Data dodania: 30 marca 2022 r. / Aktualizacja: 23 marca 2023 r.

Wahające się notowania ropy w odpowiedzi na działania związane z wojną na Ukrainie

Tankowiec ropy Konflikt na Ukrainie sprzyja dużym wahaniom cen ropy naftowej
Źródło: Tom Fisk / Pexels

Unia Europejska nie podejmowała w ubiegłym tygodniu żadnych istotnych działań związanych z sankcjami nakładanymi na Rosję w związku z trwającą wojną w Ukrainie. Dlatego też ceny ropy naftowej na giełdach paliw wahały się. Baryłka West Texas Intermediate w dostawach na maj kosztowała wówczas na NYMEX w Nowym Jorku 112,32 USD, niżej o 0,02 proc., po wcześniejszym spadku wcześniej o 1,6 proc. Natomiast koszt ropy Brent na ICE w Londynie nieznacznie zdrożał o 0,10 proc., do 119,15 USD za baryłkę.

W UE jak na razie brakuje konsensusu w sprawie rozprawienia się z rosyjską ropą, ponieważ sprzeciwiają się takim działaniom inne kraje, w tym Austria.

Stabilny poziom wyceny miedzi na rynkach międzynarodowych

W środę 23 marca 2022 roku notowania miedzi zarówno na giełdzie metali w Londynie, jak i w Szanghaju znajdowały się na stabilnych poziomach. Jedynie w Nowym Jorku miedź notowała nieznaczne spadki.

Na londyńskiej giełdzie w dostawach 3-miesięcznych miedź była wyceniana wówczas w okolicy 10 268,00 USD za tonę. Natomiast na giełdzie metali SHFE w Szanghaju – 73 090 juanów. Na Comex w Nowym Yorku miedź zniżkowała, ale jedynie o 0,10 proc., przez co zakup jednego funta tego metalu pociągał za sobą koszt rzędu 4,6966 USD.

Wyraźnie inwestorzy zachowują ostrożność przy zawieraniu nowych kontraktów na miedź. Na ustabilizowanie sytuacji na rynku tego surowca wpływa umiarkowany popyt płynący z Chin, gdzie pojawiło się ryzyko rozprzestrzenienia się kolejnej fali epidemii COVID-19.

Spadek cen ropy na giełdach paliw

W poniedziałek 28 marca bieżącego roku obserwowaliśmy spadające ceny baryłek ropy na giełdach paliw na świecie. Spadek wynosił ponad 2-3 proc. i spowodowany był najprawdopodobniej doniesieniom płynącym z Chin na temat nasilaniu się epidemii koronawirusa. To wzbudza obawy o kształtowanie się popytu na paliwa w najbliższej przyszłości, jako że właśnie Chiny są największym importerem ropy na świecie.

Uspokojenie nastrojów w Arabii Saudyjskiej produkującej ropę naftową na szeroką skalę także wpływa korzystnie na wycenę. Obecnie jemeńscy bojownicy postanowili wstrzymać się od ataków na ten kraj na co najmniej 3 dni rozejmu.

W wyniku tych wydarzeń baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na maj kosztowała na NYMEX w Nowym Jorku 28 marca 2022 roku 110,37 USD, czyli o 3,10 proc. mniej niż dzień wcześniej, z kolei ropa Brent na ICE w Londynie w dostawach na maj zniżkowała o 2,78 proc., czyli można było ją kupić za 117,30 USD.

Wyprzedaż polskich obligacji po zmianach w Polskim Ładzie

Reforma Polski Ład, która zaczęła obowiązywać w kraju z dniem 1 stycznia 2022 roku wprowadziła prawdziwy chaos w podatkach. Obecnie rząd powoli wycofuje się z najbardziej kontrowersyjnych zmian związanych z tą ustawą, m.in. chce zlikwidować od 1 lipca 2022 roku ulgę dla klasy średniej.

Zmiany w Polskim Ładzie stały się powodem gwałtownego spadku cen polskich obligacji skarbowych na Giełdzie Papierów Wartościowych. Stało się to dokładnie w dniu, w którym rządzący ogłosili planowane zmiany w podatkach, które wywołają powiększenie deficytu fiskalnego Polski.

W czwartek 24 marca 2022 roku rentowność 10-letnich obligacji rządu RP wzrosła o 25 punktów bazowych, do 5,35 proc. i to najwyższy poziom do 10 lat.

Wzrost kursu euro – złoty się osłabia

W poniedziałek 28 marca 2022 roku polska waluta ponownie zanotowała osłabienie na rynku międzynarodowym. Jeszcze w piątek 25 marca wyraźnie się umacniała, ale wraz z nowym tygodniem kurs euro przebił granicę 4,70 zł. Analitycy jednak widzą szansę na aprecjację złotego.

Polska waluta potrzebuje nowego impulsu, a może nim być efekt szczytu NATO i UE, który być może zmniejszy obawy o eskalację konfliktu na Ukrainie i zaostrzeniu sankcji wobec Rosji. Złotego wspierają też podwyżki głównych stóp procentowych w Polsce.

Bitcoin już po 47 500 USD

Niepewność rynkowa związana z kolejnymi falami COVID-19 np. w Chinach czy w Niemczech, a także z konfliktem zbrojnym w Ukrainie, sprzyja powiększaniu wartości przez kryptowaluty. Wyraźnie widoczne jest to w przypadku kursu Bitcoina, który w poniedziałek 28 marca 2022 roku był wyceniany po raz pierwszym w tym roku na poziomie 47 500 USD, choć szybko powrócił do poziomu 47 000 USD. Analitycy mówią, że  Bitcoin ma potencjał do tego, by przebić w kolejnych dniach i tygodniach granicę wyceny na poziomie 50 000 USD.

Ocena artykułu
5.0/5 (głosów: 2)

Powiązane artykuły


Dolar amerykańskiRanking
Brokerów FX
BitcoinRanking
Giełd Kryptowalut