Data dodania: 17 czerwca 2022 r. / Aktualizacja: 6 grudnia 2022 r.

WIG20 najniższy od listopada 2020

Wykres WIG 20 Źródło: Alesia Kozik / Pexels

Rosnąca inflacja i brak perspektyw na zakończenie wojny negatywnie oddziałuje na notowania giełdowe. Inflacja w USA jest elementem dobijającym rynek akcji również i w Polsce. Wszystko to znajduje swoje odzwierciedlenie w wynikach indeksu WIG20.

Przez cały ubiegły tydzień indeks ten kontynuował przecenę wzmocnioną sentymentem rynków bazowych, które reagowały na dane inflacyjne zza oceanu. Indeks WIG20 stracił 2,39 proc. 10 czerwca, a WIG był w tym samym czasie niżej o 2,04 proc. mWIG zniżkował o 1,44 proc., a sWIG80 o 1,09 proc. Takie wyniki dla indeksu WIG20 ostatni raz były notowane w listopadzie 2020 roku.

W Niemczech 1/3 energii pochodzi z węgla

Niemcy deklarują, że w ciągu dwóch kolejnych dekad staną się krajem neutralnym dla klimatu. Na razie trudno w to jednak uwierzyć, ponieważ znaczna część energii elektrycznej w niemieckich elektrowniach wytwarzana jest z paliw kopalnych. Z danych Federalnego Urzędu Statystycznego za I kw. 2022 roku wynika, że około 1/3 całkowitej energii wytwarzane jest z węgla.

Ponad połowa, dokładnie 52,9 proc. całkowitej ilości wytworzonej energii elektrycznej, czyli 143,8 mld kWh pochodziła w I kw. 2022 roku z takich źródeł jak węgiel, gaz ziemny i energia jądrowa. Natomiast energia odnawialna stanowiła 47,1 proc.

Ropa w gorę po zniesieniu lockdownu w Chinach

Do niedawna Chiny zmagały się z kolejną już falą zachorowań na COVID-19. Władze postanowiły zadziałać radykalnie, by przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się pandemii, dlatego wprowadziły lockdown. Niemniej w II tygodniu czerwca 2022 roku w dużej mierze został już zniesiony.

W odpowiedzi na takie informacje napływające z Chin ropa naftowa zaczęła drożeć na rynkach. W Chinach rośnie popyt na ten surowiec, co wspiera jego cenę. W wyniku tego 7 czerwca za baryłkę ropy West Texas Intermediate w dostawach na lipiec na NYMEX w Nowym Jorku płacono 119,25 USD, czyli o 0,63 proc. więcej. Baryłka ropy Brent na ICE w Londynie w dostawach na lipiec była z kolei wyceniana na 120,29 USD, co oznacza wzrost o 0,65 proc.

Ceny miedzi spadają z najwyższych poziomów od 5 tygodni

Maklerzy giełdy Comex i LME podają, że ceny miedzi spadają. W Londynie na giełdzie LME miedź w dostawach 3-miesięcznych taniała o 0,8 proc. do 9 671,00 USD za tonę. Ceny zniżkują z najwyższych poziomów od 5 tygodni w obliczu rosnących obaw o globalny wzrost gospodarczy.

Za miedź na giełdzie Comex w ubiegłym tygodniu płacono 4,3870 USD za funt, czyli o 1,08 proc. mniej.

Jen najniżej od 20 lat, dolar zyskuje

Zgodnie z oczekiwaniami w ubiegłym tygodniu Rezerwa Federalna USA dokonała kolejnego zaostrzenia polityki pieniężnej. Poniesienie stóp procentowych spowodowało, że z początkiem tygodnia kursy walut, w tym dolar, zyskiwały na wartości. Za to w tym samym czasie jen japoński zaczął tracić na wartości. We wtorek, 7 czerwca za dolara trzeba było zapłacić 130,305 jenów. Taki poziom wyceny na rynku walutowym ostatni raz był obserwowany w kwietniu 2002 roku, kiedy rentowność 10-letnich obligacji skarbowych wzrosła do 3,05 proc.

Bitcoin najniżej od grudnia 2020

Tempo spadków na giełdach kryptowalutowych jest ogromne. Niestety, ale wyraźnie widoczne jest odwrócenie się inwestorów od mocno ryzykownych aktywów. W wyniku tego wartość rynkowa wszystkich kryptowalut na świecie spadła do nieco ponad 1 biliona dolarów.

Wiele na swojej wartości stracił kurs Bitcoina. Testował kolejne wsparcie techniczne. Tak niskich notowań nie miał on od grudnia 2020 roku. W ubiegłym tygodniu kosztował mniej niż 25 000 dolarów.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Powiązane artykuły


Dolar amerykańskiRanking
Brokerów FX
BitcoinRanking
Giełd Kryptowalut