Data dodania: 12 sierpnia 2022 r. / Aktualizacja: 12 sierpnia 2022 r.

Polskie złoto kupowane przez Niemców

Sztabki złota Polskie złoto cieszy się wzięciem sąsiadów
Źródło: Pixabay / Pexels

Mennica Skarbowa informuje w komunikacie z początku sierpnia bieżącego roku, że znacząco rośnie skala zakupów złota, jakie dokonywane są przez obywateli Niemiec. Nasi zachodni sąsiedzi chętnie kupują szlachetny kruszec w Polsce. Są i tacy, którzy przyjeżdżają tu właśnie w takim celu.

Raport Światowej Rady Złota pokazuje, że tylko w I połowie 2022 roku w Niemczech sprzedano ponad 90 ton złota inwestycyjnego i biżuterii. Poza granicami kraju, głównie w Polsce, Niemcy chętnie kupują złoto z uwagi na jego inwestycyjny, bezpieczny charakter, ale i przez to, że dzięki osłabieniu złotego wobec euro złoto jest u nas tańsze. Najlepiej sprzedają się złote monety i średniej wielkości sztabki.

Zniżkowe notowania miedzi na giełdzie w Londynie

W pierwszym tygodniu sierpnia 2022 roku ceny miedzi na giełdzie w Londynie wyraźnie zniżkowały. Było to spowodowane nasileniem się obaw inwestorów o relacje na linii Stany Zjednoczone – Chiny. Nie bez znaczenia dla takich notowań były jastrzębie komentarze bankierów z Fed. W wyniku tego miedź w dostawach 3-miesięcznych na LME staniała o 1,2 proc. do poziomu 7710 USD za tonę, a później była wyceniana nieznacznie drożej – po 7759 USD za tonę. Warto podkreślić, że od początku tego roku miedź straciła już 1/5 na swojej wartości.

Drastyczne spadki na rynkach ropy naftowej

Wyczekiwanym zjawiskiem przez kierowców w Polsce i w wielu innych krajach na całym świecie było obniżenie notowań ropy naftowej. Obserwujemy je z początkiem sierpnia. Ceny w USA spadły poniżej 89 dolarów za baryłkę, a notowania „czarnego złota” obniżyły się w tym samym tygodniu o prawie 10 proc. w reakcji na coraz więcej sygnałów, jakie napływają z globalnej gospodarki, że spowolnienie gospodarcze wpływa na spadek popytu.

Za baryłkę ropy West Texas Intermediate w dostawach na IX trzeba było zapłacić na giełdzie NYMEX w Nowym Jorku 89,02 USD, czyli o 0,49 proc. więcej, niż wcześniej. Ropa Brent na ICE w dostawach na X wyceniana była po 94,38 USD za baryłkę.

Rośnie zysk netto AC

Producent instalacji LPG – spółka AC notowana na GPW w Warszawie – ogłosiła wzrost zysku netto w pierwszym półroczu 2022 roku w stosunku do tego samego okresu przed rokiem. Obecnie to 15,7 mln zł, podczas gdy w I półroczu 2021 roku zysk ten wyniósł 14,1 mln zł. W samym II kw. 2022 roku według wyliczeń PAP Biznes, zysk spółki AC wyniósł około 8,7 mln. To znacznie więcej, niż oczekiwał tego rynek.

Dolar amerykański zaczął tracić na wartości

Po wielotygodniowym umocnieniu się USD na rynkach światowych, z początkiem sierpnia 2022 roku obserwujemy odwrotną sytuację. Kurs dolara amerykańskiego w poniedziałek w I tygodniu sierpnia tego roku tracił na wartości, zwłaszcza jeśli chodzi o stosunek do japońskiego jena. Wszystko to spowodowane jest ponowną oceną przez rynek ścieżki zacieśniania Rezerwy Federalnej. W wyniku tego indeks dolara, śledzący USD względem koszyka sześciu innych walut spadł o 0,2 proc. do 105,490. Taki poziom ostatni raz był notowany 5 lipca tego roku.

Bitcoin i Ethereum jako towary cyfrowe

Nowa ustawa, jaka znalazła się w Senacie USA, która dotyczy m.in. kryptowalut, klasyfikuje Bitcoina i Ethereum jako towary cyfrowe. Nadal brakuje jasnych regulacji wokół Bitcoina i rynku kryptowalutowego jako takiego, a to stanowi wyzwanie dla systemu prawnego w USA. Wielu inwestorów czeka na przysłowiowe zielone światło od rządu, zanim rozpocznie inwestycje w nową klasę aktywów.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Powiązane artykuły


Dolar amerykańskiRanking
Brokerów FX
BitcoinRanking
Giełd Kryptowalut