Data dodania: 23 listopada 2022 r. / Aktualizacja: 6 grudnia 2022 r.

PlayStation chce wprowadzić NFT do swoich gier

Maszyna do pisania Źródło: Markus Winkler / Pexels

Oddział marki SONY odpowiedzialny za gry i konsole PlayStation ma zamiar wprowadzić do gier NFT. Otrzymał patent pozwalający mu badać i wykorzystywać w swoich produktach niewymienne tokeny. Do podjęcia takiej decyzji skłoniło SONY Interactive Entertainment to, że zasoby cyfrowe, mogą być wykorzystane w grach i są tradycyjnie wymieniane i nie do odróżnienia.

Duża zwyżka notowań gazu w Europie

Z rynku surowców nie napływają dobre informacje, jeśli chodzi o ceny gazu ziemnego. W ostatni dzień ubiegłego tygodnia stawki w Europie fluktuowały, ale paliwo zaliczyło kończący się tydzień na dużym plusie, zyskując 15 proc. Maklerzy poinformowali jednocześnie, że benchmarkowe kontrakty na gaz w Amsterdamie – na ICE Entawex Dutch TTF – były na poziomie 111,4 euro za 1 MWh.

Niepokojące jest, że amerykański producent skroplonego gazu ziemnego – firma Freeport w Teksasie – zapowiadała, że będzie musiała opóźnić dostawy na rynki europejskie, a to najpewniej powoduje zwyżkę cen.

Przecena na rynku ropy naftowej

O ile gaz drożeje, to ropa naftowa w ubiegłym tygodniu taniała. Ceny na giełdzie paliw w Nowym Jorku zniżkowaly. Powodem takiej sytuacji było obniżenie przez kraje OPEC prognozy popytu na ten surowiec.

W wyniku tego za baryłkę ropy naftowej West Texas Intermediate (WTI) w dostawach na grudzień trzeba było zapłacić na NYMEX w Nowym Jorku 85,45 USD, czyli o 0,49 proc. niżej, po spadku notowań w poniedziałek o 3,5 proc. Natomiast za baryłkę ropy Brent na ICE w Londynie w dostawach na styczeń 2023 roku płacono 92,94 USD, niżej o 0,21 proc.

Miedź coraz droższa

Inwestorzy mają nadzieję na wzrost zapotrzebowania na miedź i inne metale bazowe w Chinach po tym, jak władze tego kraju zwiększyły wsparcie dla sektora nieruchomości, który w wyniku pandemii został dotknięty kryzysem.

Spowodowało to zwyżkę cen miedzi na giełdzie metali LME w Londynie. Drożała o prawie 1 proc., a w wyniku tego w dostawach 3-miesięcznych na LME w Londynie za tonę miedzi płacono 8 375,00 USD. Na Comexie miedź kosztowała w tym samym czasie 3,8735 USD za funt i zwyżkowała tym samym o 1,12 proc.

Lekkie wzrosty indeksów na Wall Street

Podczas ostatniej sesji, w piątek 18 listopada 2022 roku, na Wall Street zauważalne były lekkie wzrosty głównych indeksów. Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował o 0,59 proc. i wynosił 33 745,69 pkt, indeks S&P 500 zyskał 0,48 proc. i wyniósł 3 965,34 pkt, z kolei Nasdaq Composite wzrósł o 0,01 proc., zamykając sesję na poziomie 11 146,06 pkt.

Dolar traci na wartości w stosunku do PLN

W poniedziałek, 14 listopada 2022 roku za jednego dolara amerykańskiego płacono średnio w Polsce 4,5359 zł. Dzień później amerykańska waluta nieznacznie się umocniła w stosunku do PLN i kosztowała 4,5472 zł. Kolejny krok w kierunku zwyżki USD poczyniło 16 listopada. Za 1 dolara trzeba było zapłacić 4,551 zł. Natomiast 17 listopada po wyjaśnieniu kwestii ataku rakietowego na Polskę, USD osłabił się wobec złotówki i kosztował 4,5193 zł.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Powiązane artykuły


Dolar amerykańskiRanking
Brokerów FX
BitcoinRanking
Giełd Kryptowalut