Ropa naftowa notowania, informacje. O WTI Crude Oil i Covid-19 słów kilka

Ten rodzaj ropy wydobywa firma West Texas Intermeiate Ten rodzaj ropy wydobywa firma West Texas Intermeiate
Źródło: Pixabay / Pexels

Ropa naftowa nazywana jest „czarnym złotem”. Jest to jeden z najcenniejszych, naturalnych, płynnych minerałów. Ropa od kilku dziesięcioleci jest także najpowszechniej wykorzystywanym naturalnym surowcem na świecie. Cena tego produktu wpływa zdecydowanie na światową gospodarkę, a sama wartość ropy naftowej kształtuje się na podstawie przyjętych standardów, które identyfikują trzy rodzaje ropy. Jest to Oil WTI, Brent oraz Ural. To one wyznaczają zasady jakości, a także i określają najważniejsze cechy charakterystyczne tego najbardziej pożądanego na świecie surowca.

Ropa WTI

Aktualna cena: 337,41 PLN za baryłkę    82,86 USD za baryłkę

  • Jednostka: baryłka
  • Zmiana ceny: -2,86%
  • Cena minimalna: 82,58 USD
  • Cena maksymalna: 85,50 USD

Brent jako „słodki” gatunek z Morza Północnego

Ten gatunek ropy naftowej świat wykorzystuje najbardziej. Standardy Brent są stosowane przy oszacowaniu około 2/3 światowej produkcji surowca. Ropa Brent należy do słodkiego, ale przede wszystkim lekkiego gatunku, który jest wydobywany na platformach znajdujących się na Morzu Północnym. W porównaniu z WTI, Brent jest gatunkiem ropy bardziej lepkim. Ma niewielką zawartość siarki, a jej zapach jest słodki. Sama nazwa surowca została zaczerpnięta od jednego z gatunków ptaków, które występują niedaleko pierwszej platformy, w której wydobywano tę ropę. Platformy należą do firmy Shell.

Russian Export Blend Crude Oil – Ural

REBCO, czyli w skrócie Ural, to ropa, którą określa się jako średnią lub ciężką. Charakteryzuje się bowiem bardzo dużą gęstością, ale ma niską zawartością siarki. W jej składzie znajduje się ponadto 6% parafiny. REBCO ma również słodki zapach. Ten rodzaj ropy wydobywany jest na Syberii, a także w górskich okolicach Uralu. Od pasma górskiego Ural pochodzi nazwa tego surowca. Ropa Ural jest rafinowana także w polskich rafineriach.

Oil WTI, czyli West Texas Intermediate

WTI jest skrótem nazwy West Texas Intermediate lub Texas Light Sweet. Powszechnie nosi ona także nazwę „crude”. WTI to amerykański rodzaj ropy naftowej. Jest wydobywana i produkowana w stanie Teksas, który obfituje w złoża tego płynnego, „czarnego złota”. Różnica wartości (dyferencjał) między ropą Brent a ropą WTI wypada na korzyść tej ostatniej ropy. Wielu ekspertów wyraża zgodną opinię,  że ropa „crude” nie ma sobie równej na świecie pod względem jakości. Co ją wyróżnia? Przede wszystkim charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami gęstości. Ma również niską zawartość siarki mniej niż 5% oraz lekko słodkawy smak. Zaletą jest również bardzo niski poziom zanieczyszczeń. Ze względu na te wszystkie cechy charakterystyczne ropa WTI uznawana jest za produkt wysokogatunkowy.

Co wpływa na ceny WTI, Brent oraz Ural?

Ceny ropy naftowej określane są przy pomocy wartości jednej baryłki. Jedna baryłka wyrażana jest natomiast w dolarach amerykańskich.  Wartości surowca zależą od wielu złożonych czynników. Ważna jest aktualna wartość podaży, jaka panuje w danym momencie na światowym rynku. Znaczenie mają zgromadzone zapasy surowca, jak również i samo zapotrzebowanie na paliwo. Ostatni czynnik liczy się przede wszystkim w krajach z dynamicznie rozwijającą się gospodarką np. Chiny. Innym aspektem są wydarzenia polityczne. Jako przykład można podać działania państw arabskich przeciwko Stanom Zjednoczonym i Izraelowi podejmowane w 1973 roku. Wtedy światowe ceny ropy drastycznie wzrosły już na stałe. Dużą rolę w kształtowaniu cen miała również organizacja OPEC. Ta organizacja zrzesza część eksporterów ropy między innymi: Iran, Irak, Kuwejt, Arabia Saudyjska, Wenezuela, Katar, Libia, ZEA, Algieria, Nigeria, Ekwador i Angola. Ale obecnie znaczenie OPEC, a także i możliwości wpływania na światową gospodarkę systematyczne się kurczą.

Jak kształtował się kurs ropy naftowej?

W latach od 1985 roku do 2004 roku kurs cen ropy wahał się między 12 a 35 USD. W 2004 roku cena ropy naftowej wzrosła gwałtownie do poziomu ponad 35USD. Od tego momentu nastąpił dynamiczny wzrost wartości ropy na rynkach światowych. Ten wzrost trwał cztery lata, aż do 2008 roku, gdy cena osiągnęła spektakularny poziom 140 dolarów amerykańskich za jedną baryłkę. W 2008 roku nastąpił kryzys finansowy. Cena ropy znowu poszybowała w dół i wyniosła około 40 USD za baryłkę. Niedługo po tym wartości wzrosły, a cena ustabilizowała się na poziomie ponad 100 USD za baryłkę. Ta wartości zatrzymała się i praktycznie nie zmieniała aż do połowy 2014 roku. Natomiast ogromna produkcja ropy łupkowej spowodowała spadek cen do poziomu 30 USD za baryłkę, a cena ropy na giełdzie stopniowo obniżała OPEC w wyniku działań ograniczających produkcję surowca.

Problemy z magazynowaniem, a cena ropy obecnie

W 2020 roku wszystko się zmieniło. W związku z pandemią COVID-19, która zatrzymała działalność wielu gospodarek, zachwiała również stabilnością rynku finansowego. Poza tym od początku roku na świecie wykorzystuje się z tego powodu zdecydowanie znacznie mniej ropy. Dlatego też surowiec pozostaje w magazynach, na tankowcach i w rafineriach. Miejsc na magazynowanie ropy jest też coraz mniej. W kwietniu miało miejsce wręcz spektakularne załamanie cen ropy naftowej. Stało się to na amerykańskiej giełdzie paliw. Spadek notowań majowych kontraktów na WTI na NYMEX w Nowym Jorku wyniósł minus 40 dolarów za baryłkę. Warto wyjaśnić, że zapasy ropy w USA, w Cushing, który jest najważniejszym miejscem składowania i wysyłki ropy, od lutego zwiększyły się o blisko połowę i wyniosły 55 milionów baryłek. Pełna magazynowa pojemność wynosi tutaj 76 milionów baryłek. Analitycy rynkowi twierdzą, że amerykański Cushing zostanie całkowicie zapełniony prawdopodobnie w pierwszym tygodniu maja 2020 roku. Amerykańscy producenci zamknęli 13 % odwiertów ropy w USA. Jak można wyjść z impasu? Przede wszystkim ograniczając światowe wydobycie ropy, na przykład o 10 milionów baryłek dziennie, jak to sugeruje OPEC.

Ocena artykułu
3.7/5 (głosów: 3)

Dolar amerykańskiRanking
Brokerów FX
BitcoinRanking
Giełd Kryptowalut