Data dodania: 7 września 2022 r. / Aktualizacja: 6 grudnia 2022 r.

Pogorszenie nastrojów inwestorów giełdowych na Wall Street

Pogorszenie nastroju wśród inwestorów giełdowych Źródło: Sameel Hassen / Pexels

W ubiegłym tygodniu Rosja posunęła się o krok dalej w atakowaniu pod względem ekonomicznym i energetycznym Zachodu. Zakręciła kurek z gazem rurą Nord Stream, w wyniku czego wstrzymano dostawy do Niemiec. Takie działanie Rosji pogorszyło zdecydowanie nastroje inwestorów na Wall Street. Przyczyniło się to do spadków na nowojorskim parkiecie 2 września. Finalnie indeks S&P, który na otwarciu sesji zyskiwał 0,7 proc., stracił 1,07 proc. i zakończył tydzień na poziomie 3924,26 pkt.

Wahania cen ropy na giełdzie w NY

Na stacjach benzynowych w Polsce nie widać bynajmniej przecen. Jednak ropa na giełdzie paliw w Nowym Jorku w I tygodniu września 2022 roku taniała do ostatniego dnia tygodnia – łącznie o niemal 11 proc. 2 września zaczęła drożeć, a może mieć to związek z tym, że inwestorzy przygotowują się do zaplanowanego na 5 września spotkania krajów OPEC+ w sprawie polityki podażowej grupy dostawców ropy.

W wyniku tego pod koniec I tygodnia września bieżącego roku baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na październik kosztowała na giełdzie NYMEX w Nowym Jorku 88,34 USD, czyli o 2 proc. więcej. Natomiast za baryłkę ropy Brent na ICE w Londynie w dostawach na listopad trzeba było zapłacić w tym samym czasie 94,20 USD, więcej o 1,99 proc.

Mocna przecena gazu ziemnego w Europie

Pozytywną wiadomością płynącą z europejskiego rynku surowców jest to, że cena gazu ziemnego maleje. W piątek, 2 września w holenderskim hubie TTF o poranku ceny w kontraktach z dostawą za miesiąc taniały o blisko 6,4 proc. Należało zapłacić 227,5 euro za 1 MWh. Jeszcze w czwartek, 1 września za 1 MWh płacono około 250 euro. Spadła cena gazu w kontraktach z dostawą w listopadzie. W piątek rano za 1 MWh płacono niespełna 234 euro, czyli mniej o 6 proc. w stosunku do ceny z czwartku.

Tańsza miedź w Londynie i w NY

Również o zniżce można mówić w kontekście giełd surowców, zwłaszcza w przypadku notowań miedzi. Ceny na giełdzie metali w Londynie spadły przed publikacją danych o zatrudnieniu w USA za sierpień. W wyniku tego miedź w dostawach 3-miesięcznych na LME była wyceniana niżej o 0,5 proc. wobec 7597,00 USD za tonę. Na Comex z kolei kosztowała o 0,31 proc. mniej – 3,3960 za funt metalu.

Prognozy wzrostów stóp procentowych NBP

Duże znaczenie dla wyceny złotego ma wysokość obowiązujących w Polsce głównych stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego. W projekcie przyszłorocznego budżetu rząd PiS założył, że stopa referencyjna banku centralnego wzrośnie w II połowie bieżącego roku do 7 proc., przy czym obecnie to 6,5 proc., natomiast od IV kwartału 2023 roku oczekiwane są już obniżki stóp procentowych.

Bitcoin poniżej 20 tys. dolarów

Najważniejsza kryptowaluta na świecie, czyli Bitcoin, w poniedziałek, 28 sierpnia bieżącego roku spadł poniżej swojego kluczowego poziomu 20 000 USD. Wyznaczył kierunek na południe, czyli na spadki dla innych kryptowalut. Powodem tego ma być wypowiedź przewodniczącego Rezerwy Federalnej, Jerome Powella, który zasugerował dalsze podwyżki wysokości głównych stóp procentowych w USA. Bitcoin wyceniany był na 19 882 dolarów za 1 BTC. W ciągu tygodnia token ten staniał o 8 proc. Ethereum, czyli druga co do wielkości kryptowaluta na świecie traciła prawie 2 proc., w ciągu 24 godzin i wyceniana była na 1465 dolarów.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Powiązane artykuły


Dolar amerykańskiRanking
Brokerów FX
BitcoinRanking
Giełd Kryptowalut