Niemiecka giełda Frankfurt Stock Exchange
Wiedziałeś, że historia giełdy z Frankfurtu zaczyna się dawno temu w średniowieczu na jesiennym targu? Poznaj, w jaki sposób Frankfurt Stock Exchange ze zwykłego targu stał się niemiecką potęgą wśród krajowych giełd. FSE to w końcu największa spośród siedmiu niemieckich giełd, a także jedna z największych giełd w Europie. Na świcie jest dwunastą giełdą pod kątem wielkości kapitalizacji rynkowej. Czytaj dalej, żeby poznać ją bliżej!
⏰ Frankfurt Stock Exchange [Frankfurt, Niemcy]
- Godziny otwarcia: poniedziałek-piątek 8:00-22:00
- Teraz: Otwarte
- Czas pozostały do zamknięcia: 07h 12m 03s
- Najbliższe zamknięcie: 2025-01-17 22:00:00
- Strefa czasowa: Europa / Berlin
Historia powstania Frankfurt Stock Exchange
Pierwsze wzmianki o Jesiennym Targu we Frankfurcie pochodzą już z 1150 roku! Obrót na większą skalę we Frankfurcie zaczął się w 1330 roku. W ten sposób kroczek po kroczku to miasto nad Menem rozwijało się i stało się ważnym miejscem, gdzie handlowało się towarami i pieniędzmi. W późniejszym czasie giełda zaczęła przyciągać handlowców z innych krajów.
W 1585 roku niemieccy kupcy przyjęli jednolite kursy wymiany walut. Miało to na celu wprowadzenie regulacji, które zmniejszą ilość oszustw i lichwy. To właśnie ten rok jest uznawany za powstanie Giełdy Papierów Wartościowych we Frankfurcie. W późniejszym czasie zwoływano regularne spotkania, na których określano jednolite kursy zagranicznych monet i banknotów. To na tych spotkaniach pada określenie „Burs” lub „Börse”. Pierwszy raz zanotowane zostało w piśmie z 1605 roku.
Istotną datą w historii giełdy jest przeniesienie spotkań z placu do budynku „Großer Braunfels” w 1694 roku. Ten budynek był uznawany za najważniejsze i najbardziej przestronne miejsce w mieście.
Pod koniec XVII wieku zaczął się regularny handel obligacjami oraz wekslami na giełdzie we Frankfurcie. Niedługo później, bo w 1808 roku powstała Izba Handlowa, która została publiczną instytucją.
Kiedy pod koniec XVIII wieku na giełdzie pojawiły się rządowe papiery wartościowe, pojawiło się również wyzwanie. Bankhaus Bethmann złożył pierwsze obligacje o wartości dzisiejszego miliona euro! Obligacje miały być przekazane do cesarza niemieckiego. W związku z tak dużą kwotą, po raz pierwszy pojawiły się również obligacje częściowe.
W 1820 roku na giełdzie pojawiły się pierwsze akcje. Należały one do Austriackiego Banku Narodowego.
Tak prężnie rozwijająca się giełda potrzebowała odpowiedniego budynku na swój handel. W związku z tym w 1843 roku został otwarty „Alte Börse”. Był to nowo wybudowany gmach frankfurckiej giełdy. Jednak już w 1879 giełda przenosi się do budynku „Neue Börse”, który powstał z pomysłu znanych architektów. Do dzisiaj jest to jeden z najważniejszych budynków w mieście.
Giełda we Frankfurcie kontra wojny światowe
Dopiero pod koniec XIX wieku giełda zaczęła zabiegać o większą ilość akcji na swoim parkiecie. Chciano przede wszystkim przyciągnąć do Frankfurtu akcje z branży przemysłowej.
Wiek XX i pierwsza wojna światowa przyniosły kryzys i inflację. Frankfurt Stock Exchange stracił status międzynarodowej giełdy papierów wartościowych. Było to skutkiem tego, że niemieccy inwestorzy sprzedawali masowo swoje akcje, a wolny kapitał lokowali w obligacje rządowe.
25 października 1929 roku to mroczna data w historii giełdy. W drastyczny sposób spadły ceny, które jak się później okazało, były zapowiedzią światowego kryzysu. Ten dzień nazwano „Czarnym Piątkiem”.
Podczas drugiej wojny światowej kontrola nazistów ograniczyła w znaczący sposób wolny rynek. Giełda we Frankfurcie dostała nową nazwę Giełdy Papierów Wartościowych w Mannheim (znana również jako giełda Ren-Men). Podczas nalotu aliantów w 1944 roku budynek giełdy został poważnie uszkodzony. Spotkania odbywały się w piwnicy. Po upadku reżimu giełda była zamknięta przez 6 miesięcy. Otworzyła się ponownie jesienią 1945 roku, jako jedna z pierwszych giełd w Niemczech.
Kiedy giełda znowu wróciła na międzynarodowy rynek w 1988 roku, wprowadziła swój indeks DAX, który obejmował notowania największych niemieckich spółek.
Swoją obecną nazwę, czyli Frankfurter Wertpapierbörse AG (lub w skrócie Frankfurt Börse) przyjęła w 1993 roku, po przejęciu przez spółkę Deutsche Börse AG.
Frankfurcka giełda już kilkakrotnie próbowała przejąć giełdę londyńską (London Stock Exchange). Jednak bezskutecznie. Negocjacje z 2002 i 2004 roku zostały zerwane w 2005 roku. Natomiast kolejne negocjacje zablokowała Unia Europejska w 2017 roku.
Ogólne informacje o giełdzie Frankfurt Börse
Pełna nazwa | Frankfurter Wertpapierbörse AG (lub po ang. Frankfurt Stock Exchange) |
Skrót | FWB (lub ang. FRA) |
Siedziba główna giełdy | Börsenplatz 4, Frankfurt nad Menem, Hesja, Niemcy |
Właściciel firmy | Deutsche Börse AG |
Produkty na giełdzie | Obligacje, akcje, fundusze |
Data powstania | 1585 |
Jakie produkty znajdziesz na Frankfurt Stock Exchange?
Wśród produktów dostępnych do handlowania na Frankfurt Stock Exchange znajdziesz:
- Akcje
- Obligacje.
- Fundusze inwestycyjne.
- Fundusze ETF.
- Opcje.
- Certyfikaty.
Czym jest indeks DAX?
DAX (lub też Germany40) to indeks giełdowy, który obejmuje 40 największych niemieckich spółek, które są notowane na Frankfurt Stock Exchange. DAX jest indeksem ważonym kapitalizacją, co oznacza, że każde pojedyncze aktywa i ich waga są wprost proporcjonalne do całkowitej kapitalizacji rynkowej. Ważne jest to, że nie bierze pod uwagę, tylko wzrostu cen akcji spółek, ale też wzrost kapitału poprzez wypłatę dywidendy akcjonariuszom. DAX jest jednym z najczęściej obserwowanych indeksów na świecie.
Wśród spółek, które wchodzą w skład DAX, to tak duże i popularne firmy, jak:
- Volkswagen,
- BMW,
- Siemens,
- Bayer,
- Deutsche Bank,
- Adidas,
- Lufthansa,
- Allianz.
W sumie 15 spółek jest nieprzerwanie notowanych w indeksie DAX od czasu jego wprowadzenia, czyli od 1988 roku.
Kiedy DAX był wprowadzany, to początkowo obejmował 30 największych niemieckich spółek i był po prostu lustrzanym odbiciem rozwoju niemieckich gigantów. Od niedawna w indeksie DAX zwiększono ilość spółek do 40. Zmiana ta miała miejsce we wrześniu 2021 roku.
Innymi indeksami giełdowymi, jakie publikuje Frankfurt Stock Exchange, to m.in. indeks Euro Stoxx 50 i MDAX.
Co to jest Xetra?
Xetra to elektroniczna platforma do handlowania produktami na giełdzie Frankfurt Börse. Swoją nazwę wzięła od eXchange Electronic TRAding. Warto zaznaczyć, że Xetra był jednym z pierwszych na świecie systemem do handlowania elektronicznego o zasięgu globalnym.
Mimo że handel akcjami jest możliwy na Frankfurt Stock Exchange od 200 lat, to przełomowym działaniem było wprowadzenie systemu elektronicznego Xetra w listopadzie 1997 roku. Pozwoliło to zdominować rynek niemiecki i być przodującą giełdą w obrocie funduszami ETF w Europie. Obecnie 90% z wszystkich niemieckich papierów wartościowych handluje się na giełdzie we Frankfurcie. Dodatkowo na Xetra można handlować około 75% niemieckich blue chipów w skali Europy.
W celu unowocześnienia już blisko 20-letniej technologii w 2020 roku przekonwertowano notowania na architekturę T7. Dzięki temu działaniu po aktualizacji można handlować około 1,4 milionami papierów wartościowych. Natomiast dzienny obrót wynosi około 4,6 mld euro.
Ciekawostki o giełdzie DAX
- Marcin Luter określił Frankfurt jako „srebrną i złotą dziurę”.
- Najstarsza zachowana lista giełdy frankfurckiej pochodzi z 1721 roku. Jest na niej umieszczone 16 kursów różnych monet.
- W 1850 roku giełda zyskała miano „solidnego Frankfurtu” ze względu na rozwój bezpiecznego kapitału, jakim były obligacje i fundusze rządowe.
- Giełda we Frankfurcie dała początek całej dzisiejszej grupy Deutsche Börse.