Data dodania: 23 marca 2022 r. / Aktualizacja: 6 grudnia 2022 r.

Straty na cenach miedzi i innych metali bazowych na LME

Rzeczy wykonane z miedziCeny miedzi idą w dół

Nowe przypadki COVID-19 w Chinach, a także wojna w Ukrainie, z którą związane są sankcje nakładane na Rosję, oddziałują na ceny miedzi i innych metali bazowych na giełdzie metali w Londynie. 14 marca 2022 roku ceny tychże towarów spadały. W wyniku tego miedź na LME w dostawach 3-miesięcznych wyceniana była niżej o 1,2 proc. po 10 059,50 USD za tonę. Również w notowaniach Comex miedź wyraźnie zniżkowała o 0,92 proc. i była po 4,5830 USD za funt.

Inwestorzy obawiają się obniżonego popytu na miedź zgłaszanego przez Chiny w związku z kolejną falą COVID-19 w tym kraju. Surowe działania antywirusowe mogą utrudniać osiągnięcie zakładanego celu wzrostu gospodarczego w Kraju Środka w 2022 roku, przez co maleją ceny miedzi i innych metali.

Londyńska giełda zawiesza handel niklem

16 marca 2022 roku londyńska giełda zdecydowała się ponownie zawiesić handel niklem. Handlowano przez krótki czas w środę, ale znów go zawieszono. Powodem jest konieczność zbadania „błędu systemowego”, który spowodował, że cena spadła poniżej dozwolonego poziomu.

London Metal Exchange (LME) poinformowało, że giełda zezwoliła na realizacje niewielkiej liczby transakcji z wykorzystaniem tego metalu w cenie poniżej limitu. Handel na niklu ma zostać wznowiony wtedy, gdy będzie to możliwe.

Większe wydobycia węgla w Chinach

Wyraźnie widoczne jest zwiększanie w ostatnich miesiącach w Chinach wydobycia węgla. Kraj ten informuje ponadto o inwestycji polegającej na rozbudowie możliwości produkcyjnych tamtejszych kopalń oraz budowie zapasów.

Tylko w ciągu dwóch pierwszych miesięcy 2022 roku Chiny wyprodukowały blisko 690 mln ton węgla, czyli o 10 proc. więcej rok do roku. Import tymczasem spadł o 14 proc., do 35 mln ton. Chiny sprowadzają z zagranicy niewiele węgla, a przy zwiększonej własnej produkcji nawet i to może nie być potrzebne.

PGE bez dywidendy za 2021 rok?

Akcjonariusze spółki PGE działającej na polskim rynku energetycznym mogą poczuć się zawiedzeni tym, że jej zarząd rekomenduje niewypłacanie dywidendy za 2021 rok. W swoim komunikacie PGE podała, że decyzja ta wynika z przyjętej polityki i jest efektem analizy ogólnej wysokości zadłużenia spółki oraz planowanych nakładów kapitałowych i potencjalnych akwizycji. Przyczyniły się do tego także niestabilność i niepewność rynkowa.

Dolar amerykański rośnie w siłę

Po podjętych przez Fed decyzjach o podwyższeniu głównych stóp procentowych w USA, a także po wydaniu przez prezesa Rezerwy Federalnej USA – Jerome Powella oświadczenia, dolar zyskiwał na wartości we wtorek 22 marca 2022 roku. Indeks dolara amerykańskiego, który śledzi tę walutę względem koszyka innych walut wzrósł o 0,10 proc. do 98 602. Rosły pary USD/JPY, AUD/USD oraz USD/CNY, GBP/USD i NZD/USD.

Jen traci na wartości w stosunku do dolara amerykańskiego z uwagi na rozbieżność polityki prowadzonej przez japoński i amerykański bank centralny.

Co dalej z BTC w obliczu wojny w Ukrainie?

Czy wojna w Ukrainie wpływa korzystnie na wycenę głównej kryptowaluty czyli BTC, czy jest wręcz przeciwnie? Rosyjska agresja z pewnością oddziałuje na branżę. Na rynku kryptowalut w ostatnich tygodniach wyraźnie królują niezdecydowanie i wahania nastrojów. Jednak jak twierdzą analitycy, jest to wynikiem nie tylko samej wojny, choć niestabilność polityczna wyraźnie podkreśla główny cel istnienia Bitcoina, jako przejrzystej, otwartej sieci peer-to-peer, niekontrolowanej przez centralną instytucję. Jeśli działania wojenne Rosji w Ukrainie będą się przedłużyć, może być to impulsem do przejścia Bitcoina z aktywów typu risk-on do risk-off. Wojna do pewnego stopnia wzmacnia ideę kryptowalut, ale nie powoduje diametralnej zmiany kursu na BTC.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Powiązane artykuły