NASDAQ 100 (NAS100, USTEC)

NAS 100 - indeks technologii Źródło: ThisIsEngineering / Pexels

Z tego artykułu dowiesz się, co warto wiedzieć o amerykańskim indeksie Nasdaq 100. Skąd w ogóle się wziął ten wskaźnik oraz jak jest obliczany. Zapraszamy do lektury!

USTEC

Aktualna cena: 18311.53 USD

  • Cena otwarcia: 18312.03 USD

Kurs USTEC wzrośnie czy spadnie?

Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki

Odpowiedzi dziś (1)

Wzrośnie 100.00%Spadnie 0.00%

Odpowiedzi w tym miesiącu (12)

Wzrośnie 100.00%Spadnie 0.00%

Na czym polegają indeksy giełdowe?

Indeks giełdowy to nic innego jak wskaźnik, który pokazuje w uśredniony sposób, w jaki sposób zmieniają się ceny papierów wartościowych na rynku. Dany indeks opiera się na wybranych spółkach z giełdy, które są wybierane do indeksu pod kątem ściśle określonych kryteriów.

Można powiedzieć, że indeks giełdowy przypomina termometr. Z jego pomocą możemy określić „temperaturę” rynku.

W związku z tym indeksy dotyczą różnych sektorów i rynków. Wskaźniki giełdowe mogą również opierać się na aktywach spoza giełdy. Przykładem takiego indeksu jest VIX (Volatility Index) od giełdy Chicago Board Options Exchange (CBOE). Nazywany jest również „indeksem strachu”, bo mierzy zmienność innego wskaźnika, którym jest indeks S&P 500.

Co to jest NASDAQ

Pod skrótem NASDAQ kryje się amerykańska giełda papierów wartościowych, która powstała w 1971 roku. Kiedy pojawił się NASDAQ, to była pierwsza elektroniczna giełda w Ameryce. Dzięki temu od samego początku giełda zyskała miano innowacyjnej.

Rozwijając skrót NASDAQ, jest to z ang. National Association of Securities Dealers Automated Quotations. Siedziba giełdy znajduje się w Nowym Jorku. To druga po New York Stock Exchange (NYSE) jedna z największych i najsłynniejszych giełd na świecie.

Firmy notowane na giełdzie to przede wszystkim spółki technologiczne z całego świata.

Giełda Nasdaq ma w swojej ofercie dwa popularne indeksy giełdowe:

  • Nasdaq Composite,
  • Nasdaq 100.

Nawet jest europejski odpowiednik technologicznej giełdy amerykańskiej. Jest to NASDAQ Europe, który funkcjonuje również jako EASDAQ.

Co to jest indeks Nasdaq 100?

Indeks Nasdaq 100 obejmuje 100 największych spółek niefinansowych, które są notowane na giełdzie NASDAQ. Warto zauważyć, że kapitalizacja rynkowa indeksu Nasdaq 100 wyniosła w kwietniu 2022 roku 17 bilionów dolarów amerykańskich!

Warto również podkreślić, że NAS100 nie obejmuje spółek finansowych notowanych na NASDAQ. Te firmy mają swój oddzielny indeks Nasdaq Financial-100.

Nazwa indeksuNasdaq-100
SkrótNDX (ale można się spotkać również z NAS100)
GiełdaNASDAQ — National Association of Securities Dealers Automated Quotations
Rodzaj firm w indeksieGłównie firmy z sektora technologicznego
Rok uruchomienia indeksu1985

Co mierzy NAS100?

Indeks Nasdaq 100 mierzy wszelkie ruchy cen akcji spółek, które tworzą ten wskaźnik. Oznacza to, że pojedyncze spadki lub wzrosty jednej firmy nie odbiją się szczególnie na tym indeksie. Jednak jeżeli spadki lub wzrosty będą dotyczyły większej ilości firm, to razem z nim zmieni się wartość Nasdaq 100. Dlatego indeks odzwierciedla nastroje całej branży technologicznej niż pojedynczych spółek.

Jak obliczany jest Nasdaq 100?

Indeks NAS100 obliczany jest na podstawie kapitalizacji rynkowej firm, które monitoruje. Dokładniej na wartość indeksu składa się waga poszczególnych akcji spółek oraz dzielnik.

  • Waga akcji indeksu obliczana jest po pomnożeniu łącznej wartości wszystkich akcji przez cenę zamknięcia poszczególnej akcji i podzielona przez dzielnik.
  • Dzielnik indeksu wyznaczany jest poprzez podzielenie wartości rynkowej po korektach przez wartość rynkową przed korektami, a następnie pomnożone przez dzielnik przed korektami.
  • Wartość indeksu określona jest poprzez przemnożenie wagi akcji indeksu przez ostatnią cenę sprzedaży każdego papieru wartościowego, a następnie podzielona przez dzielnik indeksu.

Jak często zmienia się indeks?

Spółki wchodzące w skład indeksu Nasdaq 100 zmienia się co roku w grudniu. Wtedy są analizowane wyniki spółek, które należą do indeksu oraz te, które są poza wskaźnikiem. Po porównaniu cen i sum akcji oraz spełniania kryteriów podejmowana jest decyzja o zmianie firm w indeksie. Zdarza się, że indeks jest aktualizowany wcześniej, ale nie częściej niż co kwartał. Oznacza to, że zmiany mogą potencjalnie nastąpić jeszcze w marcu, czerwcu lub wrześniu. Dzieje się tak, dlatego że należy regularnie usuwać firmy z Nasdaq 100 z powodu:

  • przeniesienia firmy na inną giełdę,
  • fuzji i przejęć,
  • braku spełnienia wymaganych kryteriów notowań,
  • postępowania upadłościowego spółki.

Do usunięcia firm wyjątkowo co kwartał z NAS100, może wystąpić, jeżeli:

  • jedna spółka jest warta minimum 24% w ujęciu całego indeksu,
  • spółki przekraczają wagę 4,5% i w stosunku całego indeksu osiągają co najmniej 48%.

Do grudniowej zmiany indeksu, po kwartalnej aktualizacji, może dojść, jeżeli:

  • jedna spółka jest warta minimum 15% w skali całego indeksu lub
  • 5 największych spółek pod kątem kapitalizacji rynkowej przekracza w ujęciu całego indeksu 40%.

Historia powstania indeksu Nasdaq 100

Indeks giełdowy Nasdaq 100 został wprowadzony 31 stycznia 1985 roku. Jego największy wzrost przypadł w latach 90. Natomiast pierwsze mocne załamanie przyszło w roku 2000 po pęknięciu bańki dotcomów. Kolejny zastój przyszedł wraz z rokiem 2008 i światowym kryzysem finansowym związanym z bańką nieruchomości.

Jednak gdy minęła recesja, a branża technologiczna zaczęła się rozwijać coraz szybciej, to NAS100 odnotował wzrost cen akcji o ponad 700% w okresie od 2012 do 2022 roku.

Jakie spółki wchodzą w skład NAS100?

Współcześnie indeks Nasdaq 100 reprezentują znane na świecie firmy technologiczne jak Apple. Jednak są tu też od niedawna debiutujące spółki takie jak Airbnb. Przyjrzyjmy się zatem, jakie kryteria musi spełnić spółka, żeby zostać uwzględnioną w indeksie Nasdaq 100.

Kryteria

Kluczowymi kryteriami do spełnienia przez firmy, żeby znaleźć się w NAS100 to:

  • mieć notowania tylko na giełdzie NASDAQ w warstwie Global Select lub Global Market,
  • mieć dzienną wielkość akcji na poziomie 200 tys.,
  • składać kwartalne i roczne sprawozdania finansowe,
  • oferta publiczna firmy musi być dostępna na rynku przez co najmniej 3 miesiące,
  • spółka nie ma rozpoczętego postępowania upadłościowego.

Spółki

Przeważającą branżą spółek notowanych w indeksie jest sektor technologiczny. Nie oznacza to jednak, że na Nasdaq 100 składają się wyłącznie tego rodzaju spółki. Znajdziemy tu również firmy przemysłowe, telekomunikacyjne czy zajmujące się opieką zdrowotną oraz inne. Po prostu branża technologiczna przeważa i obejmuje około 60% indeksu.

Poniżej znajdziesz alfabetyczną listę firm z indeksu NAS100, które są jednymi z bardziej rozpoznawalnych w Polsce.

  1. Branża konsumencka:
    1. Airbnb,
    2. Amazon,
    3. Booking Holdings,
    4. eBay,
    5. Starbucks,
    6. Tesla Inc.
  2. Branża technologiczna:
    1. Apple Inc.,
    2. Atlassian,
    3. Intel,
    4. Marvell Technology,
    5. Microsoft,
    6. Nvidia,
    7. Zoom Video Communications.
  3. Branża opieki zdrowotnej:
    1. AstraZeneca,
    2. Moderna
  4. Branża podstawowych produktów konsumenckich:
    1. Kraft Heinz,
    2. PepsiCo.
  5. Branża usług komunikacyjnych:
    1. Alphabet Inc.,
    2. Meta Platforms,
    3. Netflix,
    4. T-Mobile US.
  6. Branża przemysłowa:
    1. Paccar.

Stan na dzień 1 grudnia 2022 r.

Co wpływa na wartość indeksu Nasdaq 100?

Nim zdecydujesz się na inwestowanie w Nasdaq 100, to warto wiedzieć, co może mieć wpływ na wysokość tego wskaźnika. Dzięki temu będziesz miał większą świadomość o zmianach ceny indeksu Nasdaq 100.

  1. Wyniki finansowe spółki — wpływają bezpośrednio na cenę akcji firmy. Informację o efektywności spółki wprost wynikają z raportów podanych do wiadomości publicznej. Jednak pamiętaj, że jedna jaskółka wiosny nie czyni. Indeks NAS100 nie zmieni się diametralnie przez duży spadek wyników tylko jednej firmy.
  2. Wiadomości i wydarzenia społeczno-polityczne — to przede wszystkim informacje o atakach terrorystycznych, wojnach lub globalnej pandemii.
  3. Sytuacja ekonomiczna — zarówno krajowa, jak i światowa. W związku z tym na indeks będzie miała wpływ zarówno inflacja, stopy procentowe, jak i kursy poszczególnych walut (zwłaszcza dolara amerykańskiego).
  4. Trendy tematyczne — chodzi tutaj przede wszystkim o np. rozwój danej technologii (jak rozwój sztucznej inteligencji) lub nawet zachodzące na świecie zmiany klimatyczne, które wymuszają nowe rozwiązania (przykładem mogą być samochody elektryczne).

O której otwiera się NASDAQ?

Giełda NASDAQ działa zgodnie ze wschodnią strefą czasową. Normalna sesja handlowa jest w godzinach od 9:30 do 16:00.

Ze względu na światowy zasięg giełdy NASDAQ są jeszcze dostępne sesje przed i po głównych godzinach otwarcia. Odpowiednio są to tzw. premarket od 7:00 do 9:30 i postmarket od 16:00 do 20:00.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Dolar amerykańskiRanking
Brokerów FX
BitcoinRanking
Giełd Kryptowalut