Data dodania: 9 marca 2022 r. / Aktualizacja: 9 marca 2022 r.

Rosną ceny surowców produkowanych w Rosji

Rosną ceny surowców importowanych z Rosji, w tym gazu Rury przewodzące gaz
Źródło: Pixabay / Pexels

Istnieje realna groźba tego, że kraje Zachodu wprowadzą embargo na dostawy rosyjskich surowców, czyli tych, które są importowane przez wiele krajów właśnie ze Wschodu. Powoduje to silne wzrosty cen metali szlachetnych i niektórych przemysłów surowcowych w I tygodniu marca 2022 roku. Notowania niklu wystrzeliły w górę. Na londyńskiej giełdzie LME w poniedziałek, 7 marca zdrożały o ponad 28 proc., osiągając rekordową wycenę na poziomie 38 581,50 dolarów za tonę. Licząc od 23 grudnia 2021 roku, cena niklu właśnie uległa podwojeniu.

Podobnie drożeje pallad, w przypadku którego za 40 proc. światowego wydobycia odpowiada Rosja. Notowania tego metalu w tym samym czasie co niklu zwiększyły się o 13 proc. Za uncję trzeba było zapłacić zatem 3 370,52 USD. Od połowy grudnia 2021 roku pallad podrożał już o 111 proc.

Złoto zwyżkuje – już ponad 2000 USD za uncję

Na rynku złota zapanowała hossa. Nic w tym dziwnego, ponieważ inwestorzy bojąc się ryzyka, przenoszą swój kapitał do tak zwanych bezpiecznych przystani inwestycyjnych. W wyniku takich działań złoto znacznie zwyżkuje. Ekonomiści mówią już, że jego wycena to absolutny rekord. Historycznie słaba polska waluta spowodowała, że w I tygodniu marca 2022 roku cena uncji złota po raz pierwszy w historii przekroczyła 9000 zł. Od początku bieżącego roku ceny złota w Polsce wzrosły o niemal ¼.

Miedź i inne metale coraz droższe

Inwazja Rosji w Ukrainie nie pozostaje obojętna względem notowań surowców na światowych giełdach. Wyraźnie widać to w przypadku cen miedzi, które osiągają już najwyższe poziomy w całej swojej historii. Na londyńskiej giełdzie LME w dostawach 3-miesięcznych miedź jest wyceniana wyżej o 1,1 proc., po rekordowe 10 790,00 USD za tonę. Wysokie ceny osiąga aluminium i nikiel.

Dzieje się to w czasie, gdy światowe rynki zmagają się z historycznymi ograniczeniami podaży – po pandemii mocno wzrasta globalny popyt na towary.

Wyraźne spadki na giełdach w Azji

W związku z wojną w Ukrainie wywołaną przez Rosję, rośnie niepewność na rynkach azjatyckich. Ma to swoje odzwierciedlenie w wyraźnych spadkach na giełdach w Azji. Główne indeksy na koniec I tygodnia marca 2022 roku mocno zniżkowały. W Japonii indeks Nikkei 225 spadł o 2,94 proc. 7 marca, a w Chinach indeks SCI notowany był o 1,99 proc. niżej – sesja do sesji. Podobnie było i na innych giełdach – w Hongkongu indeks Hang Seng tracił 3,47 proc., w Indiach indeks Sensex stracił 2,36 proc., a w Korei Południowej zniżkę zaliczył wskaźnik KOSPI- o 2,14 proc.

Kurs EUR/USD zniżkuje

Pomimo faktu, że na polskim rynku walutowym euro wyceniany jest blisko granicy 5 zł, na giełdach światowych europejska waluta systematycznie traci na swojej wartości. Wszystko to spowodowane jest obawami inwestorów o to, że wojna Ukrainy z Rosją zaszkodzi długofalowo europejskiej gospodarce. Dlatego rośnie siła i wartość dolara, który w dużej mierze jest postrzegany jako waluta towarowa, a maleje euro. Indeks dolara amerykańskiego, który śledzi dolara względem koszyka innych walut, wzrósł 3 marca 2022 roku o 0,14 proc. do 97,547 o godzinie 22:35 czasu wschodniego.

Bitcoin traci na wartości

Pomimo początkowych wzrostów wartości Bitcoina po wybuchu wojny w Ukrainie, obecnie traci on na wartości. Pierwszy tydzień marca 2022 roku zakończył on z wyceną poniżej 40 tys. dolarów amerykańskich.

W niedzielę, 6 marca bieżącego roku kurs BTC/USD osiągnął najniższy poziom około 37 600 USD. Było to wynikiem powszechnej awersji do ryzyka związanego z konfliktem w Ukrainie.

Ocena artykułu
5.0/5 (głosów: 1)

Powiązane artykuły


Dolar amerykańskiRanking
Brokerów FX
BitcoinRanking
Giełd Kryptowalut