Data dodania: 19 stycznia 2022 r. / Aktualizacja: 6 grudnia 2022 r.

Rosnące ceny gazu

Palnik z gazem Ceny gazu stają się problemem nie tylko Europy.
Źródło: Pixabay / Pexels

Jak przewidywali eksperci z końcem 2021 roku, ceny gazu w 2022 roku będą rosły. Znajduje to pokrycie w rzeczywistości, ponieważ już w poniedziałek 10 stycznia hurtowe ceny gazu w Europie podrożały o 5 proc. Powodem takiej sytuacji jest ograniczenie podaży gazu rosyjskiego w połączeniu z obniżeniem temperatury oraz przewidywaniami spadku produkcji energii z elektrowni wiatrowych. Już w grudniu ubiegłego roku ceny gazu w Europie mocno wystrzeliły w górę – trzeba było zapłacić ponad 180 euro za MWh. Jednak dostawy ciekłego gazu LNG do Europy wymusiły spadek ceny poniżej 100 euro za MWh. 10 stycznia 2022 roku wskaźnik hurtowych cen wzrósł o 5 proc. i wyniósł 88 euro.

Stabilizacja cen ropy naftowej w USA

Maklerzy giełdowi informują o ustabilizowaniu się cen ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych. Niestety, wcześniej notowano najmocniejszy tygodniowy wzrost notowań w ciągu ostatniego miesiąca. 10 stycznia 2022 roku baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach przewidzianych na luty kosztowała na NYMEX w Nowym Jorku 78,97 USD, co oznacza nieznaczny wzrost o 0,09 proc.

Natomiast baryłka ropy Brent na ICE w Londynie w dostawach za marzec wyceniana była po 81,81 USD, czyli wyżej o 0,07 proc.

Powodem stabilizacji jest częściowe przywrócenie produkcji ropy w Kazachstanie, jak i znaczne jej zwiększenie w Libii, która ma największe zasoby „czarnego złota” w Afryce.

Rosnące ceny miedzi na giełdzie w Londynie

W czasie poniedziałkowej sesji z 10 stycznia 2022 roku zauważalne były wzrosty cen miedzi na giełdzie w Londynie. Metal ten na LME w dostawach 3-miesięcznych był wyceniany o 0,4 proc. wyżej wobec poprzedniej sesji, gdy za tonę miedzi trzeba było zapłacić 9647,00 USD.

Natomiast na giełdzie Comex miedź straciła 0,29 proc. na swojej wartości – kupowano ją po 4,3970 USD za funt. Na wycenę metali wpływa rozwój pandemii koronawirusa – zwłaszcza w Chinach, przede wszystkim pojawienie się nowego wariantu omikron.

Giełdy europejskie nie tracą impetu sprzed końca roku

3 stycznia 2022 roku inwestorzy powrócili do handlu na giełdzie. W Europie końcówka roku wiązała się z dobrymi nastrojami kupujących. Dlatego handel np. w Londynie czy w Niemczech odbywał się w podobnym tonie. Indeks CAC40 rozpoczął rok od poprawy swoich historycznych rekordów, a DAX zbliżył się do nich, ponieważ zwyżkował o około 1 proc. w ciągu dnia.

Indeksy na GPW w Warszawie notowały wzrosty w pierwszy dzień handlu w 2022 roku. Na zakończenie handlu WIG20 zyskał 0,86 proc., zaś WIG notował wzrost o 1,13 proc. Na uwagę zasługuje także NCIndex, reprezentujący NewConnect, który czwarty raz z rzędu zyskiwał o 3,58 proc.

Euro najniżej od września – 10 stycznia 2022 roku

Rosnąca inflacja w Polsce, która w grudniu 2021 roku sięgnęła granicy 8,6 proc., w styczniu niewykluczone, że będzie dwucyfrowa. W odpowiedzi na takie warunki rynkowe RPP zdecydowała się na podniesienie głównych stóp procentowych. Mimo to kurs EUR/PLN osiągnął w poniedziałek, 10 stycznia 2022 roku najniższy kurs licząc od września 2022 roku. Przed południem tego dnia trzeba było zapłacić za 1 euro 4,5395 zł.

Niedźwiedzie perspektywy dla Ethereum

Głównym konkurentem Bitcoina na rynku kryptowalutowym jest Ethereum. Jednak wycena ETH jest wielokrotnie niższa od Bitcoina, nawet teraz, gdy notuje spadki. Co więcej, eksperci ostrzegają traderów, że przez Ethereum roztaczane są niedźwiedzie perspektywy, zarówno z technicznego, jak i fundamentalnego punktu widzenia.

Ethereum rywalizuje na rynku z kryptowalutą Solana. Niestety, w ostatnim czasie ETH traci do SOL od marca 2021 roku.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Powiązane artykuły


Dolar amerykańskiRanking
Brokerów FX
BitcoinRanking
Giełd Kryptowalut