Data dodania: 20 września 2022 r. / Aktualizacja: 6 grudnia 2022 r.

Chicago Mercantile Exchange (CME) - czyli największa giełda towarowa na świecie

Pszenica Źródło: Pixabay / Pexels

Giełda Chicago Mercantile Exchange to jedna z największych giełd finansowych na świecie, która zajmuje się obrotem opcjami i kontraktami terminowymi. Kiedy w 2007 roku doszło do połączenia z drugą giełdą z tego samego miasta, czyli Chicago Board of Trade (CBOT), powstała grupa CME. Dzięki tej fuzji wartość całej grupy CME wzrosła czterokrotnie w ciągu dwóch lat. Obecnie kapitalizacja rynkowa grupy wynosi 30 mld dolarów.

Przyjrzyjmy się teraz jak od organizacji non-profit zajmującej się masłem i jajkami, czyli towarami rolnymi. Stała się ogromną giełdą finansową.

⏰ Chicago Mercantile Exchange [Chicago, USA]

  • Godziny otwarcia: poniedziałek-piątek 9:00-17:00
  • Teraz: Otwarte
  • Czas pozostały do zamknięcia: 01h 18m 10s
  • Najbliższe zamknięcie: 2024-04-16 17:00:00
  • Strefa czasowa: Ameryka / Chicago
Zegar ma charakter poglądowy. W dni ustawowo wolne od pracy - giełda pozostaje zamknięta.

Historia giełdy towarowej Chicago Mercantile Exchange – najważniejsze wydarzenia

Wszystko zaczęło się w 1898 roku, to wtedy CME została utworzona. Wtedy chicagowska giełda przybrała nazwę Chicago Butter and Egg Board i została założona jako organizacja non-profit. Jak sama nazwa wskazuje, od początku zajmowała się handlem produktami rolniczymi. Swoją obecną nazwę przyjęła w 1919 roku.

Pierwszym punktem przełomowym dla CME był rok 1972. To wtedy CME jako pierwsza giełda wprowadziła do obrotu pierwsze kontrakty terminowe na kursy walut.

W 1981 i 1982 roku wprowadzono najpierw kontrakty terminowe na eurodolara. A rok później pierwsze opcje na kontrakty terminowe na świecie.

Dużym wydarzeniem na przełomie wieków była zmiana formy prawnej giełdy. W 2000 roku jako pierwsza giełda została zdemutualizowana i stała się spółką. W ten sposób Chicago Merc została korporacją będącą własnością akcjonariuszy, nastawioną na zysk.

Kolejne współczesne dzieje CME dotyczą fuzji z innymi giełdami i powstaniem CME Group.

Jak powstała grupa CME?

CME Gruop powstała wraz z fuzją dwóch giełd z Chicago. Połączyły się Chicago Mercantile Exchange z Chicago Board of Trade w lipcu 2007 roku.

Rok później w sierpniu 2008 roku doszło do kolejnego połączenia. Do już istniejącej grupy CME dołączyły kolejne dwie giełdy. Były to dwie nowojorskie giełdy: New York Mercantile Exchange (NYMEX) i Commodity Exchange, Inc. (COMEX). Choć NYMEX i COMEX były połączone ze sobą od 1994 roku, to kontrakty terminowe znajdujące się na tych giełdach, są notowane oddzielnie.

Co dało dołączenie do CME Groupe nowojorskiej giełdy NYMEX Holdings?

Dzięki tej fuzji oprócz kontraktów terminowych związanych z rolnictwem doszły również inne surowce, na których oparte są kontrakty. W związku z tym ta fuzja pozwoliła na znaczne zwiększenie wolumenu kapitalizacji. To sprawiło, że CME stała się największą amerykańską giełdą.

Jakie działy składają się na NYMEX Holdings?

NYMEX – jest giełdą, która obsługuje transakcje dotyczących rynków kontraktów energii, a więc ropę naftową i nośniki energii.

COMEX – jest oddziałem odpowiedzialnym za handel kontraktami na metale, czyli przede wszystkim złoto, srebro i miedź.

Ogólne informacje o giełdzie CME

Pełna nazwaChicago Mercantile Exchange
SkrótCME
Siedziba główna giełdybudynek CME Center, 20 South Wacker Drive, Chicago, stan Illinois
Właściciel firmyGrupa CME
Produkty na giełdzieKontrakty terminowe (kontrakty futures i opcje)
Data powstania1898

Jakie notowania znajdziemy na giełdzie Chicago Mercantile Exchange?

Giełda Chicago Merc to miejsce, gdzie handluje się kontraktami terminowymi oraz opcjami. Ze względu na swoją wielkość i różnorodność znajdziemy tu bardzo zróżnicowane produkty bazowe.

Nie sposób zacząć od produktu, który od samego początku jest kojarzony z Merc. Chodzi oczywiście o produkty rolne. Wśród kontraktów na towary rolne znajdziemy:

  • soję,
  • zboża (np. pszenicę),
  • bydło,
  • produkty odzwierzęce (np. mleko, ser, czy masło),
  • nasiona oleiste,
  • tarcica różnej długości.

Kolejnym dużym towarem są produkty związane z energią. Przede wszystkim ropa naftowa, benzyna, czy gaz.

Nie może również zabraknąć różnego rodzaju metali. W związku z tym kontrakty terminowe typu futures na produkty metalowe, jakie znajdziemy na CME to:

Są dostępne również kontrakty na stopy procentowe (w tym na eurodolara). A także obligacje i finansowe kontrakty terminowe na waluty. Oprócz euro czy japońskiego jena znajdziemy tu również kontrakty terminowe na waluty G10 lub rynków wschodzących.

Nowością na chicagowskiej giełdzie są kryptowaluty. W grudniu 2017 roku Chicago Mercantile Exchange rozpoczęła handel kontraktami terminowymi na Bitcoina. Natomiast od lutego 2021 roku CME uruchomiło handel kontraktami terminowymi na Ether.

Chicago Merc jest jedyną giełdą na świecie, która pozwala handlować derywatami pogodowymi. Pierwsze opcje na warunki klimatyczne zostały wprowadzone w 1999 roku. Dostępne produkty pogodowe obejmują prognozy:

  • temperatury,
  • śniegu,
  • deszczu,
  • huraganów.

Czym są kontrakty terminowe futures?

Kontrakty terminowe futures powstały w celu zminimalizowania wahań cen na rynku. To po prostu umowa między jedną a drugą stroną, czyli między sprzedającym i kupującym. Strony umawiają się między sobą w jakim terminie i po jakiej cenie, nastąpi rozliczenie, czyli sprzedaż instrumentu bazowego (np. papierów wartościowych, metali szlachetnych itp.)

Czym są opcje?

Opcje, tak jak kontrakty terminowe, to umowa pomiędzy wystawcą opcji, a kupującym za określona opłatą nazywaną również premią. Tylko w tym przypadku nabywa się prawo do przeprowadzenia określonej dzisiaj transakcji (kupna lub sprzedaży) produktu bazowego w przyszłości.

Jak wygląda handlowanie na CME?

Funkcjonują dwa rodzaje handlu na Chicago Merc. Tradycyjne handlowanie w budynku firmy oraz elektroniczne za pomocą platformy CME Globex Trading System. Jednak z roku na rok widać spadek popularności w kwestii handlowania tradycyjnego. W związku z tym są podejmowane decyzje o zamykaniu kolejnych parkietów.

Handel elektroniczny CME Globex

Został wprowadzony już w 1992 roku. Był pierwszą globalną platformą do elektronicznego handlu kontraktami terminowymi. Korzystają z niego zarówno traderzy znajdujący się na fizycznym parkiecie giełdy jak i osoby zlecające transakcje internetowo z dowolnego miejsca na świecie.

Tradycyjny handel open outcry

Polega na handlowaniu, znajdując się na parkiecie giełdy. Poszczególni traderzy mają:

  • specjalne kamizelki (które pozwalają odróżnić poszczególne firmy),
  • słuchawki (dzięki nim brokerzy przekazują im na bieżąco informacje o interesujących ich transakcjach),
  • karteczki do zapisywania transakcji oraz
  • urządzenie elektroniczne do handlowania (jest to urządzenie w rodzaju tableta).

Z pomocą tego ostatniego mogą zgłaszać na bieżąco transakcje na CME Globex.

Dodatkowo przy tradycyjnym handlowaniu używa się specjalnego języka migowego (nazywanego Arb), który ułatwia porozumiewanie się na parkiecie.

Ciekawostki na temat giełdy towarowej Chicago

  • Zlecenia złożone przez traderów z parkietu na CME Globex mają pierwszeństwo. Omijają kolejkę zleceń internetowych i trafiają na jej początek.
  • Po pandemii COVID-19 CME Groupe zdecydowała się, żeby zamknąć na stałe część swoich parkietów giełdowych.
  • W latach 60. XX wieku po raz pierwszy na CME został wprowadzony kontrakt terminowy na mrożony boczek wieprzowy.
Ocena artykułu
5.0/5 (głosów: 1)

Powiązane artykuły


Dolar amerykańskiRanking
Brokerów FX
BitcoinRanking
Giełd Kryptowalut