Data dodania: 23 listopada 2022 r. / Aktualizacja: 23 listopada 2022 r.

LME – London Metal Exchange

Londyn - mosty, rzeka Tamiza Źródło: Pixabay / Pexels

Jedna z najsłynniejszych europejskich giełd towarowych metali nieszlachetnych. Tak można w skrócie opisać London Metal Exchange. Chcesz wiedzieć, jakie produkty są dostępne na giełdzie? Jak wygląda handel na największej na świecie giełdzie towarowej? W takim razie czytaj dalej!

⏰ London Metal Exchange [Londyn, Wielka Brytania]

  • Godziny otwarcia: poniedziałek-piątek 9:00-17:00
  • Teraz: Zamknięte
  • Czas pozostały do otwarcia: 13h 40m 15s
  • Najbliższe otwarcie: 2024-04-19 09:00:00
  • Strefa czasowa: Europa / Londyn
Zegar ma charakter poglądowy. W dni ustawowo wolne od pracy - giełda pozostaje zamknięta.

Historia powstania giełdy London Metal Exchange

Historia powstania Londyńskiej Giełdy Metali zaczyna się już w czasach otwarcia Królewskiej Giełdy, czyli w 1571 roku. To na Królewskiej Giełdzie zaczęli się spotykać handlarze metalem i innych towarów. Wielka Brytania zyskała na znaczeniu, kiedy stała się głównym eksporterem metali. W związku z tym zaczęli przybywać do Londynu nowi kupcy z Europy, żeby skorzystać i przyłączyć się do tego wywozu towarów. Tak zaczęła się rozwijać giełda LME.

London Metal Exchange i jej tradycja handlowania w tzw. Ringu, czyli korzystanie z modelu open outcry, wywodzi się z XVIII wieku. Taki sposób ustalania ceny w kole nawiązuje do jerozolimskiej kawiarni. To właśnie tutaj handlarz ze swoim towarem (np. metalem), rysował okrąg na podłodze w porozrzucanych trocinach. Kupiec stawał w środku okręgu i wołał „zmień!”. Zainteresowani kupujący stawali w okręgu i zaczynali składać oferty.

Mimo że London Metal Exchange zlokalizowana jest w Londynie, to obecnie jej właścicielem jest chiński Hong Kong Exchanges and Clearing od 2012 roku.

Ogólne informacje o Londyńskiej Giełdzie Metali

Pełna nazwaLondon Metal Exchange
SkrótLME
Siedziba główna giełdy10 Finsbury Square, Londyn, Wielka Brytania
Właściciel firmyHong Kong Exchanges and Clearing
Produkty na giełdzieKontrakty terminowe i opcje na metale
Data powstania1877

Produkty dostępne do handlowania na giełdzie LME

Giełda London Metal Exchange to jedna z największych giełd towarowych na świecie. Dostępne są tutaj do handlowania opcje i kontrakty terminowe, które są wystandaryzowane pod kątem ich wielkości oraz dat wygaśnięcia. Ze względu na daty inwestorzy mogą wybierać kontrakty:

  • dzienne,
  • tygodniowe,
  • miesięczne.

Natomiast kontrakty są sprzedawane również ze względu na swoje rozmiary, które są nazywane lotami. Ich waga waha się od 1 do 65 ton wagi. Wielkość lotu ze względu na wagę będzie różna w zależności od rodzaju metalu.

LME jako giełda towarowa znana jest przede wszystkim z metali nieżelaznych. Jednak z czasem zaczęły się pojawiać inne produkty. W ten sposób do oferty giełdy doszły również kontrakty na stal, złoto czy srebro.

Na londyńskiej giełdzie mamy do wyboru takie produkty jak:

  1. Metale nieżelazne:
  2. miedź,
  3. cyna,
  4. ołów,
  5. nikiel,
  6. cynk,
  7. aluminium.
  8. Metale żelazne:
  9. stal, która pojawiła się na LME w 2008 roku,
  10. złom stalowy,
  11. stalowe pręty zbrojeniowe.
  12. Pozostałe metale:
  13. kobalt,
  14. molibden,
  15. lit.
  16. Grupa platynowa:
  17. platyna,
  18. pallad.

W lipcu 2022 roku został zamknięty obrót metalami szlachetnymi, a dokładniej złotem i srebrem.

Czym jest indeks LMEX?

Giełda London Metal Exchange jest jednym z głównych rynków towarowych na świecie, który umożliwia obrót opcjami i kontraktami futures na metale. Giełda wprowadziła swój indeks towarowy, który odzwierciedla ceny metali, którymi możesz handlować na LME.

Na London Metal Exchange Index (LMEX) składają się ceny sześciu metali o wskazanych wagach do obliczenia indeksu. Tymi metalami są:

  • aluminium – 42,8%,
  • miedź – 31,2%,
  • ołów – 14,8%,
  • cynk – 14,8%,
  • nikiel – 2%,
  • cyna – 1%.

Wagi metali w indeksie zostały ustalone na podstawie globalnej wielkości produkcji na świecie oraz płynności handlu uśrednionej w okresie ostatnich 5 lat.

Jak handluje się na London Metal Exchange?

Na LME funkcjonują 3 sposoby handlowania. Warto podkreślić, że jedną z nich jest ostatni w Europie tradycyjny handel open outcry. Choć przez pandemię był tymczasowo zamknięty. Na jak długo wróci? Tego nie wiemy.

Platforma LME Select

To platforma elektroniczna, na której możesz sprzedawać i kupować opcje lub kontrakty terminowe z dowolnego miejsca na świecie. Notowania widoczne na platformie śledzą zmiany, które zachodzą na głównym parkiecie, czyli tzw. Ringu.

Platforma telefoniczna

Na LME możesz również składać oferty kupna i sprzedaży poprzez telefon, który jest dostępny dla inwestorów 24 godziny na dobę.

The Ring – platforma tradycyjna

To najciekawszy sposób handlowania na LME, który niesie ze sobą dużo emocji. Tzw. handel pierścieniowy na London Metal Exchange odbywa się w godzinach od 11:40 do 17:00 w dni robocze. Jeżeli chcesz poznać szczegółowy harmonogram sesji na ringu, to możesz sprawdzić go na stronie internetowej LME.

Kolejność metali na ringu jest następująca:

Cykle handlowe na LME są prowadzone w pięciominutowych odstępach. Są one prowadzone w pierścieniu, który nazywany jest Ringiem i ma szerokość około sześciu metrów. To szczególny rodzaj dołu handlowego. W pierścieniu znajdziesz dwie pokaźne tablice informacyjne, na których można obserwować aktualne ceny surowców. W Ringu znajdują się członkowie LME i mają na stałe wyznaczone miejsca w pierścieniu. Za nimi mogą stać asystenci, którzy przekazują informacje od klientów do członka, który przeprowadza transakcje w dole handlowym.

Przeprowadzanie transakcji na Ringu wiąże się z wybraniem członka LME, który będzie pośredniczył w handlu. Listę członków z certyfikatem giełdy LME znajdziesz na stronie internetowej. Umieszczone są tam też informacje o tym, jak można zostać takim członkiem i brać udział w handlowaniu na Ringu.

Do końca nie wiadomo, jak długo będzie jeszcze działał tradycyjny Ring London Metal Exchange. W końcu to ostatnia fizyczna giełda towarowa w Europie. Wszystko wskazuje na to, że system elektroniczny i w Londynie zdetronizuje emocjonujący handel w pierścieniu.

Jakby nie patrzeć z modelu open outcry zrezygnowały już tak duże giełdy, jak NYMEX lub CME ze Stanów Zjednoczonych.

Skoro masz już wybraną preferowaną metodę handlu oraz członka, który będzie twoim pośrednikiem w transakcjach, to teraz przyszła kolej na decyzję, czym chcesz handlować i jaki towar Cię interesuje. Londyńska Giełda Metali oferuje Ci 6 kontraktów na 14 różnych metali bazowych. W związku z tym do wyboru masz:

  • opcje,
  • kontrakty terminowe futures,
  • miesięczne kontrakty futures ze średnią, które opierają się na średniej miesięcznej cenie nazywanej MASP,
  • indeks LMEX,
  • LMEminis to miesięczne kontrakty futures rozliczane w gotówce na 5 ton towaru,
  • TAPO (Traded Average Price Options) to opcje średniej ceny w obrocie, które rozliczają się na podstawie średnich dziennych cen rozliczeniowych LME.

Ciekawostki o giełdzie LME

  • W 2021 roku na giełdzie LME odnotowano obrót o wartości 15,6 bilionów USD. Złożyło się na to w sumie 145 milionów lotów.
  • Uważa się, że ceny metali nieszlachetnych na giełdzie w Londynie wyznaczają standardowe ceny tych produktów na świecie.
  • LME jest obecnie jedyną giełdą w Europie, na której możesz handlować towarami w tradycyjny sposób z wykorzystaniem modelu open outcry.
Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Powiązane artykuły


Dolar amerykańskiRanking
Brokerów FX
BitcoinRanking
Giełd Kryptowalut