Aktualna cena Bitcoina (BTC/PLN) | Kurs i wykres (BTC/USD)
Cyfrowe złoto, najważniejsza kryptowaluta na świecie, choć nie pierwsza, jaka powstała. Mowa tu o Bitcoinie (BTC), którego twórcą jest tajemniczy Satoshi Nakamato. Jego tożsamość dotychczas nie została jednoznacznie określona. Jak działa Bitcoin, jaka jest jego konstrukcja i w jaki sposób można w niego inwestować?
Bitcoin (BTC)
▲ 393 934,4652 PLN 96 916,0000 USD
Kurs Bitcoin wzrośnie czy spadnie?
Zagłosuj, aby zobaczyć wynikiOdpowiedzi dziś (2)
Wzrośnie 100.00%Spadnie 0.00%
Odpowiedzi w tym miesiącu (2)
Wzrośnie 100.00%Spadnie 0.00%
Bitcoin (BTC) | |
---|---|
Aktualna cena: | 393 934,4652 zł (96 916,0000 USD) |
Zmiana ceny: | ☝🏻 rośnie |
Ostatnich 7 dni: | |
Najwyższa wartość (ATH): | 99 494,0000 USD(2024-11-22) |
Do szczytu pozostało: | 2 578,0000 USD(2.66%) |
Kapitalizacja: | 1 920 601 883 301,7261 USD |
Wolumen (ostatnie 24 godziny): | 30 248 721 901,5594 USD |
Ilość w obrocie: | 19 789 809 BTC |
Maksymalna ilość: | 21 000 000 BTC |
Czym właściwie jest Bitcoin?
W 2008 roku pojawił się manifest Bitcoina, którego twórcą jest osoba lub grupa osób ukrywających się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Ustalono w nim, że Bitcoin jest zdecentralizowaną kryptowalutą typu peer-to-peer, co oznacza, że wszystkie transakcje z wykorzystaniem BTC odbywają się bezpośrednio pomiędzy niezależnymi uczestnikami sieci. Nie ma jednej, odgórnej instytucji, która zarządzałaby rynkiem Bitcoina i regulowała jego kurs. Weszła ona na rynki światowe z początkiem 2009 roku. Dokładnie 3 stycznia 2009 roku sam Nakamoto wydobył pierwszy blok w sieci Bitcoin, nazwany blokiem Genesis, uruchamiając tym samym swoją kryptowalutę. Zgodnie z manifestem Satoshi Nakamoto Bitcoin powstał w celu ułatwienia i umożliwienia realizacji płatności online, które mogą być wysyłane bezpośrednio z jednej strony do drugiej, bez pośrednika w postaci instytucji finansowej takiej jak bank.
Bitcoin jest wydobywany w ramach miningu, czyli procesu kopania kryptowalut przez użytkowników nazywanych górnikami. Za każdy wykopany blok Bitcoina otrzymują oni nagrodę. W momencie uruchomienia Bitcoina za każdy blok górnicy uzyskiwali 50 Bitcoinów. Z czasem ta liczba się zmniejszała – o połowę z każdym 210 000 nowych wydobytych bloków. W 2020 roku nagroda została zmniejszona o połowę aż trzykrotnie, przez co obecnie wynosi zaledwie 6,25 BTC. Przy bieżącej wycenie tej kryptowaluty jest to i tak ogromna kwota pieniędzy w przeliczeniu na dolary amerykańskie. Podaż Bitcoina została określona przez Satoshi Nakamoto na 21 000 000 monet BTC i jest to liczba nieprzekraczalna. Nigdy nie będzie w obiegu więcej BTC.
Pomimo upływu już ponad dekady od przygotowania manifestu Bitcoina i wprowadzenia tej wyjątkowej kryptowaluty do obiegu, nie wiadomo, kto właściwie jest jej pomysłodawcą. Wielokrotnie podejrzewano, że Satoshi Nakamoto to określona osoba, ale nigdy nie przedstawiono jednoznacznych dowodów na to. W swoim manifeście twórca Bitcoina dokładnie, w sposób bardzo szczegółowy opisał, w jaki sposób będzie działał Bitcoin i jak wdrożyć walutę cyfrową typu peer-to-peer.
Kryptowaluta oparta na blockchainie
Bardzo ważne w przypadku Bitcoina pozostaje to, że kryptowaluta ta korzysta z technologii łańcucha bloków, nazywanego blockchainem. Opiera się na zdecentralizowanej księdze transakcji, które są gromadzone w ramach pojedynczych bloków, z których każdy zabezpieczony został algorytmem kryptograficznym.
Satoshi Nakamoto stworzył Bitcoina, ale łańcuch znaków w tej sieci jest na bieżąco udoskonalany przez użytkowników. Wystarczy wspomnieć, że w repozytorium kodu źródłowego Bitcoina na GitHubie jest ponad 750 osób. Ulepszają oni oprogramowanie kryptowaluty, dodając do niego coraz to inne, użyteczne funkcje oraz dbając o bezpieczeństwo użytkowników całej sieci.
Jak funkcjonuje Bitcoin i jak się z niego korzysta?
Bitcoin jest kryptowalutą, walutą cyfrową, której celem jest przyspieszenie transakcji finansowych. Pieniądze za pośrednictwem tokenów BTC Bitcoina mogą być wysyłane i otrzymywane przez każdego w dowolnym miejscu na świecie, bez konieczności korzystania z pośredników – banków i firm świadczących usługi płatnicze. Jednocześnie jednak to kryptowaluta, która może być traktowana jako walor inwestycyjny, który w trudnych, kryzysowych czasach skupia na sobie uwagę coraz to większej grupy inwestorów, także i tych dysponujących ogromnym majątkiem.
Bieżąca wycena
Od początku 2021 roku wycena Bitcoina wielokrotnie się wahała. 24 lutego 2021 roku za 1 BTC trzeba było zapłacić 49,5 tys. dolarów. Pod względem kapitalizacji rynkowej Bitcoin znajduje się na pierwszym miejscu w aktualnym rankingu CoinMarketCap. Jego kapitalizacja to ponad 919 mld dolarów.
Właściwie na większości giełd kryptowalutowych na świecie można handlować z wykorzystaniem Bitcoina – na giełdach BitBay, Binance, Huobi Global, HBTC, OKEx i Bybit.
Najczęściej zadawane pytania
Co to jest bitomat?
Bitomat jest niemalże odpowiednikiem bankomatu. Posiadając własny adres do wpłat kryptowalut – możesz za gotówkę w bardzo prosty i szybki sposób dokonać ich kupna. Proces jest całkowicie anonimowy.
Kim jest twórca Bitcoina?
Twórcą Bitcoina jest osoba ukrywająca się pod pseudonimem „Satoshi Nakamoto”. Nikt bowiem nie wie, czy jest to kobieta, czy mężczyzna. Nie ma dowodów, które wskazywałyby choćby na narodowość. Domysłów jest wiele, jednak twórca jak widać, chciałby pozostać anonimowy.
Dlaczego zakładamy, że wartość BTC będzie stale rosła?
Ograniczona ilość do 21 milionów Bitcoinów pozwala nam zakładać, że będzie to waluta deflacyjna. Oznacza to, że nie można dodrukować nowych jednostek, a jeśli zainteresowanie się utrzyma – cena będzie rosła razem z nim.
Czym jest halving?
Halving jest procesem, który ma miejsce średnio co 4 lata. Kiedy do niego dochodzi – nagroda za wykopanie 1 Bitcoina spada o połowę. Nagrody są wypłacane na podstawie wykonanej pracy, która polega na grupowaniu operacji w bloki transakcyjne i zapisanie ich bezpośrednio w Blockchainie.