Data dodania: 6 grudnia 2022 r. / Aktualizacja: 6 grudnia 2022 r.

COMEX – Commodity Exchange

Banknoty USD Źródło: Alexander Mils / Pexels

Jedną z najsłynniejszych giełd metali szlachetnych jest Commodity Exchange z Nowego Jorku. Giełda COMEX od lat zajmuje się handlem metalami szlachetnymi, a zasłynęła przede wszystkim handlem kontraktami na złoto, srebro, miedź i aluminium. Poznajmy zatem bliżej tę najbardziej płynną giełdę metali na świecie. W końcu obsługuje ponad 400 000 kontraktów futures i opcji!

⏰ Commodity Exchange Inc [Nowy Jork, USA]

  • Godziny otwarcia: poniedziałek-piątek 9:00-17:00
  • Teraz: Otwarte
  • Czas pozostały do zamknięcia: 00h 24m 40s
  • Najbliższe zamknięcie: 2024-09-11 17:00:00
  • Strefa czasowa: Ameryka / Nowy York
Zegar ma charakter poglądowy. W dni ustawowo wolne od pracy - giełda pozostaje zamknięta.

Historia powstania giełdy Commodity Exchange

Commodity Exchange Inc. została założona w 1933 roku. Od samego początku skupiała się na handlu metalami szlachetnymi. Giełda COMEX powstała w wyniku połączenia czterech mniejszych giełd. Tymi giełdami były:

  • New York Hide Exchange,
  • National Raw Silk Exchange,
  • National Metal Exchange,
  • Rubber Exchange of New York.

Kiedy w 1974 roku zmieniło się amerykańskie prawo i znowu można było posiadać złoto w celu inwestycyjnym, to na giełdzie COMEX również pojawiły się kontrakty terminowe na ten metal szlachetny.

Znaczącym rokiem w historii COMEX było połączenie się z drugą nowojorską giełdą, czyli z New York Mercantile Exchange w 1994 roku. Połączenie tych firm pozwoliło im wspólnie stać się największą giełdą towarową w tamtym czasie. Dział NYMEX specjalizował się w kontraktach na surowce energetyczne oraz platynę i pallad. Natomiast dział COMEX pozostał przy tym, na czym dobrze się zna, czyli przede wszystkim metale szlachetne takie jak złoto, miedź srebro.

Obie giełdy miały znaczący udział w rynku do czasu światowego kryzysu z 2008 roku. W celu przetrwania COMEX i NYMEX musiały połączyć się z innym dużym graczem ze Stanów Zjednoczonych. W ten sposób stały się częścią CME Group, która wywodzi się z giełdy Chicago Mercantile Exchange. Dzięki temu połączeniu można było przenieść handel z fizycznego parkietu na system elektroniczny. COMEX uzyskała dostęp do elektronicznej platformy CME Globex.

COMEX jako oddział CME Group znajduje się fizycznie na Manhattanie w budynku World Financial Center.

Ogólne informacje o giełdzie COMEX

Pełna nazwaCommodity Exchange Inc
Skrót COMEX
Siedziba główna giełdy1 North End Avenue, Nowy Jork, stan Nowy Jork, Stany Zjednoczone
Właściciel firmyCME Group Inc
Produkty na giełdzieKontrakty terminowe i opcje (przede wszystkim na metale szlachetne) 
Data powstania1933

Czym można handlować na COMEX? Czyli jakie produkty są dostępne?

Obecnie COMEX to jeden z brandów, który należy do grupy CME. Nadal pod nazwą COMEX znajdziemy opcje i kontrakty terminowe futures. Natomiast produktami bazowymi, jakimi można handlować z ich wykorzystaniem, są:

Metale szlachetne, a wśród nich:

  1. złoto,
  2. srebro.
  3. Metale żelazne, takie jak:
  4. złom żelazny,
  5. stal walcowana na gorąco (amerykańska i europejska),
  6. rudy żelaza,
  7. rozdrobniony złom,
  8. stal krajowa USA.
  9. Podstawowe metale, a wśród nich:
  10. miedź,
  11. aluminium,
  12. tlenek glinu,
  13. cynk,
  14. ołów.
  15. Metale akumulatorowe, takie jak:
  16. kobalt,
  17. wodorotlenek litu.
  18. Inne produkty, wśród których znajduje się uran.

Jak widzisz, całkiem sporo produktów oferuje COMEX. Dla grupy CME giełda COMEX to główny parkiet, który specjalizuje się w kontraktach futures na złoto. W ofercie oprócz kontraktów są też opcje (w tym tygodniowe). Jeżeli chodzi o kontrakty terminowe, to giełda daje nam do dyspozycji jeszcze wersję mini i mikro kontraktów futures.

Głównym celem rynku kontraktów terminowych, a więc także i giełdy COMEX, nie jest dostarczenie fizycznego towaru. Jeżeli nie chodzi o towar, to w takim razie o co? Chodzi o złagodzenie ryzyka cenowego towarów bazowych. Dlatego kontrakty terminowe wykorzystuje się tak naprawdę, jako instrument zabezpieczający cenę aktywa giełdowego. Jednak gdyby miało dojść do fizycznej dostawy towaru, to Commodity Exchange będzie występować w roli pośrednika, między sprzedającym a kupującym.

Jak wygląda faktyczny zakup towarów na Commodity Exchange?

Bardzo niewielki ułamek transakcji zawieranych na COMEX przechodzi cały proces od zakupu kontraktu do dostarczenia towaru. Dlatego, jeżeli jakiś handlowiec zdecyduje się na faktycznie dostarczenie produktu, to musi postępować według kolejnych kroków.

Krok 1: Dostawa towaru na podstawie kontraktu futures jest dostępna od pierwszego dnia wypowiedzenia aż do ostatniego dnia obowiązywania umowy. W związku z tym, jeżeli handlowiec chce odebrać złoto, to powinien zająć długą pozycję (kup) kontraktu futures. Wtedy sprzedawca zajmie krótką pozycję (sprzedaj) i poda zawiadomienie o dostawie złota.

Krok 2: Inwestor czy handlowiec, który chce zrealizować swój kontrakt, musi zgłosić się do izby rozliczeniowej. Należy zgłosić do COMEX informację o chęci realizacji kontraktu i że oczekuje fizycznego dostarczenia towaru. Sama giełda COMEX nie dostarcza metali, którymi można na niej handlować. Po prostu ma zawartą umowę ze sprzedającymi, którzy potem realizują kontrakt.

Krok 3: Może się okazać, że sprzedający nie ma towaru na stanie, żeby go dostarczyć do kupującego. W takim wypadku powinien najpóźniej do ostatniego dnia handlowego, zlikwidować swoją krótką pozycję, którą przyjął w ramach zawartego kontraktu futures.

Krok 4: Potwierdzenie posiadania przez sprzedającego metali, weryfikowane jest na podstawie warrantów depozytowych lub kwitów magazynowych. Są one niezbędne i wymagane do wykonania dostawy na rzecz kupującego. Jeżeli sprzedawca ma takie dokumenty, to są one podstawą, żeby przyjąć, że dany produkt, jak np. złoto lub srebro jest w zatwierdzonym depozycie.

Krok 5: Inwestor, który oczekuje na dostawę swojego zamówionego metalu, otrzyma sztabki złota, które posiadają akredytację giełdy COMEX. W tym celu Commodity Exchange ustanawia rygorystyczne standardy jakości, które między innymi określają minimalną czystość sztabki złota. W tym wagę sztabki i jej rozmiar.

Krok 6: Przeniesienie własności ze sprzedającego na kupującego oraz dostawa towaru następuje 2 dni robocze po tym, jak sprzedawca poinformuje o dostawie. Cena rozliczeniowa przy przeniesieniu prawa własności jest określana przez giełdę w dniu, kiedy otrzyma informację o zamiarach sprzedającego.

Ciekawostki o giełdzie COMEX

  • Co ciekawe większość kontraktów futures dostępnych na COMEX nigdy nie jest realizowana. Do faktycznej transakcji i dostawy produktu jest realizowanych mniej niż 1% zawieranych transakcji.
  • COMEX jest główną izbą rozliczeniową dla kontraktów futures, jeżeli chodzi o kontrakty na srebro, złoto i miedź.
Ocena artykułu
3/5 (głosów: 1)

Powiązane artykuły


Dolar amerykańskiRanking
Brokerów FX
BitcoinRanking
Giełd Kryptowalut