Czym jest indeks giełdowy FTSE (UK 100)?
Poznaj jeden z najbardziej popularnych europejskich wskaźników giełdowych, jakim jest indeks FTSE 100. Zarządza nim grupa FTSE (z ang. Financial Times and Stock Exchange Group, czyt. „futsi”). Zapraszamy do bliższego poznania indeksu FTSE. Dowiesz się, co wpływa na jego popularność wśród inwestorów.
UK100
Aktualna cena: 8191.50 GBP
- Cena otwarcia: 8294.7 GBP
Kurs UK100 wzrośnie czy spadnie?
Zagłosuj, aby zobaczyć wynikiOdpowiedzi dziś (2)
Wzrośnie 100.00%Spadnie 0.00%
Odpowiedzi w tym miesiącu (6)
Wzrośnie 100.00%Spadnie 0.00%
Co to jest FTSE?
Indeks giełdowy Financial Times Stock Exchange to wskaźnik akcji spółek notowanych na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (London Stock Exchange — LSE). Częściej spotkasz się z nim jako FTSE 100 lub footsie.
FTSE to jeden z najczęściej stosowanych i obserwowanych indeksów z Wielkiej Brytanii. Uwzględnia on 100 największych spółek notowanych na LSE. To spółki blue chips, które są wybierane pod względem kapitalizacji rynkowej. Firmy ujęte we wskaźniku stanowią 81% kapitalizacji rynku brytyjskiego.
Kapitalizacja rynkowa netto wskaźnika FTSE w lipcu 2022 roku wyniosła niecałe 2 biliony brytyjskich funtów szterling!
Nazwa indeksu | Financial Times Stock Exchange Index |
Skrót | FTSE 100 (lub Footsie) |
Giełda | London Stock Exchange |
Rodzaj firm w indeksie | Przeważają branże opieki zdrowotnej, energii, usług finansowych, produktów konsumenckich, telekomunikacji i minerałów |
Rok uruchomienia indeksu | 1984 |
Co mierzy indeks FTSE 100?
Wskaźnik FTSE monitoruje notowania cen akcji 100 najokazalszych spółek notowanych na LSE. W związku z tym uważany jest jako wskaźnik dobrobytu przedsiębiorstw, które regulowane są brytyjskim prawem. Sektory ujęte w indeksie się zróżnicowane pod kątem rodzaju. Co więcej, faktycznie największe spółki to zaledwie 8% ze wszystkich ujętych firm w indeksie. Dlatego indeks pozwala obserwować całościowo, jakie są nastroje na rynku brytyjskim, a także globalnym. Kurs FTSE jest na bieżąco aktualizowany co 15 sekund.
Indeks FTSE 100 jest również wykorzystywany jako baza dla instrumentów pochodnych takich jak ETF-y (z ang. Exchange Traded Funds).
Jak jest obliczany FTSE 100?
FTSE 100 jest ważony wartością rynkową, czyli uwzględnia wartość wszystkich akcji w obrocie firm z indeksu. Oznacza to, że kapitalizacja rynkowa firmy jest skorygowana o free float. To znaczy, że wskaźnik nie uwzględnia akcji, które mają ograniczony dostęp, np. posiada zarząd firmy.
Na wzór do obliczeń wartości FTSE 100 składa się suma kapitalizacji rynkowej w wolnym obrocie spółek, która zostaje podzielona przez dzielnik.
Dzielnik jest tak dostosowany, żeby wartość indeksu w czasie była porównywalna z tego względu, że kapitalizacje spółek zmieniały się z biegiem czasu. FTSE Group wykorzystuje do tego formułę Paasche.
Czym różni się UK 100 od FTSE 100?
Tak naprawdę UK 100 to nic innego, jak kopia FTSE 100. UK 100 jest pochodnym zabezpieczeniem finansowym i jest obliczany na podstawie obserwowania zmian FTSE 100.
W związku z tym, co daje UK 100? Dzięki niemu możemy korzystać z CFD trading oraz day trading. W ten sposób można więcej zyskać niż pierwotna wartość inwestycji w sam FTSE 100.
Jak często zmienia się indeks FTSE 100?
Zmiany w spółkach, które są ujęte w indeksie, przeprowadzane są co kwartał. W związku tym ocena spółek jest przeprowadzana w marcu, czerwcu, wrześniu i grudniu.
Obserwuje się czy spółka notowana na giełdzie LSE (firma nie wchodzi w skład indeksu) odnotowała wzrost powyżej 90. miejsca w indeksie. Jeżeli tak to zajmie miejsce spółki, która jest ujęta jako ostatnia w FTSE 100 na miejscu 100.
Działa to również w odwrotny sposób. Jeżeli spółka z indeksu spadnie na 110 miejsce, to może zostać usunięta. Dzięki takiemu podejściu spółki nie zmieniają się co chwilę.
Historia powstania indeksu FTSE
Indeks FTSE 100 został uruchomiony 3 stycznia 1984 roku. Jego początkowy poziom został ustalony na 1000 punktów. Tak stał się miarą zdrowia gospodarki brytyjskiej.
Wskaźnik jest dziełem współpracy London Stock Exchange z Financial Times. Dlatego jego nazwa łączy nazwy swoich założycieli. Celem utworzenia takiego wskaźnika było stworzenie indeksu, który z jednej strony będzie uwzględniał spółki brytyjskie, a z drugiej stanie się popularny i umożliwi inwestowanie w te firmy.
Najcięższe chwile FTSE przechodził wraz z kryzysami z:
- 1987 roku — krach Czarnego Poniedziałku,
- 1992 roku — krach Czarnej Środy,
- 2001 roku — zamach z 11 września w Stanach Zjednoczonych,
- 2008 roku — przy globalnym kryzysie finansowym.
Obecnie skład spółek w indeksie na tyle się zmienił, że ma teraz międzynarodowy charakter.
Jakie spółki znajdują się w indeksie FTSE?
Spółki, które zostały ujęte w indeksie FTSE 100 są firmami brytyjskimi. Jednak ze względu na uzyskiwanie przychodów spoza Wielskiej Brytanii, sprawia po pierwsze, że dochody pokazują w dolarach amerykańskich zamiast w GBP. Po drugie przyczynia się to do tego, że tak jak firmy w indeksie mają charakter światowy, tak i sam indeks taki się staje. Zatem FTSE 100 zyskuje miano miernika gospodarki globalnej.
Kryteria
Jednymi z najważniejszych wymogów wobec spółek, żeby znalazły się w indeksie FTSE 100 to:
- firma ma być notowana na London Stock Exchange,
- wartość spółki wynosi co najmniej 700 tys. funtów brytyjskich,
- ilość akcji firmy w wolnym obrocie mieści się w minimalnym odsetku,
- spółka udostępnia audyt z informacji finansowych z ostatnich trzech lat.
Spółki
Warto zwrócić uwagę, że w FTSE nie muszą być ujęte tylko firmy brytyjskie. Nie chodzi tutaj o narodowość, a o fakt, że dana spółka jest po prostu notowana na LSE.
Spółki, które możesz znać, a wchodzą w skład indeksu FTSE 100 to np.:
- AstaZeneca,
- Aviva,
- BP,
- Coca-Cola HBC,
- Prudential plc,
- Rolls-Royce Holdings,
- Shell plc,
- Tesco,
- Unilever,
- Vodafone Group.
Czynniki wpływające na kurs FTSE 100
Jak inne indeksy globalne, tak i na FTSE wpływają podobne wydarzenia czy informacje. Przyjrzyjmy się im bliżej.
- Siła nabywcza funta szterlinga — mimo że spółki należące do indeksu podlegają brytyjskiemu prawu, to część dochodów pochodzi z zagranicy i podają ją w dolarach amerykańskich lub euro. W związku z tym warto obserwować, co dzieje się w parach walutowych, takich jak GBP/USD oraz GBP/EUR. Dodatkowo można zaobserwować, że historycznie indeks FTSE ma mocną korelację podczas obniżki kursu funta. Wynika to z faktu przeliczenia swoich przychodów z USD lub EUR na GBP. Skutkiem zysku z kursu walutowego jest wzrost rentowności oraz ceny akcji.
- Wyniki finansowe spółek — oprócz różnic w kursach walutowych wpływ na wartość indeksu mają po prostu wyniki finansowe firm. Oczywiście zdecydowana obniżka lub wzrost w jednej firmie nie spowoduje dużej zmiany w całym indeksie.
- Branże spółek w indeksie — z tego względu, że do wskaźnika są ujęte np. spółki naftowe, to na wartość FTSE wpływają ceny ropy naftowej oraz wydarzenia na Bliskim Wschodzie.
- Wydarzenia na świecie — w związku z tym, że spółki mają charakter globalny, to oddziaływają na nie różne informacje o sytuacji na świecie. Mogą mieć wpływ tutaj wojny, katastrofy, klęski żywiołowe, czy sytuacja polityczna i gospodarcza z różnych rejonów świata.
- Sytuacja ekonomiczna i gospodarcza w Wielkiej Brytanii — zwłaszcza informacje dotyczące wskaźnika inflacji, stóp procentowych lub dane o PKB.
Przy dłuższej obserwacji FTSE 100 wynika, że odzwierciedla on sytuacje na rynku europejskim. Dlatego przed zawarciem transakcji na FTSE, warto sprawdzić, co ogólnie dzieje się ciekawego w Europie.
Jakie są godziny handlu indeksem FTSE 100?
Aktualny kurs londyńskiego indeksu FTSE 100 jest dostępny w godzinach otwarcia giełdy London Stock Exchange. W związku z tym aktualizacje są dostępne od 8:00 do 16:30 zgodnie z czasem GMT.