Data dodania: 23 listopada 2022 r. / Aktualizacja: 23 listopada 2022 r.

LME – London Metal Exchange

Londyn - mosty, rzeka TamizaŹródło: Pixabay / Pexels

Jedna z najsłynniejszych europejskich giełd towarowych metali nieszlachetnych. Tak można w skrócie opisać London Metal Exchange. Chcesz wiedzieć, jakie produkty są dostępne na giełdzie? Jak wygląda handel na największej na świecie giełdzie towarowej? W takim razie czytaj dalej!

⏰ London Metal Exchange [Londyn, Wielka Brytania]

  • Godziny otwarcia: poniedziałek-piątek 9:00-17:00
  • Teraz: Zamknięte
  • Czas pozostały do otwarcia: 02h 05m 44s
  • Najbliższe otwarcie: 2023-03-24 09:00:00
  • Strefa czasowa: Europa / Londyn
Zegar ma charakter poglądowy. W dni ustawowo wolne od pracy - giełda pozostaje zamknięta.

Historia powstania giełdy London Metal Exchange

Historia powstania Londyńskiej Giełdy Metali zaczyna się już w czasach otwarcia Królewskiej Giełdy, czyli w 1571 roku. To na Królewskiej Giełdzie zaczęli się spotykać handlarze metalem i innych towarów. Wielka Brytania zyskała na znaczeniu, kiedy stała się głównym eksporterem metali. W związku z tym zaczęli przybywać do Londynu nowi kupcy z Europy, żeby skorzystać i przyłączyć się do tego wywozu towarów. Tak zaczęła się rozwijać giełda LME.

London Metal Exchange i jej tradycja handlowania w tzw. Ringu, czyli korzystanie z modelu open outcry, wywodzi się z XVIII wieku. Taki sposób ustalania ceny w kole nawiązuje do jerozolimskiej kawiarni. To właśnie tutaj handlarz ze swoim towarem (np. metalem), rysował okrąg na podłodze w porozrzucanych trocinach. Kupiec stawał w środku okręgu i wołał „zmień!”. Zainteresowani kupujący stawali w okręgu i zaczynali składać oferty.

Mimo że London Metal Exchange zlokalizowana jest w Londynie, to obecnie jej właścicielem jest chiński Hong Kong Exchanges and Clearing od 2012 roku.

Ogólne informacje o Londyńskiej Giełdzie Metali

Pełna nazwaLondon Metal Exchange
SkrótLME
Siedziba główna giełdy10 Finsbury Square, Londyn, Wielka Brytania
Właściciel firmyHong Kong Exchanges and Clearing
Produkty na giełdzieKontrakty terminowe i opcje na metale
Data powstania1877

Produkty dostępne do handlowania na giełdzie LME

Giełda London Metal Exchange to jedna z największych giełd towarowych na świecie. Dostępne są tutaj do handlowania opcje i kontrakty terminowe, które są wystandaryzowane pod kątem ich wielkości oraz dat wygaśnięcia. Ze względu na daty inwestorzy mogą wybierać kontrakty:

  • dzienne,
  • tygodniowe,
  • miesięczne.

Natomiast kontrakty są sprzedawane również ze względu na swoje rozmiary, które są nazywane lotami. Ich waga waha się od 1 do 65 ton wagi. Wielkość lotu ze względu na wagę będzie różna w zależności od rodzaju metalu.

LME jako giełda towarowa znana jest przede wszystkim z metali nieżelaznych. Jednak z czasem zaczęły się pojawiać inne produkty. W ten sposób do oferty giełdy doszły również kontrakty na stal, złoto czy srebro.

Na londyńskiej giełdzie mamy do wyboru takie produkty jak:

  1. Metale nieżelazne:
  2. miedź,
  3. cyna,
  4. ołów,
  5. nikiel,
  6. cynk,
  7. aluminium.
  8. Metale żelazne:
  9. stal, która pojawiła się na LME w 2008 roku,
  10. złom stalowy,
  11. stalowe pręty zbrojeniowe.
  12. Pozostałe metale:
  13. kobalt,
  14. molibden,
  15. lit.
  16. Grupa platynowa:
  17. platyna,
  18. pallad.

W lipcu 2022 roku został zamknięty obrót metalami szlachetnymi, a dokładniej złotem i srebrem.

Czym jest indeks LMEX?

Giełda London Metal Exchange jest jednym z głównych rynków towarowych na świecie, który umożliwia obrót opcjami i kontraktami futures na metale. Giełda wprowadziła swój indeks towarowy, który odzwierciedla ceny metali, którymi możesz handlować na LME.

Na London Metal Exchange Index (LMEX) składają się ceny sześciu metali o wskazanych wagach do obliczenia indeksu. Tymi metalami są:

  • aluminium – 42,8%,
  • miedź – 31,2%,
  • ołów – 14,8%,
  • cynk – 14,8%,
  • nikiel – 2%,
  • cyna – 1%.

Wagi metali w indeksie zostały ustalone na podstawie globalnej wielkości produkcji na świecie oraz płynności handlu uśrednionej w okresie ostatnich 5 lat.

Jak handluje się na London Metal Exchange?

Na LME funkcjonują 3 sposoby handlowania. Warto podkreślić, że jedną z nich jest ostatni w Europie tradycyjny handel open outcry. Choć przez pandemię był tymczasowo zamknięty. Na jak długo wróci? Tego nie wiemy.

Platforma LME Select

To platforma elektroniczna, na której możesz sprzedawać i kupować opcje lub kontrakty terminowe z dowolnego miejsca na świecie. Notowania widoczne na platformie śledzą zmiany, które zachodzą na głównym parkiecie, czyli tzw. Ringu.

Platforma telefoniczna

Na LME możesz również składać oferty kupna i sprzedaży poprzez telefon, który jest dostępny dla inwestorów 24 godziny na dobę.

The Ring – platforma tradycyjna

To najciekawszy sposób handlowania na LME, który niesie ze sobą dużo emocji. Tzw. handel pierścieniowy na London Metal Exchange odbywa się w godzinach od 11:40 do 17:00 w dni robocze. Jeżeli chcesz poznać szczegółowy harmonogram sesji na ringu, to możesz sprawdzić go na stronie internetowej LME.

Kolejność metali na ringu jest następująca:

Cykle handlowe na LME są prowadzone w pięciominutowych odstępach. Są one prowadzone w pierścieniu, który nazywany jest Ringiem i ma szerokość około sześciu metrów. To szczególny rodzaj dołu handlowego. W pierścieniu znajdziesz dwie pokaźne tablice informacyjne, na których można obserwować aktualne ceny surowców. W Ringu znajdują się członkowie LME i mają na stałe wyznaczone miejsca w pierścieniu. Za nimi mogą stać asystenci, którzy przekazują informacje od klientów do członka, który przeprowadza transakcje w dole handlowym.

Przeprowadzanie transakcji na Ringu wiąże się z wybraniem członka LME, który będzie pośredniczył w handlu. Listę członków z certyfikatem giełdy LME znajdziesz na stronie internetowej. Umieszczone są tam też informacje o tym, jak można zostać takim członkiem i brać udział w handlowaniu na Ringu.

Do końca nie wiadomo, jak długo będzie jeszcze działał tradycyjny Ring London Metal Exchange. W końcu to ostatnia fizyczna giełda towarowa w Europie. Wszystko wskazuje na to, że system elektroniczny i w Londynie zdetronizuje emocjonujący handel w pierścieniu.

Jakby nie patrzeć z modelu open outcry zrezygnowały już tak duże giełdy, jak NYMEX lub CME ze Stanów Zjednoczonych.

Skoro masz już wybraną preferowaną metodę handlu oraz członka, który będzie twoim pośrednikiem w transakcjach, to teraz przyszła kolej na decyzję, czym chcesz handlować i jaki towar Cię interesuje. Londyńska Giełda Metali oferuje Ci 6 kontraktów na 14 różnych metali bazowych. W związku z tym do wyboru masz:

  • opcje,
  • kontrakty terminowe futures,
  • miesięczne kontrakty futures ze średnią, które opierają się na średniej miesięcznej cenie nazywanej MASP,
  • indeks LMEX,
  • LMEminis to miesięczne kontrakty futures rozliczane w gotówce na 5 ton towaru,
  • TAPO (Traded Average Price Options) to opcje średniej ceny w obrocie, które rozliczają się na podstawie średnich dziennych cen rozliczeniowych LME.

Ciekawostki o giełdzie LME

  • W 2021 roku na giełdzie LME odnotowano obrót o wartości 15,6 bilionów USD. Złożyło się na to w sumie 145 milionów lotów.
  • Uważa się, że ceny metali nieszlachetnych na giełdzie w Londynie wyznaczają standardowe ceny tych produktów na świecie.
  • LME jest obecnie jedyną giełdą w Europie, na której możesz handlować towarami w tradycyjny sposób z wykorzystaniem modelu open outcry.
Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Powiązane artykuły


  • Czym jest staking kryptowalut?

    Czym jest staking kryptowalut?

    Interesuję Cię kwestia pasywnego dochodu z kryptowalut? Jest to jak najbardziej możliwe! Proces ten nazywa się stakingiem i zarobisz na tym więcej niż na lokacie w banku! Poznaj bliżej inny sposób...

  • Czym jest algorytm Proof-of-Stake (PoS)?

    Czym jest algorytm Proof-of-Stake (PoS)?

    Sprawdź, dlaczego algorytm Proof of Stake jest tak popularnym zamiennikiem znanego i wykorzystywanego w Bitcoinie algorytmu Proof-of-Work. W tej metodzie nie ma górników i potężnych machin do wykopywania...

  • Proof-of-Work – czym jest algorytm PoW?

    Proof-of-Work – czym jest algorytm PoW?

    Algorytm konsensusu Proof-of-Work to pierwszy zastosowany sposób na wygenerowanie nowych bloków. To kryptograficzne rozwiązanie wykorzystano przy tworzeniu najstarszej i najpopularniejszej kryptowaluty...

  • Binance: cykliczny zakup kryptowalut

    Binance: cykliczny zakup kryptowalut

    Zależy Ci na regularnym budowaniu swojego kryptowalutowego portfolio? W takim razie Cykliczny Zakup od Binance Cię zainteresuje! Z pomocą automatyzacji unikniesz dodatkowego stresu decyzyjnego oraz...

  • CME – Chicago Mercantile Exchange

    CME – Chicago Mercantile Exchange

    Giełda Chicago Mercantile Exchange to jedna z największych giełd finansowych na świecie, która zajmuje się obrotem opcjami i kontraktami terminowymi. Kiedy w 2007 roku doszło do połączenia z drugą...

  • GPW – Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie

    GPW – Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie

    Podstawowa wiedza na temat Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie jest konieczna zarówno, aby zacząć przygodę z inwestowaniem na GPW, jak i w celu zrozumienia fundamentalnych zmian zachodzących...

  • NASDAQ – National Association of Securities Dealers Automated Quotations

    NASDAQ – National Association of Securities Dealers Automated Quotations

    Nasdaq to druga największa na świecie giełda, zaraz po nowojorskiej giełdzie NYSE. Nasdaq główny nacisk stawia na nowoczesne technologie opierając się na dużych koncernach technologicznych i informatycznych...

  • NYSE – Wall Street – New York Stock Exchange

    NYSE – Wall Street – New York Stock Exchange

    Jedną z bardziej znanych dzielnic finansowych w USA jest Wall Street położona na dolnym Manhattanie. To właśnie tam znajduje się nowojorska giełda papierów wartościowych. Giełda na Wall Street...

  • Czym jest Polski Ład?

    Czym jest Polski Ład?

    Program Polski Ład powstał po to, aby powstrzymać kryzys związany z COVID-19. W jego ramach zostało wprowadzonych wiele zmian, które nie zawsze są sprzyjające dla polskich obywateli. Program ten...

  • Wskaźniki ułatwiające trading kryptowalut i forex

    Wskaźniki ułatwiające trading kryptowalut i forex

    Czego to się nie robi, aby zwiększyć swoje szanse na rynku kryptowalut. Trading jest trudny - to bez dwóch zdań. Dlatego też, chcieliśmy przedstawić 5 popularnych wskaźników, które dadzą Ci...