Ropa naftowa Brent – notowania, informacje
Źródło: Zukiman Mohamad / Pexels
Cena paliw spada, a „czarne złoto” – jak niektórzy określają ropę naftową – jest najtańsze od niemal 21 lat. Obecnie kontrakty terminowe, jakie są zawierane na amerykańskiej giełdzie, wyceniają jedną baryłkę nawet poniżej 15 dolarów. Czym jest ropa naftowa i dlaczego jest ona tak bardzo ważna we współczesnej cywilizacji?
Ropa Brent
Aktualna cena: 292,94 PLN za baryłkę 72,07 USD za baryłkę
- Jednostka: baryłka
- Zmiana ceny: -0,84%
- Cena minimalna: 71,88 USD
- Cena maksymalna: 73,27 USD
Co to jest ropa naftowa?
Ropa ma postać lepkiej cieczy. Jest naturalnym produktem o szerokim zastosowaniu, który uważa się za fundament współczesnej cywilizacji. Dlaczego? Ponieważ od ponad stu lat ropa naftowa jest strategicznym surowcem energetycznym i podstawowym źródłem paliw. Z niej powstają benzyny, olej napędowy, mazut i inne paliwa wykorzystywane transporcie lądowym, morskim i lotniczym. Ponadto ropa naftowa należy do podstawowych surowców przemysłu petrochemicznego. Powstają z niej tworzywa sztuczne, czyli potocznie mówiąc plastik, a także smary, asfalty, parafiny i inne produkty.
Rodzaje ropy naftowej
Ropa naftowa występuje w kilku rodzajach, które różnią się pod względem składu. A każdy typ może zawierać w swoim składzie ponad sto różnych węglowodorów. Proporcje składników decydują o właściwościach i cechach danego typu ropy naftowej. Bardzo ważnym wskaźnikiem jest gęstość API. Kolejnym to zawartość siarki, której wysoka obecność nie jest mile widziana, gdyż generuje kolejne operacje w procesie jej rafinacji, które mają na celu usunięcie tego pierwiastka. Surowa, lekka ropa jest droższa niż tak, która jest ciężka i kwaśna.
Rodzaje ropy naftowej – Brent i WTI
Popyt na ciężką ropę naftową jest proporcjonalny w stosunku do popytu na olej napędowy i rośnie wraz z nim. Na światowym rynku finansowym najdroższa jest lekka, surowa ropa – Brent i West Texas Intermediate (WTI). Te dwa rodzaje nie osiągają najwyższej światowej produkcji, ale jakby nie było są najważniejsze.
Co to jest ropa Brent?
Ropa naftowa Brent to gatunek ropy naftowej, który jest wydobywany z pól naftowych Brent zlokalizowanych na Morzu Północnym. Wspomniane pole naftowe należy do spółki Royal Dutch Shell. Jeszcze do niedawna było jednym z najbardziej produktywnych miejsc w Wielkiej Brytanii. Ropa typu Brent jest uznanym punktem odniesienia dla cen ropy naftowej na całym świecie, a przede wszystkim dla rynków europejskich, Afryki i Środkowego Wschodu. Produkt ma średnią gęstość i niską zawartość siarki.
Światowi potentaci wydobycia ropy naftowej
Jednym z największych producentów ropy naftowej na świecie są Stany Zjednoczone. To one dostarczają blisko 18 mln baryłek produktu dziennie. Wydobycie tego surowca stanowi około 18% całego światowego pozyskiwania ropy naftowej . Na drugiej pozycji znajduje się Arabia Saudyjska, następnie jest w kolejności: Rosja, Kanada, Chiny. Wydobycie ropy naftowej jest mocno skoncentrowane, bowiem zaledwie 10 największych producentów odpowiada za ponad 70 procent światowej podaży. Warto także wiedzieć, że niemal każdego dnia na świecie zużywa się średnio 100 milionów baryłek ropy naftowej. Największym konsumentem są Stany Zjednoczone. Po nich są w kolejności na drugim i trzecim miejscu: Unia Europejska i Chiny. Pochodne ropy naftowej wykorzystuje się głownie w postaci paliw i materiałów. W Polsce dzienna konsumpcja ropy naftowej to zaledwie 0,6 mln baryłek. Polska z takim wykorzystaniem ropy znajduje się na 30-tym miejscu na świecie.
Od czego zależy cena ropy naftowej?
Warto na początku wiedzieć, że sam handel ropą naftową ma dwa zasadnicze oblicza. Podstawowe transakcje dużych dostaw surowca mają miejsce na bezpośredniej linii rafineria-producent. W transakcjach mogą brać udział pośrednicy w tym handlu. Punktem odniesienia, który wyznacza ceny ropy naftowej na rynkach światowych są giełdy surowcowe w Londynie i Nowym Jorku. Tutaj światowymi tak zwanymi benchmarkami są notowania dwóch gatunków ropy: Brent czyli londyńska giełda ICE oraz WTI – Nymex. Za ropę płaci się w dolarach amerykańskich.
Czynniki mające wpływ na cenę ropy naftowej to:
- Wydobycie, a im większa jest podaż, tym niższa jego cena. Ropa tanieje, gdy odkrywane są nowe złoża i pojawiają się nowe odwierty.
- Popyt – im więc większe jest zapotrzebowanie na ropę, tym wyższe są ceny.
- Sytuacja polityczna. Dlaczego tak jest? Największe mocarstwa posiadają olbrzymie rezerwy ropy naftowej trzymając tym samym w szachu kraje, które ropę muszą eksportować. Wystarczy więc wrzucić na rynek część rezerw, co ma wpływ na podaż i obniżenie cen.
- Na cenę ropy wpływają też nowe technologie pozyskiwania energii. Może być tak w niedalekiej przyszłości, że któraś z nowych technologii stanie się bardziej popularna od ropy i tańsza, a wtedy znaczenie ropy naftowej na rynku zmaleje do minimum, a sam surowiec bardzo potanieje.