Data dodania: 17 października 2022 r. / Aktualizacja: 17 października 2022 r.

CBOE – Chicago Board Options Exchange

Towary w kontenerach Źródło: Pixabay / Pexels

Giełda Chicago Board Options Exchange jest największą giełdą w Stanach Zjednoczonych, na której możemy handlować różnymi opcjami. Jej dzienny wolumen obrotu wynosi ponad 63 miliardy dolarów amerykańskich. Nie ma co się dziwić, w końcu na giełdzie znajdziemy opcje ponad 2200 różnych spółek, 22 indeksy giełdowe oraz 140 funduszy giełdowych (tzw. ETF).

⏰ Chicago Board Options Exchange [Chicago, USA]

  • Godziny otwarcia: poniedziałek-piątek 9:00-17:00
  • Teraz: Zamknięte
  • Czas pozostały do otwarcia: 12h 18m 15s
  • Najbliższe otwarcie: 2024-11-04 09:00:00
  • Strefa czasowa: Ameryka / Chicago
Zegar ma charakter poglądowy. W dni ustawowo wolne od pracy - giełda pozostaje zamknięta.

Historia powstania Chicago Board Options Exchange – najważniejsze wydarzenia

W 1973 roku giełda Chicago Board Options Exchange zostaje uruchomiona. W ten sposób powstaje pierwsza giełda dedykowana do handlu opcjami giełdowymi. Jej siedzibą zostaje Chicago. Na początku rusza z notowaniami 16 opcji.

Rok 1993 jest istotny dla CBOE. To w tym roku CBOE ogłosiło tzw. indeks zmienności VIX (Volatility Index). Nazywany również indeksem strachu. Przedstawia on jakie nastroje panują na giełdzie wśród inwestorów.

Wyjątkowym rokiem okazała się 2010. Chicago Board Options Exchange przeszła demutualizację i weszła na giełdę papierów wartościowych w Stanach Zjednoczonych, nazywaną NASDAQ (National Association of Securities Dealers Automated Quotations).

W 2016 roku pojawia się informacja o zakupie przez CBOE Global Market giełdowego operatora BATS Global Markets. Do połączenia obu firm finalnie dochodzi w 2017 roku. Dzięki temu połączeniu CBOE rozpoczyna swoją ekspansję na europejski rynek. Wykorzystuje do tego celu doświadczenia przejętego BATS.

Kolejnym krokiem jest nabycie akcji EuroCCP z Holandii oraz MATCHNow z Kanady w 2020 roku.

Kolejny rok dla Chicago Board Options Exchange to zwiększanie swoich udziałów tym razem po azjatyckiej stronie. CBOE staje się właścicielem Chi-X Asia Pacific. Dzięki czemu firma zaistniała na potężnym rynku od Japonii po Australię.

Ogólne informacje o giełdzie CBOE

Pełna nazwaChicago Board Options Exchange
SkrótCBOE
Siedziba główna giełdy433 West Van Buren Street Chicago, stan Illinois, Stany Zjednoczone
Właściciel firmyCboe Global Markets
Produkty na giełdzieOpcje i kontrakty terminowe
Data powstania1973

Produkty Chicago Board Options Exchange, czyli jakie notowania znajdziemy na giełdzie?

Na giełdzie CBOE dostępnych jest wiele różnych kontraktów. Wśród nich są:

  • opcje na indeksy akcji Stanów Zjednoczonych,
  • opcje VIX (czyli instrumenty pochodne dotyczące zmienności),
  • kontrakty terminowe dotyczące kredytów korporacyjnych oraz stóp procentowych,
  • międzynarodowe opcje na indeks akcji.

Teraz krótko przyjrzyjmy się każdej z tych opcji dostępnych na chicagowskiej giełdzie.

Opcje na indeksy

Opcja, która opiera swoją wartość o indeks giełdowy, polega na tym, że za cenę opcji nabywasz prawo do zakupu (albo sprzedaży) wartości bazowego indeksu. To, co charakteryzuje opcje oparte na indeksach, to fakt, że każda z nich ma:

  • datę wygaśnięcia instrumentu,
  • cenę wykonania,
  • oczywiście też rodzaj indeksu bazowego.

W takim razie na giełdzie CBOE znajdziemy opcje, które są oparte wartości akcji spółek Stanów Zjednoczonych. Wśród nich znajdziesz między innymi charakterystyczne dla amerykańskiej giełdy opcje:

  • na indeks S&P 100 – na ten indeks składa się 100 największych amerykańskich firm (choć tak naprawdę jest ich 101, bo jedna z nich ma dwa działy notowane na giełdzie),
  • SPX i mini SPX – to opcje put i call w sytuacji out-of-the-money na poziomie indeksu S&P 500 i są one wykorzystywane do obliczenia Volatility Index,
  • na indeks DJX – to indeks oparty na wskaźniku ważonym The Dow Jons Industrial Avarage dla 30 amerykańskich spółek (bez branży transportowej i użyteczności publicznej),
  • na indeksy sektorów – to opcje z rozliczeniem gotówkowym dla 11 sektorów przemysłu, które są uwzględnione w indeksie S&P,
  • opcje tygodniowe – działają tak jak miesięczne, tylko z tą różnicą, że wygasają po ośmiu dniach
  • i inne.

Opcje VIX

Są inaczej nazywane opcjami na zmienność (więcej o indeksie VIX przeczytasz poniżej). Są to instrumenty, które polecane są dla doświadczonych inwestorów. Dlatego że inwestowanie w tego rodzaju opcje jest obarczone bardzo dużym ryzykiem. W tym przypadku oczekujesz, w jaki sposób zmieni się rynek i na tej podstawie decydujesz, jaką chcesz przyjąć pozycję (krótką czy długą).

Kontrakty terminowe na kredyty korporacyjne

Na te opcje składają kontrakty futures oparte o obligacje korporacyjne z wysokodochodowym ratingiem inwestycyjnym w dolarach amerykańskich.

Kontrakty terminowe na stopy procentowe

CBOE proponuje tutaj kontrakty terminowe na benchmarki stóp procentowych AMERIBOR (American Interbank Offered Rate). AMERIBOR to stopa procentowa odzwierciedlająca koszt pożyczek międzybankowych. Uwzględnia transakcje przeprowadzane na American Financial Exchange (AFX). Sam AFX został uruchomiony w 2015 roku we współpracy z CBOE.

Sama stopa AMERIBOR jest alternatywą dla londyńskiej stopy LIBOR.

Międzynarodowe opcje na indeks akcji

Są to przede wszystkim opcje na indeksy:

  • MSCI EAFE – to indeks akcji, który uwzględnia duże i średnie przedsiębiorstwa z 21 krajów należących do rynków rozwiniętych (z wyłączeniem USA i Kanady),
  • MSCI Emerging Markets (MXEF) – indeks rynków wschodzących z całego świata.

Czym jest VIX indeks?

Volatility Index w skrócie VIX został opracowany przez CBOE i jest wyrażony w procentach. Dotyczy on zmienności zachowań inwestorów na rynku. A dokładniej odnosi się on do zmienności cen opcji indeksu S&P 500. Polega on tym, że wartość VIX zachowuje się odwrotnie do wysokości kursu S&P 500. Jeżeli VIX rośnie, to oznacza, że cena indeksu S&P 500 spada.

Wartością neutralną Volatility Index jest utrzymywanie się na poziomie pomiędzy 20 a 30 punktów procentowych. Taka wartość indeksu oznacza, że na giełdzie panuje stabilność lub niewielkie stabilne wzrosty. Im większy wzrost niepewności na rynku wśród inwestorów jest większy, tym VIX ma większą wartość procentową.

Dlatego tylko informacje mające duże znaczenie na gospodarkę lub niespodziewane wiadomości geopolityczne sprawiają, że indeks VIX poszybuje do góry.

Natomiast gdy VIX spada poniżej 20%, inwestorzy spodziewają się, że jest to zapowiedź zbliżającej się obniżki indeksu S&P 500.

Można handlować indeksem VIX z uwzględnieniem pozycji krótkiej lub długiej. Popularność handlowania tymi kontraktami terminowymi pojawia się, gdy na rynku panuje wzmożony strach i niepewność. To czas, kiedy inwestorzy lubiący ryzyko wybierają właśnie opcje na indeks VIX.

Ciekawostki o giełdzie CBOE

  • Giełda została uruchomiona w kwietniu 1973 roku z okazji 125-lecia założenia Chicago Board ot Trade.
  • W 2018 roku CBOE zainteresowała się polską giełdą. Od listopada 2018 na jej platformie CBOE Europe można handlować akcjami z WIG20.
  • CBOE jako pierwsza giełda wprowadziła w 2017 roku kontrakty terminowe na Bitcoina.
Ocena artykułu
5.0/5 (głosów: 1)

Powiązane artykuły


Dolar amerykańskiRanking
Brokerów FX
BitcoinRanking
Giełd Kryptowalut