Cena aluminium - notowania, kurs, wykresy, kalkulator

Aluminium ma bardzo wiele zastosowań.Aluminium ma bardzo wiele zastosowań.
Źródło: Karolina Grabowska / Pexels

Popularnym pierwiastkiem występującym na kuli ziemskiej jest aluminium, czyli po prostu glin charakteryzujący się bardzo wysoką czystością. Inwestorzy mogą podjąć decyzję, by inwestować właśnie w aluminium. Jak to zrobić?

Aluminium

Aktualna cena: 9 002,09 PLN za tonę   2 168,50 USD za tonę

 • Jednostka: tona
 • Zmiana ceny: -0,14%
 • Cena minimalna: 2 168,50 USD
 • Cena maksymalna: 2 168,50 USD
 • Cena za 1 gram: 0,01 PLN / 0,00 USD
 • Cena za 1 kilogram: 9,00 PLN / 2,17 USD
 • Za 100 zł kupisz: 0,0111 t
 • Za 100 USD kupisz: 0,0461 t

Kurs aluminium wzrośnie czy spadnie?

Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki

Odpowiedzi dziś (2)

Wzrośnie 100.00%Spadnie 0.00%

Odpowiedzi w tym miesiącu (10)

Wzrośnie 90.00%Spadnie 10.00%

Czym jest aluminium?

Wiemy już, że aluminium to inaczej glin, o dużej czystości, będący trzecim z kolei najpowszechniejszym pierwiastkiem w skorupie ziemskiej. Ma szerokie zastosowanie w przemyśle.

Aluminium jest metalem lekkim i bardzo wytrzymałym, a owa wytrzymałość rośnie przy niskich temperaturach. Można go wielokrotnie poddawać recyklingowi, ma dużą plastyczność, a przy tym cechują go właściwości ochronne przed promieniowaniem rentgenowskim. Aluminium ma duże przewodnictwo cieplne i elektryczne. To wszystko sprawia, że znajduje zastosowanie w wielu różnych gałęziach przemysłu.

Kalkulator przelicznik aluminium

-
111.0853

Obecnie aluminium w obiegu pochodzi głównie z recyklingu, ale pozyskiwane jest też z boksytu, czyli zabarwionej na czerwono skały osadowej, która występuje głównie w gorącym klimacie. Kopalnie wydobywają rudy boksytu, a następnie po ich rozdrobnieniu do konsystencji piasku, ekstrahuje się z niego tlenek glinu. Po podgrzaniu do temperatury rzędu 240 stopni Celsjusza pod ciśnieniem, z wykorzystaniem hydrolizy dochodzi do kalcynacji, by uzyskać tlenek glinu, z którego pozyskuje się aluminium. Aktualnie największymi producentami i jednocześnie konsumentami tego metalu są Chiny, odpowiadające za połowę światowej jego podaży.

Ceny aluminium za różne jednostki wagowe

Ceny aluminiumCena USDCena PLN
Cena aluminium za 1 gram0,00 USD0,01 zł
Cena aluminium za 1 uncję0,06 USD0,26 zł
Cena aluminium za 1 funta0,98 USD4,08 zł
Cena aluminium za 1 kilogram2,17 USD9,00 zł
Cena aluminium za 1 tonę2 168,50 USD9 002,09 zł

Gdzie stosowane jest aluminium?

Wśród najczęściej wymienianych gałęzi przemysłu, które stosują aluminium do swoich własnych celów, wymienia się:

 • Przemysł spożywczy – aluminium wykorzystywane jest do produkcji puszek na konserwy, napoje gazowane lub piwo, a także do produkcji folii aluminiowych i opakowań fabrycznych żywności.
 • Przemysł lotniczy i kosmiczny – tu stosowane są twardsze stopy aluminium w charakterze elementów konstrukcyjnych statków kosmicznych i samolotowych.
 • Przemysł motoryzacyjny – z aluminium produkowane są elementy karoserii, felgi czy całe karoserie, głównie z uwagi na właściwości antykorozyjne metalu.
 • Produkcja sprzętu elektronicznego i AGD – stopy aluminium obecne są w sprzęcie elektronicznym i w jego elementach, m.in. w lodówkach czy pralkach.
 • Budownictwo i elektryka – aluminium jako element przewodów elektrycznych, z uwagi na doskonałe przewodnictwo prądu.

Z czego wynika cena aluminium?

Ogólna kondycja gospodarki światowej, jak i wielkość podaży i popytu na aluminium w danym czasie oddziałują najmocniej na cenę tego surowca. Z racji tego, że Chiny odpowiadają za 40 proc. światowej konsumpcji, to właśnie zmiany w chińskiej gospodarce wpływają na cenę na rynkach. Koszty surowców energetycznych także mają przy tym znaczenie, ponieważ produkcja aluminium jest bardzo energochłonna. Trzecim czynnikiem kształtującym cenę na świecie jest rozwój technologii w sektorze transportu.

Jak można inwestować w aluminium?

Inwestorzy mogą na kilka sposobów prowadzić inwestycje w aluminium na rynku surowców. Mogą kupować m.in. kontrakty terminowe, które notowane są z oznaczeniem AL na giełdzie COMEX, będącej częścią New York Mercantile Exchange oraz z oznaczeniem AH na giełdzie LME w Londynie. Zasadniczo 1 kontrakt futures na aluminium opiewa na 25 ton tego surowca.

Są również kontrakty na różnice kursowe (CFD) pozwalające na spekulowanie ceną aluminium. Kontrakty CFD dostępne są u większości dużych brokerów CFD. Umożliwiają one obstawianie ruchu cen aluminium bez konieczności fizycznego posiadania tego metalu, akcji ani instrumentów finansowych jak ETF. Kontrakty CFD na aluminium są lewarowane, a dźwignia wynosi przy tym zwykle 1:10.

Ile aluminium możesz kupić za 1 zł?

KwotaWaga
1 zł0.0001 t
10 zł0.0011 t
100 zł0.0111 t
1 000 zł0.1111 t
10 000 zł1.1109 t
100 000 zł11.1085 t
Ocena artykułu
5.0/5 (głosów: 2)

Dolar amerykańskiRanking
Brokerów FX
BitcoinRanking
Giełd Kryptowalut