Data dodania: 6 czerwca 2023 r. / Aktualizacja: 6 czerwca 2023 r.

Wyraźne wzrosty cen akcji na Wall Street

Zadowolony Źródło: Maksim Goncharenok / Pexels

Ostatni tydzień maja 2023 roku zaznaczył się wzrostem kursów akcji spółek technologicznych notowanych na Wall Street. Notowania spółki Nvidia, która przewiduje wzrost przychodów w II kw. 2023 roku do kwoty 11 mld dolarów, wystrzeliły w górę o ponad 20 proc. Stało się to impulsem do wzrostu cen akcji innych firm z tego samego sektora.

W czwartek 25 maja indeks technologiczny Nasdaq Composite wzrósł o 1,7 proc., a główny indeks szerokiej giełdy S&P500 zyskał niespełna 0,9 proc. Indeks przemysłowy Dow Jones zanotował niewielką zniżkę – o 0,1 proc.

Jednocześnie wzrosła rentowność obligacji rządowych i bonów skarbowych USA, w związku z prowadzonymi rozmowami na temat limitu zadłużenia USA pomiędzy prezydentem Joe Bidenem i republikańskim spikerem Izby Reprezentantów Kevinem McCarthym.

Bitcoin z chwiejnym kursem

Początek maja zaczął się dla tzw. cyfrowego złota, czyli dla Bitcoina nie najlepiej. Spadała jego wartość – poniżej granicy 27 000 USD. Dopiero dosłownie w ostatnich dniach miesiąca – 28 i 29 maja wyraźnie doszło do odbicia jego kursu i wyceniany był nawet na ponad 28 tys. dolarów amerykańskich.

Kursy walut w połowie miesiąca

12 maja 2023 roku było już wiadome, że Narodowy Bank Polski pozostawił stopy procentowe w Polsce na dotychczasowym, dość wysokim poziomie, co było oczekiwanym działaniem przez ekonomistów. Inflacja konsumencka w Polsce spowolniła do 14,7 proc. w kwietniu bieżącego roku, co wpłynęło korzystnie na kurs PLN. Umocnienie złotego wspierała dość dobra sytuacja w polskiej gospodarce.

Jednocześnie osłabił się dolar amerykański w połowie maja 2023 roku. Spowodowane było to opublikowaniem wyników kwietniowej inflacji konsumenckiej w Stanach Zjednoczonych, która była zgodna z szacunkami rynku.

Euro umocniło się w stosunku do dolara po publikacji danych o inflacji w USA, ale później oddało zyski, przez co kurs USD/EUR wyniósł 12 maja 1,093. Złoty w tym samym czasie dobrze radził sobie w stosunku do euro – za 1 EUR trzeba było zapłacić 4,52 zł, a w stosunku do dolara najpierw złoty się umocnił, kiedy to 1 USD kosztował 4,11 PLN, ale z czasem wyhamował, przez co za 1 dolara płacono 4,16 zł.

Spadki cen ropy z początkiem maja

Pierwszy tydzień maja, choć dla Polaków oznaczał długi weekend, był gorącym okresem na rynkach surowców. Przyniósł spadek cen ropy naftowej w okolicy 74 USD za baryłkę, choć jeszcze na koniec kwietnia bieżącego roku trzeba było zapłacić około 80 USD. Wpłynęło to wyraźnie na ceny paliw na rynku hurtowym i detalicznym.

W porównaniu do majówki 2022 roku za diesla w tym roku płacono 1,12 zł mniej, a za 1 l autogazu LPG o 63 grosze mniej. Za litr benzyny Pb95 było to o 9 groszy mniej. Droższa niż przed rokiem pozostała benzyna Pb98 – o około 20 groszy na litrze.

Na rynkach paliw narastają spekulacje co do cięcia produkcji ropy naftowej w krajach OPEC+.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Powiązane artykuły


Dolar amerykańskiRanking
Brokerów FX
BitcoinRanking
Giełd Kryptowalut