Czym jest indeks giełdowy CAC 40 (FR40)?

Indeks CAC 40 to najpopularniejszy indeks we Francji, który uwzględnia 40 największych spółek notowanych na Euronext Paris. Z tego artykułu dowiesz się między innymi: jak jest obliczany indeks CAC oraz jakie spółki uwzględnione są w indeksie. Zapraszamy do czytania i poznania bliżej wskaźnika, który odzwierciedla nie tylko to, co dzieje się na francuskim rynku, ale też i na międzynarodowym rynku.

F40

Aktualna cena: 7624.45 EUR

 • Cena otwarcia: 7671.95 EUR

Kurs F40 wzrośnie czy spadnie?

Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki

Odpowiedzi dziś (2)

Wzrośnie 100.00%Spadnie 0.00%

Odpowiedzi w tym miesiącu (9)

Wzrośnie 100.00%Spadnie 0.00%

Co to jest CAC40?

CAC 40 to indeks, w którego skład wchodzi 40 ze 100 największych francuskich firm. To firmy notowane na giełdzie Euronext w Paryżu. Spółki ujęte we wskaźniku są bardzo różnorodne pod kątem branż, w jakich działają. Za sprawą regularnego sprawdzania przez specjalnie wyznaczony do tego komitet, można utrzymać najwyższą reprezentatywność indeksu. Dzięki temu CAC 40 pozwala obserwować ogólne trendy występujące na francuskim rynku.

Pełna nazwa francuskiego indeksu to Cotation Assistée en Continu, co wprost oznacza notowania ciągłe. Zapożyczono ją od automatycznego systemu notowań stosowanego przez giełdę Bourse de Paris (poprzednik Euronext).

Indeks CAC 40 to jeden z największych i najważniejszych indeksów w Europie. Jest na równi wymieniany z takimi wskaźnikami jak niemiecki indeks DAX 40 oraz brytyjski FTSE 100.

Nazwa indeksuCotation Assistée en Continu quarante
SkrótCAC
GiełdaEuronext Paris (wcześniej Bourse de Paris)
Rodzaj firm w indeksieNie przeważa konkretna branża
Rok uruchomienia indeksu1987

Co mierzy CAC 40?

Najważniejszy indeks na francuskiej giełdzie mierzy kapitalizację rynkową 40 największych spółek na paryskiej giełdzie Euronext. Są one wybierane spośród najważniejszych 100 spółek na francuskim rynku.

Co ważne wskaźnik nie uwzględnia dywidendy w tych firmach.

CAC 40 jest również przykładem, jak indeksy giełdowe potrafią odzwierciedlać sytuację gospodarczą i ekonomiczną całej Europie.

Jak obliczany jest indeks CAC?

Nad wartością indeksu CAC czuwa komitet o nazwie Rada Naukowa ds. Wskaźników (CSI). Weryfikacja spółek w indeksie odbywa się kwartalnie. Jeżeli któraś z firm nie spełnia już kryteriów, to jest zastępowana przez spółkę z indeksu CAC Next 20. To po prostu kolejno notowane spółki po 40. najlepszych.

Spółkom w indeksie przypisuje się różne wagi. Waga ta zależy od kapitalizacji w wolnym obrocie firmy.

Tak jak inne indeksy giełdowe, tak i w CAC korzysta się z free float. Oznacza to, że przy jego obliczaniu uwzględnia się tylko te akcje, które są łatwo dostępne i nie posiadają np. właścicieli spółki.

Warto zauważyć, że CAC 40 nie może być porównywany do niemieckiego indeksu DAX 40. Z tego względu, że oba te wskaźniki inaczej podchodzą do kwestii dywidendy.

W uproszczeniu CAC 40 wylicza się poprzez przemnożenie liczby akcji spółki w wolnym obrocie przez cenę tych akcji, a następnie dzieli przez dzielnik.

Krótka historia indeksu CAC 40

Francuski indeks CAC 40 został uruchomiony 31 grudnia 1987 roku przez giełdę Bourse de Paris. Wskaźnik wystartował z bazową wartością ustaloną na poziomie 1000 punktów. Wskaźnik powstał tuż po krachu z października 1987 roku, który spowodował zmiany w monopolu transakcji giełdowych.

Indeks osiągnął rekordowy wynik we wrześniu 2000 roku na poziomie 6944,77 punktów. Do tej pory nie udało mu się przekroczyć tej wartości.

W tym samym roku, co rekordowy wynik CAC, Bourse de Paris połączyło się z innymi europejskimi giełdami z Amsterdamu i Brukseli. W ten sposób powstała giełda Euronext, do której w późniejszych latach zaczęły dołączać giełdy z innych krajów, np. z Norwegii i Portugalii.

Również i paryskiej giełdy nie ominął kryzys finansowy z 2008 roku, co odbiło się na CAC 40 i spadł poniżej 3200 punktów. Kiedy już sytuacja się ustabilizowała, przyszedł kolejny cios dla giełd. Był to krach związany z globalną pandemią koronawirusa.

Indeks w końcu wrócił w 2021 roku na poziom powyżej 6000 punktów, jednak nadal mu brakuje do poziomu, jaki miał w 2000 roku. Wojna na Ukrainie nie sprzyja wzrostom na giełdach europejskich, jak i światowych. Co ma wpływ również na francuski rynek.

Jaki jest skład indeksu CAC 40?

Mimo tego, że w skład indeksu CAC 40 wchodzą francuskie spółki, to wiele z nich ma międzynarodowy charakter. Co oznacza, że większość działalności znajduje się poza Francją, a ich dochody są również wykazywane w dolarach amerykańskich. Niecałą połowę akcji wyemitowanych przez spółki indeksu CAC posiadają inwestorzy zagraniczni.

Skład indeksu jest weryfikowany co kwartał przez specjalnie do tego celu powołaną komisję. Wybór firm odbywa się na podstawie ich kapitalizacji rynkowej oraz łącznej wartości obrotów z ostatnich 12 miesięcy.

Wśród firm, które znajdują się w CAC 40 możesz kojarzyć takie nazwy jak:

 • Airbus,
 • Alstom,
 • Axa,
 • BNP Paribas,
 • Capgemini,
 • Carrefour,
 • Danone,
 • L’Oreal,
 • Michelin,
 • Orange,
 • Renault.

Co wpływa na wartość francuskiego indeksu giełdowego FR40?

Oprócz cen akcji spółek, które wchodzą w skład indeksu CAC 40, to dodatkowymi czynnikami, które wpływają na wartość indeksu, są:

 1. Ceny towarów — np. ropy naftowej. W indeksie znajdują się spółki paliwowe jak np. firma Total.
 2. Kursy walut — chodzi tutaj przede wszystkim o parę walutową EUR/USD. Z jednej strony chodzi o zyski firmy, które wykazuje w dolarach, a z drugiej strony wysoki kurs euro pozwala na kupno tańszych towarów spoza strefy euro.
 3. Wiadomości ekonomiczne, gospodarcze i finansowe — szczególnie chodzi tutaj o informacje napływające ze Stanów Zjednoczonych. Podejmowane decyzje przez rząd USA wpływa na firmy francuskie, które handlują na całym świecie.
 4. Klęski żywiołowe — takie jak pożary, powodzie czy huragany w różnych rejonach świata.
 5. Sytuacja polityczna — mocno odbija się na decyzjach firm. Szczególne znaczenie będą miały tutaj ataki terrorystyczne czy trwające wojny.
 6. Polityka Europejskiego Banku Centralnego — ma wpływ nie tylko na wspólnotową walutę euro, ale chodzi też o kwestię związane np. ze stopami procentowymi.

W jakich godzinach handlować CAC 40?

Francuski indeks CAC 40 jest publikowany w godzinach działania giełdy Euronext. Dzień rozpoczyna się od premarketu w godzinach od 7:15 do 9:00. Stanadradowe godziny działa giełdy to od 9:00 do 17:30 czasu CET.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Dolar amerykańskiRanking
Brokerów FX
BitcoinRanking
Giełd Kryptowalut