Data dodania: 6 kwietnia 2023 r. / Aktualizacja: 6 kwietnia 2023 r.

Stopy procentowe w USA – zapowiedź podwyżek

Tabelka ze stopami procentowymi Źródło: RODNAE Productions / Pexels

W pierwszych dniach marca 2023 roku przed komisją senacką swoje wystąpienie miał Jerome Powell, prezes Fedu. Zreferował przed senatorami, że dane z gospodarki amerykańskiej były zaskakująco solidne. Dlatego zasugerował, że stopy procentowe powinny wzrosnąć bardziej, niż oczekuje tego rynek. Zdaniem amerykańskiego banku centralnego w USA może pojawić się konieczność zwiększenia tempa podwyżek stóp. Tak też się stało – 22 marca Amerykańska Rezerwa Federalna podniosła je o 25 punktów bazowych.

Jednocześnie w połowie miesiąca doszło do podniesienia kosztu pieniądza w strefie euro o 50 punktów bazowych. EBC zapowiada, że w dalszym ciągu zamierza podwyższać stopy procentowe. Jeśli inflacja w strefie euro nie zaskoczy pozytywnie, w maju i czerwcu należy spodziewać się kolejnych podwyżek.

Decyzja RPP o stopach w Polsce

Pomimo lutowego szczytu inflacyjnego, w marcu na posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej nie doszło do podwyższenia głównych stóp procentowych. Choć są one narzędziem kształtowania polityki pieniężnej i sposobem na walkę z wysoką inflacją, to RPP zaniechała dalszych podwyżek, rekordowo wysokich już stóp. Utrzymała je na niezmienionym poziomie 6,75 proc. Było to zgodne z prognozami ekonomistów. Na swoim wystąpieniu prezes NBP Adam Glapiński powiedział, że RPP nie podjęła jeszcze formalnie decyzji o zaprzestaniu cyklu podwyżek w zakresie wysokości stóp procentowych, ale jednocześnie nie zamierza jak na razie podwyższać ich dalej. Prezes uważa, że inflacja w kolejnych miesiącach będzie się obniżać w Polsce.

Kłopoty banków na świecie

Marzec 2023 roku to czas, kiedy w opałach znalazły się banki na świecie. Między innymi amerykańskie Silicon Valley Bank (SVB) oraz Silvergate. Pierwszy zaliczany jest do grona 20 największych tego typu instytucji finansowych w USA. Zajmuje się głównie finansowaniem start-upów. Jego kapitalizacja spadła aż o 80 mld dolarów, a kurs akcji obniżył się jednocześnie do poziomów, które widziane były ostatni raz w 2016 roku. Suma bilansowa SVB wynosi ponad 200 mld dolarów, co wyjaśnia nerwowość na rynku. Ostatecznie 10 marca 2023 Silicon Valley Bank upadł, co podniosło napięcie na rynku. W europejskim sektorze bankowym zapanowała panika, a amerykańskie obligacje zaliczyły dynamiczne zmiany wyceny.

Amerykańska administracja uczy się jednak na błędach i szybko zareagowała na bankructwo Silicon Valley. 11-12 marca przebiegły pod znakiem podejmowania decyzji o tym, jak zagwarantować klientom SVB dostęp do wszystkich zgromadzonych w nim środków. W ten sposób udało się ograniczyć rosnące ryzyko dla całego sektora bankowego.

Silvergate, zaangażowany w kryptowaluty, również miał problemy. To wskazuje, że ryzykowne aktywa są najmocniej narażone na rynkowe kryzysy.

Wszystko to doprowadziło do panicznej wyprzedaży innego, ważnego banku, tym razem ze Szwajcarii – Credit Suisse, którego notowania w środę 15 marca spadały nawet o 30 proc. Bank walczy z kryzysem wizerunkowym. W IV kw. 2022 roku z Credit Suisse klienci wycofali depozyty, które były warte ponad 110 mld franków szwajcarskich. Bank zanotował stratę w ubiegłym roku rzędu 7,3 mld franków.

Wyprzedaż na giełdzie wywołało jednak co innego. Bezpośrednio to największy udziałowiec Credit Suisse, Saudi National Bank, odmawiając mu wsparcia finansowego, spowodował przecenę na giełdzie. Natomiast wsparcie o wartości 50 mld franków zapewnił Credit Suisse szwajcarski bank centralny. W kolejnym tygodniu Credit Suisse został przejęty przez UBS, inny, szwajcarski bank. Transakcję ogłoszono jeszcze w weekend, przed uruchomieniem giełdy o poranku w poniedziałek, by uniknąć załamania notowań w sektorze bankowym.

Co ciekawe, w poniedziałek rynek dostosował kurs do prawdopodobnej wyceny Credit Suisse – 3 mld franków, co doprowadziło do sprowadzenia kursu akcji banku w okolicę 80 centymów. Przed rokiem jego wartość była 10 razy wyższa.

Problemy amerykańskich banków korzystne dla wyceny euro

W kontekście narastających kłopotów banków amerykańskich, na czele z zagrożonym bankructwem First Republic i Silicon Valley, dolar amerykański zaczął tracić na wartości, a kurs euro umacniał się w stosunku do niego w znaczący sposób w połowie miesiąca.

Co dalej z Deutsche Bankiem?

Na koniec marca pojawiły się obawy dotyczące sytuacji finansowej Deutsche Banku. To kolejny ważny bank, który został zagrożony bankructwem. W piątek 24 marca kurs akcji zanurkował, ale już w następnym tygodniu po zasileniu go gotówką odrobił niemal straty. To jednak nie spowodowało, by zyskał. W całym miesiącu notowania akcji Deutsche Banku są na 20-procentowym minusie.

Taniejąca ropa naftowa

W połowie marca 2023 roku ropa naftowa na rynku surowców traciła na wartości w dwucyfrowym tempie. Osiągnęła wycenę na poziomie najniższym od 2021 roku. W drugim tygodniu marca cena ropy Brent zaliczyła mocną obniżkę, ponieważ spadła poniżej 75 USD za baryłkę.

24 marca baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na maj kosztowała na NYMEX w Nowym Jorku 69,90 USD, a ropa Brent na ICE w Londynie w dostawach również na maj była wyceniana po 75,59 USD za baryłkę.

W odpowiedzi na takie notowania OPEC+ podjęło decyzję o redukcji wydobycia ropy naftowej.

Ceny miedzi spadają

Na giełdzie metali LME w Londynie na koniec marca 2023 roku miedź taniała. W dostawach 3-miesięcznych była wyceniana niżej o 1,35 proc. – po 8 879,50 USD za tonę. Jednak w całym pierwszym kwartale ceny miedzi pozostają na plusie – wzrosły o około 6 proc.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Powiązane artykuły


Dolar amerykańskiRanking
Brokerów FX
BitcoinRanking
Giełd Kryptowalut