótce się załamie – opinia ekonomisty

Alfonso Peccatiello, ekonomista, wypowiedział się na temat najbliższej przyszłości Bitcoina. Powiedział, że zarówno ta kryptowaluta, jak i nawet złoto, załamią się. Przy rosnących stopach procentowych i jednocześnie zakłóconych globalnych łańcuchach dostaw oraz w parze ze spodziewanym zmniejszeniem łącznego popytu, można spodziewać się zniżkowych notowań Bitcoina.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Powiązane artykuły


Dolar amerykańskiRanking
Brokerów FX
BitcoinRanking
Giełd Kryptowalut