Cena cyny | Kurs, notowania, kalkulator cyny

Lutowanie cyną Źródło: ThisIsEngineering / Pexels

Cyna to metal, który ma jeden z mniejszych udziałów w rynku. Pomimo tego jest ona jednym z ważniejszych elementów na rynku technologicznym. Stanowi bardzo ważny element składnika do lutowania, a także jest stabilizatorem PVC i stosuje się ją w powlekaniu metalowych puszek. Cyna jest metalem przyszłościowym, ponieważ można ją wykorzystać w różnorodny sposób. Na korzyść cyny, może więc działać wiele rzeczy.

Cyna

Aktualna cena: 143 084,13 PLN za tonę    35 245,00 USD za tonę

  • Jednostka: tona
  • Zmiana ceny: -1,21%
  • Cena minimalna: 35 245,00 USD
  • Cena maksymalna: 35 245,00 USD
  • Cena za 1 gram: 0,14 PLN / 0,04 USD
  • Cena za 1 kilogram: 143,08 PLN / 35,25 USD
  • Za 100 zł kupisz: 0,0007 t
  • Za 100 USD kupisz: 0,0028 t

Kurs cyny wzrośnie czy spadnie?

Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki

Odpowiedzi dziś (1)

Wzrośnie 100.00%Spadnie 0.00%

Odpowiedzi w tym miesiącu (11)

Wzrośnie 100.00%Spadnie 0.00%

Cyna – czym właściwie jest?

Cyna jest metalem nie tak docenionym, jak inne jego odmiany np. srebro i złoto. Stanowi ona miękki metal i nie posiada wysokich właściwości mechanicznych. W czystym stanie nie może być wykorzystywana jako składnik konstrukcyjny. Cynę można znaleźć w wielu stopach m.in. mosiądzu i brązów. Metal ten należy do rzadkich, a w skorupie ziemskiej występuje go ok. od 2 do 3 ppm.

Kalkulator przelicznik cyny

-
6.9889

Jakie są właściwości cyny?

Cyna dostępna jest w trzech odmianach:

  • Gamma – wytrzymuje temperaturę od 161 do 232 st. C i wykazuje bardzo dużą kruchość.
  • Beta (srebrzystobiała) – materiał ten nadaje się do walcowania i krystalizuje się w układzie tetragonalnym.
  • Alfa – jest trwała w bardzo niskich temperaturach – poniżej 13,2 st. C. Przybiera postać krystalicznego proszku.

Dodatkowo:

  • Cyna nie reaguje z kwasami organicznymi, dlatego wykorzystywana jest w przemyśle spożywczym.
  • Posiada właściwości antykorozyjne.

Do czego można stosować cynę?

Cyna wykorzystywana jest do wielu zadań:

  • Pokrywanie blach stalowych, w których przechowywana jest żywność.
  • Lutowanie elementów elektronicznych.
  • Produkcja stopów łożyskowych.
  • Produkcja brązów.

Gdzie znajdują się złoża i kopalnie cyny w Polsce?

Jednym z najważniejszych złóż cyny w Polsce odkryto w Górach Izerskich. W Gierczynie prowadzono eksploatację cyny od XVI do XIX wieku. Musiano zaprzestać wydobywania metalu, ponieważ nastąpiły trudności podczas wydobywania go z głębszych stref – na poziomie ok. 60 metrów.

Inne złoża cyny znajdowały się również na Dolnym Śląsku m.in. w Starej Górze, Czarnowie i w dorzeczu Kwisy.

Ceny cyny za różne jednostki wagowe

Ceny ołowiuCena USDCena PLN
Cena ołowiu za 1 gram0,04 USD0,14 zł
Cena ołowiu za 1 uncję1,00 USD4,06 zł
Cena ołowiu za 1 funta15,99 USD64,90 zł
Cena ołowiu za 1 kilogram35,25 USD143,08 zł
Cena ołowiu za 1 tonę35 245,00 USD143 084,13 zł

Kto jest największym producentem cyny na świecie?

Największe ilości rud cyny występują w Australii, Afryce, Ameryce Południowej i Azji. Dziś syna dostarczana jest z ok. 200 złóż, które rozlokowane są w ok. 30 krajach. Od wielu lat mówi się, że cyna już niedługo przestanie być wydobywana, ponieważ już jej nie będzie. Jednak do dziś w wielu regionach cyna jest wciąż wydobywana na wysokim poziomie. Największym udziałowcem w produkcji cyny są Chiny. W roku 2019 zostało tam wydobytych ok. 85 tys. ton. Na drugim miejscu w zakresie produkcji jest Indonezja a na trzecim Birma.

Oprócz tych państw, złoża cyny można znaleźć również w Wietnamie, Tajlandii, Malezji, Brazylii, Boliwii, Portugalii a także w Rosji, Kornwalii, Półwyspie Iberyjskim i Górach Kruszcowych.

Cyna a recykling

Cyna jest metalem o ograniczonej ilości, dlatego wykorzystuje się ją do recyklingu. Ok. 40% ogólnej produkcji tego metalu jest wykorzystywana do pokrywania powierzchni puszek ze stali. Dzięki temu część cyny jest chroniona, ale także zapobiega się w ten sposób przekształceniu cyny na stalowy złom. Cyna może być odzyskiwana na kilka sposobów, m.in. poprzez odzysk w krótkich piecach obrotowych, za pomocą chlorowania czy rozpuszczania jej w alkalicznych roztworach.

Jak wyglądają notowania cyny na światowych giełdach?

Cena cyny aktualnie posiada dość duży rozmach cenowy – od. ok. 13 tys. dolarów USD za tonę do 33 tys. dolarów za tonę. Na cenę tego metalu ma wpływ przede wszystkim ilość jego produkcji i ogólnego zapotrzebowania a także cykl koniunkturalny i o wiele więcej czynników.

Jak inwestować w cynę?

Cyna może być dobrym planem inwestycyjnym i to nie tylko dla hurtowych inwestorów. Po cenowym dołku zaliczonym w 2020 roku, gdzie cena za tonę tego metalu wynosiła 15 tys. dolarów, wartość cyny zaczęła rosnąć, ustanawiając rekord 16 lipca 2021 roku.

W przypadku rynku terminowego inwestorzy w stosunku do cyny bardzo często wykorzystują derywaty a brokerzy oferują kontrakty CFD. W LME możliwe jest zawieranie transakcji przy pomocy kontraktów futures i opcji.  

Biorąc pod uwagę rynek kasowy inwestorzy skupiają się na ekspozycji poprzez ETN, nie mylić z ETF.

Czy warto inwestować w cynę?

Deficyty, które objęły wiele surowców, spowodowane były głównie pandemią koronawirusa, ponieważ miało to duży wpływ na przerwanie łańcuchów dostaw. Niektóre kopalnie były zamykane, a w innych ograniczano wydobycie. Dodatkowo brakowało pracowników i usprawnionego transportu. Odbiło się to także na cynie.

Zobacz także: Ranking brokerów forex →

Wynalezienie szczepionek obudziło nadzieję na powrót do normalnego życia, a inwestorzy korporacyjni chcieli posiadać prawidłowy poziom surowców, aby przygotować się na wzrost aktywności gospodarczej po zakończeniu pandemii. W wyniku tego w przypadku cyny równowaga popytowo-podażowa została zakłócona, a poziom jej zapasów się obniżał (identyfikacja LME). Na koniec maja 2021 roku stan cyny poważnie się obniżył i LME zanotował spadek na koniec maja 2021 roku o ok. 85% w ciągu 18 miesięcy.

Cyna zlokalizowana jest w takich państwach, które nie dość dobrze radzą sobie z pandemią, a to z kolei ma wpływ na jej wydobycie. Kolejne firmy zajmujące się wydobyciem tego metalu zamykały swoje piece metalurgiczne m.in. ze względu na nagłe prace konserwacyjne czy brak prądu potrzebnego w hydroelektrowni, ponieważ w chińskich prowincjach panowały susze – a to właśnie tam jedna ze spółek posiada swoją placówkę produkcyjną.

Analitycy z banku Macquarie twierdzą, że podażowy deficyt cyny będzie dość trwały i może zakończyć się dopiero w 2025 roku. Wynika to z faktu, że zamiast szukać dodatkowych złóż cyny, firmy wydobywcze skupiły się na zupełnie innych złożach surowców.

Ile cyny możesz kupić za 1 zł?

KwotaWaga
1 zł0.0000 t
10 zł0.0001 t
100 zł0.0007 t
1 000 zł0.0070 t
10 000 zł0.0699 t
100 000 zł0.6989 t
Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Dolar amerykańskiRanking
Brokerów FX
BitcoinRanking
Giełd Kryptowalut