26 października 2022 r.

Ropa naftowa – odbicie na rynku

Ropa naftowaŹródło: shutter_speed / Pexels

19 października na rynku surowców zauważalne było niewielkie odbicie ceny ropy naftowej z 2-tygodniowego minimum na giełdzie w Nowym Jorku. Jednocześnie analitycy wskazują na nasilające się obawy, że wprowadzone przez UE sankcje na rosyjskie paliwo jeszcze mocniej zaczną wpływać na wycenę ropy w najbliższym czasie. W wyniku tego w środku tygodnia za baryłkę West Texas Intermediate w dostawach na XI trzeba było zapłacić na NYMEX w Nowym Jorku 83,48 USD, czyli wyżej o 0,80 proc., po stracie 7 proc. w czasie 3 poprzednich sesji.

Natomiast za baryłkę ropy Brent na ICE w Londynie trzeba było zapłacić w dostawach na grudzień 90,31 USD, czyli o 0,31 proc. więcej.

Pozytywne sygnały na rynku kryptowalutowym

Patrząc na ostatnie wyceny kryptowalut na rynku w ubiegłym tygodniu wyraźnie widać, że mamy do czynienia z rynkiem niedźwiedzia. Jednak analitycy wskazują na 4 sygnały, które świadczą o byczym odwróceniu istniejących trendów.

Aktualnie cena najważniejszej kryptowaluty na świecie, tj. Bitcoina, znajduje się ponad 70 proc. poniżej swojego rekordu wszech czasów. W trendzie spadkowym BTC znajduje się już od listopada 2021 roku, a cena oscyluje w granicach od 18 do 20 tys. USD w ciągu ostatnich kilku tygodni.

Co wskazuje na zmianę trendu? Na pewno to znaczny wzrost inwestycji instytucjonalnych, gromadzenie BTC przez kryptowalutowe wieloryby, czy to, że hashrate Bitcoina znajduje się na rekordowym poziomie. Nie bez znaczenia pozostaje również i to, że długoterminowi posiadacze kryptowalut nadal wierzą w BTC.

Najlepszy tydzień na Wall Street od czerwca

Piątkowa sesja 21 października okazała się jedną z najlepszych w ostatnim czasie dla amerykańskiej giełdy Wall Street. Zakończyła się ona mocnymi wzrostami w zakresie głównych indeksów giełdowych. Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o niemal 750 punktów, czyli 2,47 proc. i wyniósł 31.082,65 pkt. Indeks S&P powiększył swoje notowania o 2,37 proc. i wyniósł 3.752,75 pkt, zaś Nasdaq Composite wzrósł o 2,31 proc., zamykając sesję na poziomie 10. 858,72 pkt. To był najlepszy tydzień dla amerykańskich giełd licząc od czerwca bieżącego roku.

Niższe ceny miedzi

Na giełdzie metali LME w Londynie w ubiegłym tygodniu wyraźnie widoczne było zniżkowanie miedzi. Wszystko przez istniejące obawy dotyczące kondycji chińskiej gospodarki, która jest jednym z największych odbiorców tego metalu. W wyniku tego miedź na Comex kosztowała 3,3355 USD za funt, niżej o 0,79 proc. Natomiast w dostawach 3-miesięcznych miedź na LME w Londynie wyceniana była niżej wobec 7 421,00 USD za tonę.

Mocne tąpnięcie na rynku cen gazu ziemnego

Pożądaną sytuacją było zniżkowanie cen gazu ziemnego w ubiegłym tygodniu. W poniedziałek rano gaz ziemny w holenderskim hubie TTF w kontraktach na listopad taniał o ponad 8 proc. do 103,6 euro za 1 MWh. Jednocześnie zauważalne były zniżki w przypadku kontraktów grudniowych – do 136,75 euro za 1 MWh oraz styczniowe – do 143,36 euro za 1 MWh.

Przypomnijmy, że w dniu ataku Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 roku gaz w holenderskim hubie kosztował ponad 128 euro za MWh.

Dolar umacnia się dzięki rosnącym stopom procentowym

Fed nie podjęło jeszcze decyzji w kwestii dalszego podwyższania wysokości głównych stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, a i tak oczekuje się powszechnie, że będzie kontynuować cykl agresywnych podwyżek stóp przy następnym, listopadowym posiedzeniu. W piątkowy poranek w ubiegłym tygodniu wzrosła rentowność obligacji skarbowych, która osiągnęła nowe maksima. W tym samym czasie dolar amerykański znacznie umocnił się na początku handlu w Europie. W wyniku tego indeks dolara, śledzący walutę amerykańską względem koszyka sześciu innych walut wzrósł o 0,1 proc. do 112,980.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Powiązane artykuły