Data dodania: 6 kwietnia 2022 r. / Aktualizacja: 6 kwietnia 2022 r.

Polska deklaruje rezygnację z dostaw ropy i węglowodorów z Rosji

Wydobycie ropy naftowej Surowce rosyjskie
Źródło: Johannes Havn / Pexels

Prowadzone przez Rosję działania wojenne na terenie Ukrainy powodują, że kolejne kraje europejskie odwracają się od rosyjskiego najeźdźcy. Nie inaczej jest w Polsce. Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek powiedział, że Polska jest właściwie gotowa do pełnego odejścia od dostaw ropy naftowej z Rosji. Obecnie 70 proc. ropy w całym Orlenie pochodzi z innych źródeł.

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił z kolei koncepcję odejścia od importu węglowodorów z Rosji. Brakująca ropa dotychczas pochodząca zza wschodniej granicy ma być zastąpiona dostawami realizowanymi przez Saudi Aramco, które jest największym producentem tego surowca energetycznego w skali światowej.

Litwa całkowicie rezygnuje z importu gazu z Rosji

Podobnie jak Polska, również Litwa nakłada kolejne sankcje gospodarcze na Rosję. W odpowiedzi na szantaż energetyczny, jaki Rosja zastosowała wobec właściwie całej Europy oraz wobec wojny w Ukrainie, Litwa całkowicie zrezygnowała z rosyjskiego gazu. Od początku kwietnia 2022 roku tamtejszy system przesyłowy zaczął funkcjonować już bez importu tego produktu energetycznego. Litwa chce właśnie w ten sposób uzyskać całkowitą niezależność energetyczną. Całe litewskie zapotrzebowanie na gaz jest zaspokajane przez terminal skroplonego gazu ziemnego w Kłajpedzie.

Wzrost podaży na zboża na rynku krajowym

Izba Zbożowo-Paszowa informuje, że na przełomie marca i kwietnia 2022 roku na krajowym rynku zboża wzrosła podaż, a ceny silnie spadły. Rynkowa podaż ziarna zbóż wzrosła w szczególności, jeśli chodzi o notowania pszenicy. Ogłoszenie przez Rosję końca pierwszej fazy operacji na Ukrainie i zapowiedzi, że zostaną ograniczone działania bojowe m.in. w obrębie Kijowa, spowodowało silne spadki cen ziarna zbóż i rzepaku na giełdach światowych. W ślad za tymi zmianami poszły ceny oferowane przez eksporterów z dostaw do krajowych portów.

WIG20 najlepszy w Europie 1 kwietnia 2022 roku

Ostatnia sesja w piątek 1 kwietnia, na giełdach papierów wartościowych w Europie, przyniosła dobre wyniki indeksu 20 największych spółek na GPW w Warszawie. Była to zarazem pierwsza sesja nowego, drugiego kwartału bieżącego roku. WIG20 powróciło na drogę wzrostów, wraz z danymi o inflacji za marzec, która okazała się być dwucyfrowa. Ostatecznie cena WIG20 zwiększyła się o 1,49 proc., a indeks WIG był notowany wyżej o 1,26 proc., osiągając 65 716 punktów.

Stabilna wycena złotego 1 kwietnia bieżącego roku

Na koniec ubiegłego tygodnia, w piątek 1 kwietnia kurs EUR/PLN kształtował się na poziomie 4,6449, a USD/PLN na poziomie 4,2019. Rentowność obligacji 10-letni wynosiła w tym samym czasie 5,290 proc. Wszystko to w obliczu publikacji danych flash inflacji w Polsce, która w marcu 2022 roku wyniosła 10,9 proc.

DNT Crypto 100 proc. w górę

W ciągu zaledwie 12 godzin obecnie znajdująca się pod względem kapitalizacji w okolicach 400 miejsca kryptowaluta DNT Crypto zaczęła dynamicznie zyskiwać na wartości. W tym krótkim czasie zyskała ponad 100 proc. Przebiła ona tym samym poziom 0,1 USD, uważany za symboliczny i jednocześnie wycenę o znaczeniu technicznym. W poniedziałek, 4 kwietnia kryptowaluta district0x (DNT Crypto) była wyceniana na rekordowym dla siebie poziomie 0,1979 USD.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Powiązane artykuły


Dolar amerykańskiRanking
Brokerów FX
BitcoinRanking
Giełd Kryptowalut