Kurs NOK/PLN
Korona norweska, której międzynarodowym kodem ISO jest NOK jest ściśle powiązana z surowcami, które eksportuje Norwegia, dlatego należy do grupy walut surowcowych. Para walutowa NOK/PLN jest szczególnie istotna dla Polaków pracujących w Norwegii. Kurs korony względem polskiej złotówki już od 2000 r. waha się w granicach 50 groszy za jedną koronę norweską.
Korona norweska (NOK)
▼ 0,3682 PLN 0,0939 USD
Kurs Korona norweska wzrośnie czy spadnie?
Zagłosuj, aby zobaczyć wynikiOdpowiedzi dziś (2)
Wzrośnie 100.00%Spadnie 0.00%
Odpowiedzi w tym miesiącu (8)
Wzrośnie 100.00%Spadnie 0.00%
Korona norweska (NOK) | |
---|---|
Aktualna cena: | 0,3682 zł (0,0939 USD) |
Zmiana ceny: | 👇🏻 spada |
Ostatnich 7 dni: | |
Najwyższa wartość (ATH): | 0,5899 PLN(2004) |
Do szczytu pozostało: | 0,4960 PLN(528.22%) |
Najniższa wartość (ATL): | 0,2400 PLN (0.24000) |
Maksimum roczne: | 0,3884 PLN (2024) |
Minimum roczne: | 0,3545 PLN (2024) |
Handluj na rynku forex → |
Waluta obecnie umacnia się, mimo początkowego spadku kursu poniżej 40 gr wraz z początkiem pandemii.
Historia norweskiej waluty
Swoje początki norweska waluta ma już w 1000 r., kiedy to Olav Tryggvason zaczął wybijać własne monety zwane groszami. Emisja monet była monopolem królewskim. Kiedy przez długi czas Norwegia nie wybijała monet, to po prostu importowała zagraniczne pieniądze i nimi się posługiwała.
Pierwsze banknoty powstały, kiedy król Christian V przyznał prawo emitowania banknotów kupcowi z Bergen Jørgenowi Thorowi Møhlenowi. Miały one być pośrednikiem w okresie przed wykupem na monety. Jednak nie cieszyły się one zaufaniem i ludzie wymagali szybkiego wykupu. Kupiec nie udźwignął tego trudnego zadania i zbankrutował.
W związku z zależnością Norwegii od Danii w 1736 r. powstał pierwszy bank emisyjny Danii i Norwegii. Przez kolejne lata bank walczył ze spadkiem kursu. Wpływ na to miało przede wszystkim finansowanie rządów. Na przełomie oddzielenia się Norwegii od Dani, a dołączenia do unii ze Szwecją wprowadzono walutę nazywaną rigsdalerem. Nazwa wzięła się od banku Rigsbanken, który swój oddział miał w Christianii (obecnie Oslo).
W 1816 r. po odłączeniu się Danii i unii ze Szwecją została wprowadzona nowa jednostka monetarna speciedaler (rixdollar). Był on podzielony na 120 skillingów lub pięć ort („rigsort”) po 24 skillingi.
W 1874 r. Norwegia stwierdziła, że skończy z zależnością waluty od srebra na rzecz złota. Dodatkowo obok speciedaler wprowadzono koronę i øre. Wtedy jeden speciedaler równał się 4 koronom. Było to przygotowania, żeby w 1875 r. dołączyć do Skandynawskiej Unii Monetarnej i pozostawieniu w obiegu tylko korony, która dzieliła się na 100 øre tak jak w innych państwach należących do unii. Związek między tymi państwami trwał do 1914 r. Potem praktycznie unia się rozpadła, ale oficjalnie zniesiono ją w 1972 r.
W późniejszym czasie zniesiono standard złota i korona była związana z funtem brytyjskim, a później dolarem amerykańskim.
Banknoty i monety NOK
Monety
Jedna korona norweska dzieli się na 100 øre. Przy czym najmniejszym nominałem monet w obiegu jest jedna korona. Mniejszych nie wytwarza się, gdyż ich produkcja jest droższa niż realnie są warte. Dlatego w 2012 r. øre wycofano całkowicie z obiegu monetarnego. W obiegu są dostępne monety o nominałach:
- 1 krone: rewers – ptak siedzący na gałęzi na podstawie rzeźby z portalu kościoła w Hylestad, a u dołu nominał monety, awers – krzyż uformowany z monogramu króla Haralda V z napisem NORGE (Norwegia).
- 5 kroner: rewers – roślinny ornament z liści akantu z nominałem monety u góry, awers – Wielki Krzyż z Łańcuchem Orderu św. Olafa oraz napis KONGERIKET NOREG (Królestwo Norwegii).
- 10 kroner: rewers – część dachu kościoła z nominałem monety zapiany jako 10 KR, awers – wizerunek króla Haralda V i napis ALT FOR NORGE (Wszystko dla Norwegii).
- 20 kroner: rewers – dziób statku Wikingów oraz nominał monety 20 KR, awers – wizerunek króla Haralda V oraz napis NORGES KONGE (król Norwegii).
Banknoty
Do 2020 r. obowiązywały stare banknoty korony norweskie. Obecnie w obiegu jest seria VIII banknotów. W 2017 r. wyemitowano nowe banknoty 100 i 200 koron, w 2018 r. pojawił się nowy wzór banknotów 50 i 500 koron, a w 2019 r. nowy banknot 1000 koron. W związku z tą zmianą obecnie w obiegu są banknoty:
- 50 krone: rewers – sygnał świetlny latarni widziany na morzu, a nad nim konstelacja Wielkiej Niedźwiedzicy i symbol mapy morskiej, awers – najbardziej wysunięta na zachód latarnia morska w Utvær.
- 100 krone: rewers – niewyraźny statek towarowy, a nad nim konstelacja Oriona i globus, awers – Gokstad, czyli największy zachowany statek Wikingów
- 200 krone: rewers – niewyraźny wizerunek łodzi rybackiej, nad nim widoczne linie z sieci rybackiej i znak morski, awers – dorsz, a za nim śledzie i sieć rybacka.
- 500 krone: rewers – niewyraźna platforma wiertnicza, nad nią sieć gazociągów na Morzu Północnym i rysunek skamieniałości, awers – statek ratunkowy RS 14 „Stavanger”.
- 1000 krone: rewers – niewyraźnie przedstawione pełne morze, a nad nim dwa symbole cząsteczki wody w stanie ciekłym i stałym, awers – fala na otwartym morzu.
- 50 koron norweskich
- 100 koron norweskich
- 200 koron norweskich
- 500 koron norweskich
- 1000 koron norweskich
Gdzie można kupić koronę norweską?
Norwegia wśród Polaków jest popularnym kierunkiem i to nie tylko na urlop. W związku z tym, że naszych rodaków na emigracji jest około 100 tys. w Norwegii (to niecałe 2% całej tamtejszej populacji), koronę norweską bez problemu znajdziesz w kantorze stacjonarnym, placówce banku oraz kantorze internetowym. Nawet jeżeli będziesz chciał wymienić dodatkowe złotówki na lotnisku przed samą podróżą, to nie będzie z tym problemu. Oczywiście we wszystkich placówkach stacjonarnych trzeba liczyć się z większym spreadem niż w kantorach online.
Ciekawostki
- Podczas emigracji Norges Bank do Wielkiej Brytanii powołano Radę Londyńską, która posługiwała się koroną londyńską.
- W 1818 r. powiązano rixdollara z jedną marką kolońską czystego srebra i podlegał bezpłatnej wymianie na srebro. Jednak po spadku wartości rixdollara w tym samym roku wymiana została zawieszona.
- Część monet korony norweskiej ma charakterystyczny otwór pośrodku. Jest on na nominałach 1 i 5 koron.
- W czasie II wojny światowej Norges Bank został tymczasowo przeniesiony do Londynu. Rezerwy banku ewakuowano najpierw do Londynu, a stamtąd do Nowego Jorku i Ottawy.
Kurs korony norweskiej, kiedy sprzedać koronę?
- Korona norweska jest walutą bardzo zależną od cen m.in. ropy naftowej czy gazu ziemnego. Jeżeli cena ropy idzie w górę, to i korona umacnia się i jej kurs jest wyższy. Jeżeli chcesz sprzedać korony z zyskiem, to najlepiej obserwuj ceny tych surowców. Obecny kurs możesz sprawdzić w naszym kalkulatorze.
- Chcesz sprzedać korony norweskie z zyskiem? Obserwuj ceny surowców takich jak ropa naftowa czy gaz ziemny. Norwegia jest jednym z ich eksporterów i norweska waluta jest ściśle powiązana z cenami ropy. Im wyższa cena ropy, tym wyższy kurs korony. Aktualny kurs korony norweskiej sprawdzisz w naszym kalkulatorze.
Gzie wymienić stare korony norweskie?
- Jeżeli posiadasz korony norweskie, które zostały już wycofane z obiegu, to możesz je wymienić w skupach, które zajmują się odkupowaniem starych banknotów. Oprócz skontaktowania się z takim skupem w jego siedzibie stacjonarnej istnieje również możliwość wysłania starej gotówki przez kuriera.
- Wycofanych z obiegu koron norweskich nie wymienisz w kantorze czy banku. W tym celu należy skontaktować się ze skupem gotówki, który zajmuje się nabywaniem takich pieniędzy. Możesz je wtedy wymienić w siedzibie stacjonarnej albo zamówić kuriera do swojego domu.