Data dodania: 17 sierpnia 2022 r. / Aktualizacja: 6 grudnia 2022 r.

Solidne wzrosty na Wall Street

Zegary pokazujące godziny w różnych strefach czasowych

Ostatnia sesja II tygodnia sierpnia bieżącego roku zakończyła się pozytywnie dla wielu inwestorów na amerykańskiej giełdzie Wall Street. Sesja ta odznaczała się solidnymi wzrostami, w wyniku których indeks Dow Jones zyskał ponad 400 punktów. Jednocześnie to już czwarty tydzień z rzędu ze wzrostami.

Dow Jones Industrial na zamknięciu Wall Street wzrósł o 1,27 proc. i wyniósł w związku z tym 33.761,05 pkt, z kolei indeks S&P 500 na koniec dnia zyskiwał 1,73 proc., wynosząc ostatecznie 4.280,15 pkt. Zwyżkę zanotował Nasdaq Composite o 2,09 proc., zamykając sesję na poziomie 13.047,19 pkt.

Ropa naftowa tanieje – powód do radości dla kierowców

Wraz z obniżeniem ceny ropy naftowej na giełdach światowych kierowcy mogą odetchnąć z ulgą i liczyć na to, że na stacjach benzynowych już wkrótce zobaczą niższe ceny paliw. Ropa tanieje w związku z niepokojem inwestorów o popyt w Chinach i ocenę perspektywy większej podaży tego surowca z Iranu. W wyniku tego baryłka ropy naftowej West Texas Intermediate 15 sierpnia w dostawach na IX kosztowała na NYMEX w Nowym Jorku 90,32 USD, czyli mniej o 1,92 proc. Natomiast za baryłkę ropy Brent na ICE w Londynie w dostawach na październik trzeba było zapłacić po 96,36 USD – w dół o 1,83 proc.

Trzeci tydzień na plus dla miedzi

Pomimo istniejących zawirowań rynkowych, ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie nieznacznie spadały w trakcie piątkowej sesji, 12 sierpnia. To jednak miedź zaliczyła już 3. z kolei tydzień ze zwyżką notowań w ciągu ostatnich 4 tygodni. Metal w dostawach 3-miesięcznych na giełdzie LME był wyceniany niżej o 0,3 proc., czyli dokładnie po 8 149,00 USD za tonę. Natomiast na giełdzie COMEX w tym samym czasie miedź kosztowała 3,7030 USD za funt, czyli mniej o 0,09 proc.

Popyt na metale przemysłowe, w tym miedź wzrasta, w wyniku pozytywnych wyników płynących z amerykańskiej gospodarki. Gracze giełdowi dostrzegają, że zmniejsza się presja na Fed do mocnego zacieśniania polityki pieniężnej w Stanach Zjednoczonych.

Ceny ropy w USA zmierzają do najmocniejszej zwyżki

Patrząc na wycenę ropy naftowej od kwietnia 2022 roku do II tygodnia sierpnia, należy zauważyć, że ceny zmierzały do zaliczenia najmocniejszej zwyżki w tym okresie. Pomimo wyraźnych spadków w piątek 12 sierpnia, miało to miejsce. Wówczas to baryłka ropy West Texas Intermediate kosztowała 93,97 USD na NYMEX w Nowym Jorku, a ropy Brent na ICE w Londynie – 99,26 USD.

Odreagowanie dolara po dwudniowej wyprzedaży

Na koniec tygodnia sierpnia notowania dolara amerykańskiego zaliczyły lekką zwyżkę, podczas wczesnego handlu w Europie. To wyraz odreagowania, choć jedynie do pewnego stopnia, dwudniowej wyprzedaży USD. Istnieje obecnie mniejsza presja inflacyjna na Rezerwę Federalną w kwestii dalszego zacieśniania polityki monetarnej. Zostało to potwierdzone tym, że najpierw ustalono, że ceny konsumenckie w lipcu pozostawały w USA bez zmian, za to ceny producentów nieoczekiwanie spadły.

Bitcoin po 100 000 USD? Prognoza Mike’a McGlone’a

Mike McGlone to jeden z czołowych analityków Bloomberg Intelligence. Wypowiedział się on na temat przyszłości Bitcoina. Według niego, całkowicie realne jest to, że wkrótce zobaczymy BTC z wyceną po 100 000 USD. Jednocześnie uważa on, że ropa naftowa jest przeszacowana, dlatego wkrótce zacznie tanieć.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Powiązane artykuły