Data dodania: 28 kwietnia 2022 r. / Aktualizacja: 28 kwietnia 2022 r.

Słaby tydzień dla miedzi w Londynie

Produkcja miedzianych elementów Ciekawe, co dalej czeka ceny miedzi?
Źródło: Ahmed Shahwan / Pexels

Czwarty tydzień kwietnia bieżącego roku przebiegł pod znakiem spadków dla notowań miedzi na giełdzie w Londynie. Był to zatem trzeci tak słaby tydzień handlu dla miedzi. Wystąpiła zniżka cen o około 0,5 proc.

Tym samym kurs miedzi na LME w dostawach 3-miesięcznych wyceniany był o 0,2 proc. niżej, po 10 260 USD za tonę. Zniżki wystąpiły również na giełdzie Comex, gdzie miedź zniżkowała o 0,18 proc. i była wyceniana po 4,7140 USD za funt metalu.

Wszystko to spowodowane jest zapowiedziami podwyżek stóp procentowych w USA, które wypowiedział prezes amerykańskiej Rezerwy Federalnej, Jerome Powell. Najprawdopodobniej stopy w USA w maju tego roku zostaną podniesione o 50 punktów bazowych.

Podwyżki cen paliw po Wielkanocy

Zgodnie z oczekiwaniami ekspertów, w tygodniu występującym bezpośrednio po Wielkanocy obserwowane były wyraźne podwyżki cen paliw. Spowodowane są one wyższymi notowaniami ropy naftowej, a z drugiej strony umocnieniem się dolara na rynku międzynarodowym.

W Polsce w ubiegłym tygodniu benzyna bezołowiowa Pb 95 podrożała średnio 8 groszy na litrze i kosztowała około 6,50 zł, zaś ceny oleju napędowego zwiększyły się aż o 17 groszy, osiągając poziom średni dla ceny detalicznej w wysokości 7,20 zł.

Piątkowa zwyżka cen gazu

W piątkowy poranek, 22 kwietnia obserwowaliśmy drożejące ceny gazu ziemnego w holenderskim hubie TTF w kontraktach majowych. Zwyżka wyniosła 1,23 proc., w wyniku czego za 1 MWh gazu płacono 101,29 euro. Kontrakty czerwcowe w tym samym czasie były wyceniane w tym samym miejscu na 102,57 euro za MWh. Notowania wzrosły tym samym o ponad 2,21 proc.

Grupa LPP zyskuje na wartości po publikacji wyników

Grupa LPP opublikowała raport roczny, dotyczący uzyskanych wyników finansowych i prognoz na przyszłość. Plany sprzedażowe na rok finansowy 2022/2023 zakładają możliwość zwiększenia przychodów grupy o około 13 proc. rok do roku, do około 16 mld zł ze sprzedaży oraz 13 proc. wzrostu rok do roku w kanale internetowym, przy przekroczeniu przychodu na poziomie 5 mld zł. Jednocześnie zapowiadany jest spadek marży handlowej i operacyjnej.

Rynek bardzo pozytywnie przyjął opublikowane wyniki odzieżowej spółki LPP, w wyniku czego na czwartkowej sesji giełdowej 21 kwietnia akcje LPP drożały o 3 proc., osiągając cenę 11 570 zł.

Jen i juan na spadkach

W ubiegłym tygodniu swoją siłę umacniał dolar amerykański na międzynarodowym rynku walutowym. Jednocześnie, wraz z łagodzeniem przez Chiny swojej polityki monetarnej i wraz z bliską zeru rentownością japońskich obligacji skarbowych, waluty jen i juan wykazywały tendencje spadkowe. Jen japoński stracił na wartości w ciągu IV tygodnia kwietnia o 1,6 proc., plasując się nieco powyżej środowego 20-letniego minimum wynoszącego 129,43. Juan chiński przebił się przez 200-dniową średnią kroczącą i osiągnął nowe, 7-miesięczne minimum na poziomie 6,4830 w handlu zagranicznym.

Notowania BTC zgodne z cyklem halvingowym

Analizując wykres Bitcoina na giełdach kryptowalutowych na świecie, można zauważyć, że porusza się on w ostatnim czasie zgodnie z cyklem halvingowym. Uzyskał wsparcie notowań na poziomie 40 tys. USD. Bitcoin odbił się od tej bariery i w czwartek 21 kwietnia 2022 roku jego wycena zbliżała się do granicy 43 tys. USD. Wyraźnie widać dodatnią korelację pomiędzy Bitcoinem a amerykańskim rynkiem akcji i indeksem giełdowym S&P 500.

Ocena artykułu
5.0/5 (głosów: 1)

Powiązane artykuły


Dolar amerykańskiRanking
Brokerów FX
BitcoinRanking
Giełd Kryptowalut