Data dodania: 22 kwietnia 2022 r. / Aktualizacja: 22 kwietnia 2022 r.

Ropa naftowa zaczęła odrabiać straty

Skała węglowa Kurs ropy naftowej zaczyna się umacniać.
Źródło: Adrien Olichon / Pexels

Chwilowo w III tygodniu kwietnia 2022 roku zaczęliśmy obserwować malejące notowania ropy naftowej, co przełożyło się na nieco niższe ceny na stacjach benzynowych również i w Polsce. Jednak wraz z 12 kwietnia surowiec zaczął odrabiać wcześniejsze straty i stawać się coraz droższy.

O poranku ceny ropy na giełdzie w Nowym Jorku rosły o ponad 2 proc. po spadku w poniedziałek, 11 kwietnia o 4 proc. Wszystko to w wyniku oczekiwania na poprawę popytu w Chinach po złagodzeniu niektórych obostrzeń związanych z dalszym rozwojem pandemii COVID-19.

Wszystko to doprowadziło do sytuacji, w której baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na maj kosztowała na NYMEX w Nowym Jorku 96,38 USD, czyli o 2,21 proc. więcej. Za baryłkę ropy Brent na ICE w Londynie w dostawach na czerwiec trzeba było zapłacić o 2,03 proc. więcej, czyli 100,48 proc.

Miedź zyskuje na złagodzeniu obostrzeń covidowych w Chinach

Chiny po kolejnej fali koronawirusa zaczynają powoli łagodzić obostrzenia. Wpływa to korzystnie na notowania miedzi na giełdzie w Londynie. Państwo Środka jest jednym z największych odbiorców metali przemysłowych w skali światowej.

Na Comex miedź zyskiwała w ostatnim tygodniu o 0,67 proc. i była sprzedawana po 4,6650 USD za jeden funt. Z kolei na LME w dostawach 3-miesięcznych była wyceniana wyżej niż 10 200,00 USD za tonę.

Gaz z dna Morza Czarnego – to możliwe!

Premier Rumunii Nicolae Ciuca poinformował podczas niedawnej konferencji prasowej o tym, że jeszcze w 2022 roku ma rozpocząć się wydobywanie gazu ziemnego z rumuńskiego szelfu na Morzu Czarnym. Potwierdzono, że należy oczekiwać wydobywania surowca już w II połowie bieżącego roku. Inwestycja w energie jest już realizowana przez spółki Black Sea Oil & Gas. Ma ona doprowadzić do tego, że z dna Morza Czarnego będzie pozyskiwane do 1 mld m3 gazu ziemnego rocznie.

Spadki na Wall Street przed Wielkanocą

Trzeci tydzień kwietnia 2022 roku obejmował święta Wielkanocne. Zanim jednak do nich doszło, obserwowaliśmy spadki na Wall Street. Czwartkowa sesja giełdowa, 14 kwietnia była ostatnią przed wielkanocną przerwą. Sesja zakończyła się spadkami głównych indeksów giełdowych. Wystarczy wspomnieć, że indeks S&P 500 stracił 1,21 proc. i wyniósł 4.392,59 pkt, Nasdaq Composite stracił 2,14 proc. i zamknął sesję na poziomie 13.351,08 pkt, a Dow Jones Industrial na zamknięciu tracił 0,33 proc., wynosząc 34.451,23 pkt.

Prowadzenie Macrona w wyborach prezydenckich wzmacnia euro

11 kwietnia 2022 roku poznaliśmy wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich we Francji. Wiadomo, że prowadził urzędujący prezydent, Emmanuel Macron, a na drugim miejscu uplasowała się kandydatka opozycji – Marine Le Pen.

W wyniku takich informacji euro zaczęło się umacniać, a ponadto notowania dolara amerykańskiego zaczęły wzrastać na rynkach azjatyckich.

Recesja 2023 – to dobry moment, by kupić Bitcoina

Dyrektor generalny Celsius Network Alex Mashinsky powiedział, że spodziewa się w 2023 roku recesji, która zdecydowanie najmocniej uderzy w Stany Zjednoczone. Wszystko przez wywieranie przez Rezerwę Federalną (Fed) dużej presji na gospodarkę z wykorzystaniem narzędzi agresywnego zacieśniania polityki pieniężnej. Sprowadza się to do stworzenia dobrych warunków do pozbycia się bieżących walorów inwestycyjnych w postaci akcji spółek i zamiany ich na Bitcoina.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Powiązane artykuły


Dolar amerykańskiRanking
Brokerów FX
BitcoinRanking
Giełd Kryptowalut