Data dodania: 21 września 2022 r. / Aktualizacja: 6 grudnia 2022 r.

Złoto rekordowo tanie

Złote sztabki na sprzedaż Źródło: Michael Steinberg / Pexels

W czwartek 15 września przełamane zostało ważne wsparcie techniczne na dolarowych notowaniach kontraktów terminowych na złoto. W krótkim i średnim terminie złoto nie jest w stanie zabezpieczyć inwestorów i ich pieniędzy przed utratą wartości w wyniku inflacji.

Po południu 15 września doszło do zdecydowanego ataku podaży, który spowodował przełamanie linii obrony ustalonej na poziomie 1675-1680 USD za uncję złota. Ponadto dzień później złoto było wyceniane jeszcze niżej – po 1662 USD/oz.

Ceny paliw w dół

W ubiegłym tygodniu w końcu mogliśmy obserwować malejące ceny na stacjach, choć należy przyznać, że w dalszym ciągu diesel pozostaje droższy od benzyny, a różnica przekracza w wielu miejscach 1 zł.

W Polsce średnia cena benzyny bezołowiowej w ubiegłym tygodniu wynosiła 6,36 zł, jak wynika z danych BM Reflex. To najniższa wartość, licząc od marca 2022 roku, choć nadal bardzo wysoka.

Autogaz LPG kosztował średnio 3,10 zł za litr, czyli o 5 groszy na litrze taniej niż przed tygodniem. Wciąż drogi jest olej napędowy – diesel średnio kosztował w tamtym tygodniu 7,36 zł za litr. Paliwo to rok do roku podrożało o 1,82 zł na jednym litrze, benzyna o 57 groszy, a LPG o 28 groszy.

Spadki cen paliw na polskich stacjach benzynowych związane są z bieżącą sytuacją, jaka występuje na rynkach światowych. Wystarczy wskazać, że notowania kontraktów na benzynę w Nowym Jorku utrzymują się blisko najniższych poziomów, licząc od stycznia. Kurs kontraktów futures na olej napędowy na giełdzie w Londynie znalazł się z kolei na najniższym poziomie od marca. Paliwa byłyby jeszcze tańsze gdyby nie fakt, że dolar amerykański jest notowany na bardzo wysokim poziomie.

Ceny miedzi idą w górę

Na giełdzie metali w Londynie w III tygodniu września obserwowaliśmy rosnące ceny miedzi. Jest to spowodowane doniesieniami dotyczącymi odmrażania w Chinach inwestycji prowadzonych przez spółkę deweloperską China Evergrande Group. Miedź w dostawach 3-miesięcznych na giełdzie w Londynie (LME) wyceniana była po 7 956 USD za tonę na zakończenie sesji. To o 0,05 proc. więcej niż dzień wcześniej. Ponadto na giełdzie Comex w Nowym Jorku kosztowała ona 3,6190 USD za funt, zyskując 0,24 proc. na swojej wartości.

FedEx liderem zniżek na Wall Street

W piątek 16 września na Wall Street w Nowym Jorku obserwowaliśmy falę zniżek. Piątkowa sesja na tej jednej z najsłynniejszych giełd na świecie zakończyła się spadkami, których liderem była spółka FedEx. Wszystko dlatego, że spółka ta odwołała swoje prognozy finansowe. Inwestorzy wyrażają obawę o to, że wyższa od oczekiwań inflacja skłoni Fed do bardziej agresywnych podwyżek stóp procentowych.

Traciły na wartości najważniejsze indeksy giełdowe Wall Street – Dow Jones Industrial spadł o 0,45 proc., a S&P 500 na koniec dnia tracił 0,72 proc. Podobnie było w przypadku Nasdaq Composite – strata wyniosła 0,90 proc.

Dolar droższy od euro

W ubiegłym tygodniu cały czas obserwowaliśmy wzrosty notowań dolara amerykańskiego. Zyskuje on na wartości także dzięki zapowiedziom podwyżek i samym podwyżkom w zakresie wysokości głównych stóp procentowych Fed. Od 20 lat dolar amerykański nie był tak drogi. Kosztował w ubiegłym tygodniu ponad 4,72 zł, podczas gdy przed wybuchem wojny w Ukrainie wyceniano go na około 4 zł. Euro kosztuje nieznacznie mniej niż USD.

Merge Ethereum dokonane

W ostatnim tygodniu na rynku kryptowalutowym doszło do bardzo ważnego wydarzenia, jakim było Merge Ethereum. To aktualizacja pozwalajaca na przejście platformy Ethereum na protokół Proof-of-Stake. Wydarzenie to zakończyło w istocie jeden z etapów w historii kryptowalutowej.

Ethereum jest drugą co do wielkości kryptowalutą, dlatego modyfikacja mechanizmu jej funkcjonowania musiała wywrzeć pewien wpływ na wycenę kryptowalut. Cena ETH zmieniała się dynamicznie, w kierunku wyceny 1800-1900 USD.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Powiązane artykuły


Dolar amerykańskiRanking
Brokerów FX
BitcoinRanking
Giełd Kryptowalut