Data dodania: 2 marca 2022 r. / Aktualizacja: 2 marca 2022 r.

Złoto rekordowo drogie

Złote monety Złoto jeszcze nigdy nie było tak drogie
Źródło: RODNAE Productions / Pexels

W odpowiedzi na wybuch wojny w Ukrainie i zbrojnej napaści Rosji na naszych wschodnich sąsiadów, rosną ceny na rynkach surowców. Notowania złota osiągnęły najwyższy swój poziom licząc od stycznia 2021 roku. Po raz pierwszy w historii notowania złota wyrażone w polskich złotych przekroczyły poziom aż 8000 zł za uncję (8030 zł za uncję).

Rosnące ryzyko geopolityczne w związku z trwającą wojną powoduje panikę wśród inwestorów, którzy tuż po zaatakowaniu Ukrainy przez Rosję, zaczęli masowo przekierowywać swoje środki w tzw. bezpieczne przystanie inwestycyjne, do których zaliczane jest również złoto. To spowodowało nagłe wzrosty jego notowań na rynkach międzynarodowych. W czwartek, 24 lutego 2022 roku złoto drożało o 1,8 proc. w ciągu jednej doby.

Nagłe wzrosty cen surowców energetycznych

Nie tylko notowania złota zareagowały na konflikt zbrojny na Ukrainie. Wojna, jaka wybuchła na wschodzie podnosi ceny surowców energetycznych. Drożeje przede wszystkim ropa naftowa, węgiel czy gaz. Musimy naszykować się na wzrost cen transportu, żywności i rosnącą inflację.

Dotychczasowe prognozy dotyczące cen baryłek ropy na giełdzie w Londynie wskazywały, że będziemy obserwować spadki, a tymczasem atak Rosji na Ukrainie wszystko zmienił. Baryłka ropy zamiast zmniejszyć cenę, zdrożała już do około 100 USD, a prawdopodobnie nie jest to koniec zwyżek.

Wysokie ryzyko kryzysu energetycznego na świecie

W reakcji na nałożenie na Rosję, będącą stroną atakującą w wojnie w Ukrainie, rośnie cena ropy naftowej na światowych giełdach paliw. Zwiększa się też ryzyko pojawienia się kryzysu energetycznego. Na NYMEX w Nowym Jorku baryłka ropy West Texas Intermediate kosztuje w dostawach na kwiecień 96,65 USD, czyli o 5,52 proc. więcej niż w dostawach na marzec. Ropa Brent na ICE w Londynie w dostawach na kwiecień jest wyceniana już po 102,50 USD za baryłkę, czyli o 4,67 proc. więcej niż wcześniej.

Można spodziewać się, że sytuacja na globalnych rynkach ropy będzie się pogarszać. Wszystko przez rosnącą podaż tego surowca, która pozostaje pod presją w czasie silnego ożywienia popytu na ropę po ponownym otwarciu gospodarek po uspokojeniu sytuacji związane z pandemią COVID-19.

Drastyczne spadki cen rosyjskich spółek na giełdzie w Londynie

Pokłosiem nałożenia na Rosję sankcji przez kraje Zachodu są ogromne spadki rosyjskich spółek na giełdzie w Londynie. Dane London Stock Exchange wskazują, że inwestorzy wyraźnie odwracają się od rosyjskich aktywów. Dla przykładu, 28 lutego na giełdzie w Londynie akcje rosyjskiego Sberbanku szły w dół o około 70 proc., akcje detalisty Magnit straciły o 64 proc., a gigant energetyczny Gazprom notował zniżkę rzędu 62 proc. Po 40 proc. traciły akcje spółek Rosneft i Lukoil. Największy fundusz ETF notowany na giełdzie w USA, skupiający w sobie akcje podmiotów rosyjskich – VanEck Russia ETF szedł w dół o ponad 26 proc. Co więcej, handel akcjami rosyjskich spółek notowanych na amerykańskich giełdach został wstrzymany z uwagi na zwiększoną zmienność.

Rosyjski rubel na dnie wyceny

Kolejne sankcje nakładane na Rosję w związku z atakiem zbrojnym w Ukrainie spowodowały, że narodowa waluta – rosyjski rubel spadł 28 lutego 2022 roku do najniższego w swojej historii poziomu w stosunku do dolara. Za 1 USD trzeba było zapłacić 119,5 rubla. Później notowany był na poziomie 107,5 rubla, co oznacza spadek o około 30 proc. w stosunku do wyceny z piątkowego wieczoru – 25 lutego 2022 roku.

Wzrost kryptowaluty Terra o 15 proc.

Spośród 10 najcenniejszych kryptowalut na świecie największy wzrost rzędu 15 proc. w ciągu 24 godzin notowała w ostatnim tygodniu lutego 2022 roku Terra (LUNA).  Miało to najpewniej związek z ogłoszeniem Fundacji Luna, która zamknęła prywatną sprzedaż o wartości 1 mld dolarów, starając się tym samym utrzymać stabilność kryptowaluty TerraUSD. Zbiórka pieniędzy, o której informowała Terra za pośrednictwem swojego konta w serwisie Twitter obejmuje sprzedaż tokenów LUNA o wartości 1 mld dolarów, rodzimej kryptowaluty oraz aktywów rezerwowych firmy Terra.

Ocena artykułu
5.0/5 (głosów: 1)

Powiązane artykuły


Dolar amerykańskiRanking
Brokerów FX
BitcoinRanking
Giełd Kryptowalut