Czym jest indeks giełdowy DAX (DE40)?
Na czym polega fenomen niemieckiego indeksu DAX-a? Jakie spółki wchodzą w skład indeksu oraz dlaczego została zmieniona ilość firm w indeksie?
Tego wszystkiego dowiesz się po przeczytaniu tego artykułu. Milej lektury!
DE40
Aktualna cena: 19071.60 EUR
- Cena otwarcia: 19039.3 EUR
Kurs DE40 wzrośnie czy spadnie?
Zagłosuj, aby zobaczyć wynikiOdpowiedzi dziś (2)
Wzrośnie 100.00%Spadnie 0.00%
Odpowiedzi w tym miesiącu (7)
Wzrośnie 100.00%Spadnie 0.00%
Co to jest DAX?
Niemiecki indeks DAX, czyli Deutscher Aktien Index, to wskaźnik obowiązujący na Frankfurt Stock Exchange.
Ten jeden z popularniejszych indeksów giełdowych na świecie dla najokazalszej europejskiej gospodarki, obejmuje 40 największych niemieckich spółek. Wszystkie firmy ujęte w indeksie są notowane na giełdzie FWB.
Wartość bazowa wskaźnika DAX jest ustalona na 1 000 punktów i przedstawia około 80% kapitalizacji rynkowej największych niemieckich spółek.
Co ciekawe 15 spółek, które znajduje się w indeksie DAX, są nieprzerwanie ujęte w nim od 1988 roku.
Nazwa indeksu | Deutscher Aktien Index |
Skrót | DAX (spotkasz również nazwy DAX 40, DE40 lub GER40) |
Giełda | FWB — Frankfurter Wertpapierbörse AG |
Rodzaj firm w indeksie | Przeważają branże: motoryzacyjna, chemiczna, medyczna i farmaceutyczna |
Rok uruchomienia indeksu | 1988 |
Czym różni się DE30 od DE40?
Niemiecki indeks giełdowy przeszedł we wrześniu 2021 roku aktualizację. To jedna z większych zmian od czasu jego wprowadzenia.
Początkowo indeks funkcjonował jako DAX30 i obejmował 30 najpotężniejszych niemieckich spółek. Przez to wskaźnik odzwierciedlał rozwój tych niemieckich gigantów. Od 2021 roku DAX powiększył się o kolejne dziesięć nowych spółek.
Jednak to niejedyna zmiana, jaka zaszła w indeksie DAX. Oprócz powiększenia o nowe firmy doszedł nowy wymóg. Nowe kryterium ujęcia spółki w GER40 określa, że spółka musi:
- mieć przez 2 poprzedzające lata dodatni zysk przed opodatkowaniem i odsetkami,
- modyfikacja nie dotyczy spółek, które już są ujęte w indeksie.
Jest to tzw. dodatni wynik EBTIDA (z ang. earnings before interest, taxes, depreciation and amortization).
Zmiany w indeksie zostały podjęte przez Deutsche Börse (właściciela frankfurckiej giełdy) po skandalu związanym z firmą Wirecard. Była to firma, która zajmowała się systemami płatniczymi. Okazało się w 2020 roku, że spółka przez 2 lata fałszowała sprawozdania finansowe. Audytor — firma EY nie mogła doszukać się 1,9 mld euro w dokumentach spółki. Sytuacja ta doprowadziła ostatecznie do bankructwa Wirecard. Tylko że przez tę sytuację stracił też na wizerunku indeks DAX. Był to impuls, żeby coś zmienić.
Co mierzy DAX 40?
Indeks German 40 pokazuje, jak zmieniają się wartości kapitalizacji obrotu 40. największych spółek akcyjnych w Niemczech. Każda firma ma określoną wagę w indeksie, która odzwierciedla jej wielkość. Uwzględnia się tylko te akcje, które pozostają w obrocie i na giełdzie (z ang. free float).
Firmy, które są uwzględnione w ramach wskaźnika to również międzynarodowe firmy. Uczestnicy indeksu zwierają w sumie 80% kapitalizacji rynkowej wszystkich niemieckich firm, które się publicznie notowane.
Krótka historia indeksu DAX 30
Indeks DAX miał swój debiut 1 lipca 1988 roku. Wówczas wystartował na poziomie 1163,52 punktów. W celach statystycznych można obliczyć wartość indeksu wstecz. Jednak nie dalej niż do 1959 roku wstecz.
Nim pojawił się w Niemczech DAX to nie było innego unormowanego wskaźnika. Za to funkcjonowały listy publikowane przez banki i media.
Co ciekawe pomysłodawcami indeksu wcale nie byli eksperci z giełdy Frankfurt Börse. Inicjatorem był redaktor z gazety Börsen-Zeitung — Fran Mella. Wydawca poprosił swojego pracownika o pomysł na nowy indeks giełdowy. W ten sposób Mella opracował obszerny dokument, w którym opisał swój koncept. Idea była tak dobrze i realistycznie opracowana, że zespół ekspertów nie miał wyjścia. Zaakceptowali pomysł i przyjęli go na swojej giełdzie.
DAX swój pierwszy niewyobrażalny wzrost miał w latach 90. Pierwsza strata o wysokości 44% odnotowana została w 2002 roku. Później notowania poszły w górę. Do czasu globalnego kryzysu z 2008 roku.
Od momentu pojawienia się indeksu DAX jego wartość wzrosła ponad dziesięciokrotnie!
Jak oblicza się wartość indeksu DAX?
DAX to indeks, który opiera się na średniej ważonej kapitałem. Co możemy bezpośrednio rozumieć, że większe firmy będą miały większy wpływ na notowania DAX. Jednak waga jednej spółki nie może wynieść więcej niż 10%.
Wartość DE40 jest na bieżąco aktualizowana z tego względu, że wskaźnik obliczany jest z pomocą elektronicznej platformy handlowej Xetra.
Przy korzystaniu z free float oznacza, że system uwzględnia tylko łatwo dostępne do sprzedaży akcje. W związku z tym odrzuca np. te, które ma np. rząd.
Na free float składa się cena akcji przemnożona przez liczbę wyemitowanych akcji pomniejszonych o zablokowane papiery wartościowe.
Jak często zmienia się indeks DAX 40?
Niemiecki indeks DAX 40 jest aktualizowany 2 razy w roku. DAX 30 był weryfikowany tylko raz na rok. Wymusza to też na przedsiębiorstwach, żeby publikowały swoje wyniki kwartalne i audyty roczne.
Jakie spółki wchodzą w skład indeksu DAX?
Kryteria uwzględnienia spółek w indeksie
Spółki, które chcą zostać uwzględnione w indeksie DAX 40 muszą spełnić ściśle określone wymagania. Oznacza to, że firmy:
- są notowanie na Frankfurt Stock Exchange,
- posiadają przez 2 ostanie lata dodatni wynik EBTIDA,
- mają siedzibę operacyjną lub prawną w Niemczech,
- publikują regularnie swoje raporty kwartalne i roczne,
- osiągają w ramach free float minimalny wynik w wysokości 10%,
- osiągają wagę indeksu nie większą niż 10%.
Spółki indeksu DE40
Do indeksu Germany 40 dodano w 2021 roku nowe firmy takie jak:
- Porsche Automobil Holding,
- Airbus SE,
- Puma SE,
- Zalando SE,
- Siemens Healthineers AG,
- HelloFresh SE,
- Brenntag SE,
- Qiagen NV,
- Symrise AG,
- Sartorius AG Vz.
W ten sposób indeks zróżnicował branże, które obejmuje. Doszły takie sektory jak medycyna oraz e-commerce.
Wśród znanych niemieckich marek, które od dawna są ujęte w indeksie DAX, możesz kojarzyć firmy takie jak:
- Adidas,
- Allianz,
- Bayer,
- BMW,
- Continental,
- Deutsche Bank,
- Lufthansa,
- Volkswagen.
Co wypływa na kurs indeksu DAX 40?
Nim zaczniesz inwestować w DAX, to dobrze zapoznać się, co ma wpływ na jego wartość. Dzięki temu będziesz wiedzieć, jakie podejmować decyzje o handlowaniu.
Tak jak inne indeksy giełdowe na DAX 40 mają wpływ:
- Ważne wiadomości ekonomiczne i gospodarcze — jak np. recesja lub zmiana wskaźnika inflacji.
- Sytuacja polityczna na świecie — w tym trwające wojny, czy ataki terrorystyczne.
- Klęski żywiołowe — mogą to być np. huragany czy powodzie.
W związku z tym inwestorzy bacznie obserwują, co dzieje się na świecie i słuchają aktualnych wydarzeń. Dzięki temu mogą wyciągać wnioski, jak te wiadomości wpłyną na giełdę.
DAX ma to do siebie, że wyróżnia go powiązanie z Europejskim Bankiem Centralnym. Dlatego decyzje podejmowane przez EBC mogą napędzać notowania DAX. Szczególnie wpływają na niego informacje o wysokości stóp procentowych oraz jak się kształtuje polityka monetarna.
W jakich godzinach działa DAX?
DAX 40 działa w takich godzinach jak jego giełda macierzysta FWB. Główne godziny handlu są od poniedziałku do piątku od 8:00 do 16:30 czasu brytyjskiego. Dodatkowo możesz handlować poza głównymi godzinami. Odpowiednio są to przed otwarciem od 7:00 do 8:00 oraz po zamknięciu giełdy od 16:30 do 21:00. Godziny zmieniają się wraz z czasem letnim.