Olej opałowy

Ogrzewanie olejowe w domu Źródło: Mikhail Nilov / Pexels

Jednym z bardziej popularnych paliw jest olej opałowy, który ogrzewa tysiące polskich domów. Jednak jego cena z dnia na dzień się zmienia i choć aktualnie nie jest ona zbyt wysoka, to jednak warto mieć rękę na pulsie. Chcesz wiedzieć czym dokładnie jest olej opałowy i czy warto w niego inwestować? Dowiesz się z poniższego materiału.

Olej opałowy

Aktualna cena: 10,40 PLN za galon    2,58 USD za galon

  • Jednostka: galon
  • Zmiana ceny: +0,0166
  • Cena minimalna: 2,5865 USD
  • Cena maksymalna: 2,5770 USD

Olej opałowy – czym jest?

Olej opałowy wytwarzany jest przez rafinerie ropy naftowej. Składa się z mieszanki węglowodorów – parafinowych, naftenowych i aromatycznych. Idealnie sprawdza się, jako paliwo do pieców i kotłów grzewczych. W ostatnim czasie stał się dość popularny m.in. w Krakowie, gdzie zakazano palenia za pomocą drewna i węgla.

Rodzaje oleju opałowego

Olej opałowy można podzielić na 3 rodzaje:

  • Lekki – nazywany również olejem napędowym. Użytkowany jest do opału w instalacjach energetycznych. Zawiera 0,1% siarki a jego gęstość wynosi od 0,82 do 0,85 g w jednym cm3. Bardzo często stosuje się go w małych i średnich zakładach przemysłowych i kotłowniach umieszczonych blisko domów.
  • Średni – jego gęstość wynosi od 0,85 g do 0,89 g na cm3. Wykorzystuje się go w dużych zakładach przemysłowych.
  • Ciężki – również wykorzystywany jest w dużych zakładach przemysłowych. Zawiera 1% siarki i ma największą gęstość, bo wynoszącą ponad 0,89 g na cm3. 

Dlaczego warto handlować olejem opałowym?

Poniżej znajdziesz szereg aspektów, które wpływają na to, że ludzie handlują olejem opałowym:

  • handlowanie olejem opałowym umożliwia globalny wzrost gospodarczy. W momencie rozwoju rynków wschodzących, analitycy uważają, że popyt na kopalne paliwa przewyższą podaż i ceny ołowią zaczną rosnąć.
  • Na wschodzących rynkach często nie ma odpowiedniej infrastruktury gazowej, więc paliwem staje się olej opałowy.
  • Produkt ten może być dobrym sposobem na dywersyfikację portfela handlowego. Towar ten umożliwia dywersyfikację, ponieważ nie ma silnej korelacji z obligacjami i akcjami. 

Jakie jest ryzyko handlowania olejem opałowym?

Każda inwestycja jest ryzykowna, dlatego należy wziąć pod uwagę takie aspekty jak:

  • Ciepła aura pogodowa może doprowadzić do obniżenia cen oleju opałowego.
  • Jeśli kurs dolara amerykańskiego będzie silny, może to przełożyć się na niskie ceny surowców, a w tym właśnie oleju opałowego. 
  • Pojawiają się alternatywne źródła ogrzewania, a także przyspiesza postęp technologiczny w przypadku materiałów izolacyjnych, co przekłada się na mniejszy popyt na olej opałowy. 

Co o inwestowaniu w olej opałowy uważają eksperci?

Większa część ekspertów twierdzi, że cena oleju opałowego jest bardzo powiązana z ceną ropy naftowej, ale i możliwościami produkcyjnymi rafinerii. W ich mniemaniu, jeśli popyt na ropę będzie rósł a moce przerobowe rafinerii będą niewielkie, może dojść do podwyższenia ceny oleju opałowego. 

Dyrektor naczelny międzynarodowego koncernu naftowego BP uważa, że chęć kupna oleju opałowego przyczynia się do wzrostu globalnego popytu na ropę naftową. 

W jaki sposób można handlować olejem opałowym?

Istnieje kilka metod handlu olejem opałowym:

  • Kontrakty terminowe – instrument pochodny, dzięki któremu inwestorzy są w stanie dokonać lewarowanych zakładów na ceny towarów. Gdy ceny spadają handlowy muszą opłacić depozyt zabezpieczający, aby móc pozostać na swoich pozycjach. Futures na olej opałowy wygasają w ostatnim dniu roboczym miesiąca, który poprzedza miesiąc dostawy. W momencie wygaśnięcia inwestor musi zaakceptować dostawę faktyczną oleju lub przesunąć swoją pozycję do kolejnego handlowego miesiąca. Inwestowanie w olej opałowy za pomocą kontraktów terminowych wymagają dużej uwagi, ponieważ zarówno stopy procentowe, jak i koszt przechowywania wpływają na ceny ostateczne.
  • Opcje – to również instrumenty pochodne wykorzystujące dźwignię finansową, aby inwestować w towary. Na nie także nałożona jest data wygaśnięcia. Jednakże opcje mają także cenę wykonania, czyli cenę, powyżej której opcja kończy się na pieniądzach. Aby więc inwestorzy mogli czerpać korzyści ze swoich opcji, muszą mieć pewność co do czasu i wielkości zmiany kontraktów terminowych na olej opałowy. Kontrakty na opcje wygaszają się na trzy dni robocze przed wygaszeniem się bazowego kontraktu futures. 
  • ETF – do ich sprzedaży, jako akcji dochodzi na giełdach. Aktualnie istnieje tylko jeden fundusz giełdowy oleju opałowego – The United States Diesel-Heating Oil Fund LP. 
  • Kupowanie akcji spółki, która zajmuje się produkcją oleju opałowego. Wiele firm zajmuje się nie tylko wydobyciem, ale także rafinacją i sprzedażą ropy naftowej i produktów naftowych. Ich wyniki są mocno powiązane z produktami rafinowanymi i ropą naftową. 
  • Kontrakty CFD – instrument pochodny na różnicę kursową. Dzięki nim inwestorzy mogą spekulować cenami oleju opałowego, bez konieczności zakupu funduszy ETF, akcji spółek naftowych, opcji czy kontraktów terminowych. Tutaj znajdziesz ranking brokerów.

Od czego zależy cena oleju opałowego?

Ceny oleju opałowego uzależnione są od poniższych aspektów:

  • Pory roku – im jest chłodniej i im więcej zużywamy oleju opałowego, tym jego cena będzie znacznie wyższa. Latem, gdy olej opałowy wykorzystywany jest w o wiele mniejszej mierze, jego ceny są niższe. 
  • Polityka – od niej te uzależnione są ceny oleju opałowego. Największymi producentami a zarazem konsumentami oleju opałowego są Chiny, Stany Zjednoczone i Bliski Zachód. Jeśli więc dojdzie do zawirowań politycznych wśród tych państw, może dojść także do podwyższenia cen oleju opałowego.
  • Siła dolara amerykańskiego – jeśli dochodzi do handlu olejem opałowym za pośrednictwem dolara, wówczas cena surowca jest uzależniona od siły dolara. Im silniejszy jest, tym olej opałowy będzie tańszy i na odwrót. 
  • Działania na rzecz zmiany klimatu – z racji tego, że olej opałowy nie jest zrównoważonym źródłem energii, jego cena może rosnąć. Dodatkowo rządy wielu państw szukają nowych możliwości wykorzystania odnawialnych źródeł energii, co ma doprowadzić do zredukowania kotłów na olej opałowy. 

Czy warto inwestować w olej opałowy?

Olej opałowy powstaje w wyniku rafinowania ropy naftowej, dlatego jego z tym surowcem jest bardzo silna. Jednakże z uwagi na zmienne czynniki atmosferyczne, koszt oleju opałowego może być niezależny od ceny ropy. 

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Dolar amerykańskiRanking
Brokerów FX
BitcoinRanking
Giełd Kryptowalut