Czym jest indeks giełdowy S&P 500?

Budynek, w którym mieszczą się największe firmy świata Źródło: Paul Loh / Pexels

S&P to popularny amerykański indeks giełdowy, który obejmuje 500 amerykańskich spółek akcyjnych posiadających wysoki poziom kapitalizacji i dużą płynność. Spółki, które wchodzą w skład tego indeksu, notowane są na dwóch giełdach papierów wartościowych USA – NASDAQ i New York Stock Exchange, która jest największą globalną giełdą papierów wartościowych na świecie. Indeks S&P został stworzony przez agencję ratingową Standards&Poor. Firmy będące w szeregach S&P podzielono na kilkanaście sektorów: Nieruchomości, Telekomunikacja, Usługi Komunalne, Produkty konsumpcyjne, Technologia, Energia, Materiały, Produkty luksusowe, Przemysł, Usługi finansowe, Służba zdrowia, Usługi finansowe. Dzięki temu handlowcy nie muszą odnosić się do całego indeksu, ale mogą skupić się na pojedynczej branży.

US500

Aktualna cena: 5224.49 USD

  • Cena otwarcia: 5224.49 USD

Kurs US500 wzrośnie czy spadnie?

Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki

Odpowiedzi dziś (1)

Wzrośnie 100.00%Spadnie 0.00%

Odpowiedzi w tym miesiącu (8)

Wzrośnie 100.00%Spadnie 0.00%

Kto utrzymuje S&P 500?

Odpowiedzialność za indeks S&P 500 bierze S&P Dow Jones Indices, który zarządza również indeksem S&P 1500, S&P Global 1200 i S&P 100. S&P jest głównym indeksem na świecie, który mierzy się pod względem kapitalizacji firm, które się w nim znajdują. W 1941 roku doszło do fuzji firmy Standard Statistics Company i Poor’a Publishing, wskutek czego powstała firma Standard&Poor. 

Dlaczego S&P jest ważny?

Powyżej zostało już wspomniane, że jest to jeden z ważniejszych indeksów giełdowych na świecie i dla wielu inwestorów to właśnie on jest najlepszym wskaźnikiem dynamiki rozwoju gospodarki. Indeks S&P obejmuje największe korporacje giełdowe w Stanach Zjednoczonych. Reprezentują go tzw. formy large-cap, czyli inaczej te przedsiębiorstwa, które wykazują największą płynność i wysoki poziom kapitalizacji rynkowej, która nie może być niższa niż 6 mld dolarów amerykańskich. Dodatkowo ilość obracanych akcji w sektorze publicznym nie może być niższa niż 250 tys. dolarów w skali miesiąca. 

Włączenie do indeksu poparte jest określonymi kryteriami, co nie oznacza, że jeśli zostaną spełnione, to dana firma od razu wchodzi do indeksu. Ostateczna decyzja odnośnie włączenia firmy do indeksu, pozostaje w rękach wybranej komisji analityków. Co kwartał odbywa się analiza firm będących w indeksie, podczas której może dojść do zastąpienia firmy posiadającej niższe wyniki, nową firmą o lepszych wynikach.

Firmy będące w indeksie nie mają tej samej pozycji, ponieważ każda z nich ma inną wagę. Należy pamiętać, że indeks S&P jest ważony rynkową kapitalizacją, więc decyzyjna jest nie tylko cena akcji, ale również ich liczba. Im większą wartość posiada dana firma, tym większy wpływ wywiera na indeks giełdowy. Najważniejsza jest więc spółka, która posiada najwyższą kapitalizację. Z racji tego, że indeks S&P składa się tylko z najczęściej notowanych największych spółek, a w jego skład wchodzi duża liczba sektorów, nazywany jest również benchmarkiem i jest dobrym punktem wyjścia do tworzenia analiz porównawczych.

Ciekawostką jest fakt, że spółki będące w indeksie S&P stanowią aż 80% kapitalizacji rynkowej Stanów Zjednoczonych. Nie można więc dziwić się, że są brane pod uwagę jako wskaźnik amerykańskiego rynku akcji. Jeżeli więc mówi się o akcjach amerykańskich, to najczęściej rozmowa dotyczy indeksu S&P 500. 

Jakie są etapy rozwoju indeksu S&P 500?

Indeks S&P 500 osiągnął swoje 100 punktów pierwszy raz w 1982 roku. Kiedy od 2000 roku osiągnął on wartość 1522,87 punktów, tak przez 7 lat nie została ona przekroczona. Dopiero w roku 2007 jego poziom wzrósł do 1530,23 punktów. Miesiąc później, kiedy nastąpił jeden z większych kryzysów hipotecznych na świecie, indeks spadł o 1400 punktów, a kolejne 5 lat poświęcił na odrabianie strat. 

Na koniec 2013 roku osiągnął on limit 1848,36 punktów. W 2014 roku zamknął się powyżej 2000 punktów, a 3 lata później przekroczył pułap 2100 punktów. W wyniku rosnącego napięcia między Chinami a USA punktacja indeksu znów wzrosła do 2830 punktów. 

Handel indeksem S&P 500 – czy jest możliwy?

Indeks sam w sobie nie może być przedmiotem handlu, dlatego też każdy indeks jest sprzedawany w oparciu o produkty, z którymi jest powiązany. Z indeksem S&P powiązane są opcje, kontrakty futures i fundusze ETF. 

  • Fundusze ETF – są handlowane na giełdzie. ETF powielający S&P 500 jest funduszem, który posiada wszystkie 500 akcji spółek będących częścią indeksu S&P 500 i który wyprodukował własne giełdowe akcje.  ETF to świadectwo, które gwarantuje udział w wykupionym koszyku instrumentów. Cena ETF zawsze odzwierciedla cenę indeksu. Fundusze indeksowe na S&P 500 to świetna alternatywa inwestycyjna, która minimalizuje ryzyko. 
  • Kontrakty futures – opierają się na instrumentach bazowych i są terminowymi kontraktami. Mogą wygasnąć w różnym czasie i pociągają za sobą różne koszty depozytów wstępnych. Kontraktami futures na indeks S&P 500 można handlować za pomocą e-mini futures, które można znaleźć oznaczone symboliką ES w serwisie LYNX. 
Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Dolar amerykańskiRanking
Brokerów FX
BitcoinRanking
Giełd Kryptowalut